Zakończyła się XVI edycja programu „Trzymaj ciepło” – sprawdzono ponad 300 budynków

2 dni temu
Zdjęcie: fot. UMP


Akcja, trwająca od grudnia ubiegłego roku, obejmowała bezpłatne pomiary kamerą termowizyjną, które pozwalają zobaczyć, w których miejscach dom traci najwięcej energii cieplnej – czy to przez nieszczelne okna, niedostatecznie ocieplone ściany, czy inne słabe punkty w izolacji. Po wykonanym pomiarze każdy uczestnik otrzymał raport z dokumentacją zdjęciową i komentarzem, wskazującym potencjalne miejsca wymagające modernizacji.

Od początku istnienia programu, czyli od 2009 roku, wykonano już ponad 6700 pomiarów w budynkach jednorodzinnych oraz ponad 300 w budynkach wielorodzinnych. Najwięcej domów sprawdzono w tej edycji na Świerczewie, Podolanach, Ławicy i w rejonie Krzyżowniki-Smochowice. Wśród bloków mieszkalnych najwięcej badań przeprowadzono na Starym Mieście, Wildzie i Łazarzu.

Dane z wcześniejszych lat pokazują, iż niemal połowa uczestników, po otrzymaniu raportu, decyduje się na działania termomodernizacyjne. Dzięki choćby niewielkim usprawnieniom, takim jak wymiana okien czy docieplenie ścian, mieszkańcy mogą zmniejszyć wydatki na ogrzewanie choćby o kilkaset złotych rocznie.

Miasto zachęca również do łączenia udziału w badaniach z wymianą źródła ciepła na bardziej przyjazne środowisku. Taką możliwość oferuje program Kawka Bis, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na likwidację nieefektywnych pieców i zastąpienie ich nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak ogrzewanie z miejskiej sieci, systemy gazowe, elektryczne lub pompy ciepła – także w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi. Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu potrwa do 31 lipca 2025 roku.

Więcej informacji o programach wspierających ekologiczne inwestycje można znaleźć na stronie internetowej miasta Poznania.

Idź do oryginalnego materiału