Zabytkowe mury wyjątkowego, królewskiego zamku zostaną zabezpieczone

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Wszystkiego najlepszego!


Mury Zamku Królewskiego w Chęcinach zostaną odnowione i zabezpieczone. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie tych prac.

Burmistrz Robert Jaworski informuje, iż samorząd pozyskał na ten cel 2,4 mln zł z Polskiego Ładu. Pokryje to 98 proc. kosztów prac.

– Jednym z kluczowych elementów będzie odrestaurowanie Wieży Zachodniej zamku. Wykonane będą prace na baszcie wschodniej oraz naprawa fragmentów murów od strony północnej, południowej i zachodniej, w tym brakujących elementów, które nie zostały wcześniej wykonane. Celem tych prac jest zabezpieczenie murów, które są narażone na degradację z powodu warunków atmosferycznych, ponieważ zamek w Chęcinach jest trwałą ruiną, nieprzykrytą żadnym dachem – wymienia.

Termin składania ofert upływa 9 sierpnia. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy, będzie on miał 13 miesięcy na realizację zamówienia. Remont ma się zakończyć do 31 lipca 2025 roku.

W sobotę (3 sierpnia), po raz szesnasty, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Zabytków Chęcin. Początek zaplanowano na godz. 19.00. Zbiórka przy parkingu obok hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami”.

– W ramach tego wydarzenia, uczestnicy będą mogli zwiedzać zabytki miasta, takie jak zamek, klasztor ojców franciszkanów czy synagoga, a także korzystać z atrakcji artystycznych, takich jak koncerty i pokaz teatru ognia. Z kolei 11 sierpnia do Chęcin przybędą uczestnicy Marszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Będzie im towarzyszyć koncert patriotyczny i apel – wymienia Robert Jaworski

W ubiegłym roku zamek w Chęcinach odwiedziło ponad 230 tys. turystów, a ostatni weekend majowy przyciągnął 16 tys. zwiedzających. W tym roku zamek w Chęcinach odwiedziło już ponad 120 tys. osób.

Poza historycznym zamkiem, gmina zainwestuje w renowację klasztoru sióstr bernardynek, gdzie planowane są prace przy elewacji, schodach i fundamentach. Wykonane zostanie także odwodnienie klasztoru ojców franciszkanów.

Z kolei w Łukowej planowane jest odrestaurowanie dwóch ołtarzy w kościele parafialnym, a w Tokarni budowana jest nowa remiza i świetlica, co będzie kosztowało prawie 8 mln zł.


Idź do oryginalnego materiału