Z tej funkcji skorzystało 4,5 miliona Polaków! Ministerstwo wyjaśnia

3 tygodni temu

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, zastrzeżenie numeru PESEL jest skuteczną ochroną przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. Dzięki niemu osoby trzecie nie mogą wykorzystać naszych danych do przykładowo zaciągnięcia kredytu na nasz koszt. Wielu Polaków już skorzystało z tej usługi

Fot. Shutterstock

Resort cyfryzacji wyjaśnia, iż zastrzeżony numer PESEL daje pewność, iż instytucje finansowe dokładnie sprawdzą, czy wniosek jest składany przez adekwatną osobę. To z kolei daje kolejną, niezwykle istotną ochronę naszych danych. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wskazuje, iż takie działanie jest najprostszym sposobem na ograniczenie ryzyka kradzieży danych oraz wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Zachęca również każdego do skorzystania z takiej funkcji, a użytkownicy aplikacji mObywatel mogą to zrobić w zaledwie kilka sekund. W podobnie prosty sposób można cofnąć cały proces. Przypomina również o niedawno udostępnionej usłudze Bezpiecznie w sieci, która daje możliwość zgłaszania podejrzanych stron internetowych, SMS-ów czy e-maili. Bezpieczeństwo cyfrowe to jeden z priorytetów rozwoju aplikacji.

Zastrzec PESEL można bezpłatnie również na stronie gov.pl i w urzędzie. Ministerstwo wyjaśnia, iż od 1 czerwca tego roku wszystkie instytucje finansowe oraz notariusze mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL, zanim podejmą się jakichkolwiek działań związanych z klientem.

„Dzięki temu można spać spokojnie. choćby jeżeli zdarzy się, iż ktoś weźmie na nas kredyt, nie będziemy musieli udowadniać, iż nie był on zaciągnięty przez nas, a bank czy inna instytucja, która kredytu udzieliła, nie będzie mogła wysuwać wobec nas roszczeń z tego tytułu” – wyjaśniono.

Już 4,5 miliona numerów PESEL zostało zastrzeżonych

Cieszymy się, iż tak wielu Polaków dba o swoje bezpieczeństwo. jeżeli Twój numer PESEL jeszcze nie został zastrzeżony, nie zwlekaj i zrób to jak najszybciej!

Więcej informacji o usłudze znajdziesz tu:… pic.twitter.com/16K3FCE0uJ

— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) August 20, 2024

Idź do oryginalnego materiału