Zabytki do renowacji

1 tydzień temu

W tym roku planowana jest modernizacja kilku obiektów zabytkowych na terenie gminy Mikołów. Inwestycje te realizowane są z dofinansowaniem z programu Polski Ład oraz przy wsparciu również finansowym ze strony starostwa powiatowego.
Na liście zabytków, które mają zostać w najbliższym czasie odnowione znajdują się: dwa budynku należące do parafii ewangelicko-augsburskiego św. Jana, dawny cmentarz żydowski u zbiegu ulic. Konstytucji 3 Maja i Stara Droga, budynek Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego przy ul. Katowickiej 22 ( dawna willa Zeumera) oraz budynek I LO. Im. Karola Miarki.

Pół miliona kosztować będzie modernizacja budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego przy Katowickiej. Tu prace są już praktycznie na ukończeniu.

W marcu planowane jest zakończenie modernizacji budynku I LO im. Karola Miarki. W tym przypadku chodzi o kwotę ponad 2,7 mln złotych, za którą ma zostać m.in. wymienione pokrycie dachowe, wykonana izolacja ścian wewnętrznych, czyszczenie elewacji budynku wraz z wykonaniem tynku silikatowego.
W przypadku neogotyckiego kościele św. Jana zakres prac obejmuje chociażby odnowienie więźby dachowej poprzez częściową wymianę i naprawę elementów konstrukcji dachu, wykonanie nowego pokrycia dachowego i zastąpienie gontów bitumicznych płytami imitującymi łupek zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Cała inwestycja ma kosztować prawie 850 tysięcy i złożą się na to fundusze z Polskiego Ładu – 774.200 zł, środki parafii prawie 60 tysięcy oraz starosta ponad 15 tysięcy złotych.


W pochodzącej z 1900 roku kaplicy cmentarnej przewidziano naprawę uszkodzonych fragmentów ścian i narożników kamiennych budynku, wykonanie więźby dachowej i nowego pokrycia dachowego renowacja stolarki drzwiowej kaplicy, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej ścian, oczyszczenie i zabezpieczenie przed erozją zabytkowej posadzki wewnątrz kaplicy, odnowienie tynków wewnętrznych wraz z ich malowaniem i uzupełnieniem tynków zewnętrznych, naprawie ozdobnych gzymsów oraz prace konserwatorskie cegły elewacyjnej i kamienia.


Renowacja ma pochłonąć ponad 846 tysięcy, z czego najwięcej 829.725 zł to dotacja z Polskiego Ładu. Prace na obu tych budynkach, które od 2006 r. są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mają zakończyć się we listopadzie 2025 roku .


Odtworzenie oraz remont ogrodzenia, zabezpieczenie skarpy od strony północnej, poziomowanie, wzmocnienie fundamentów i obramowań grobów oraz naprawa i ustawienie w pionie macew grobowych w zachodniej części cmentarza, a także urządzenie alejki pomiędzy nową, a starszą częścią nekropolii, to najważniejsze roboty, które w najbliższym czasie mają zostać wykonanie na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Na terenie cmentarza znajduje się zespół steli nagrobnych wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zaś cały kirkut jest ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków. Prace renowacyjne oszacowano na prawie 680 tysięcy, z czego ponad 666. 345 złotych to dotacja z Polskiego Ładu, a pozostała kwota to wkład starostwa. Zadanie ma zostać zrealizowane do maja przyszłego roku. Zakończenie robot planowane jest na maj 2025 roku.

zdj. Aleksander Twardoch

Idź do oryginalnego materiału