Z ostatniej chwili. Ruszyło śledztwo w sprawie Małgorzaty Manowskiej

3 miesięcy temu

O sprawie poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło ośmiu członków Trybunału Stanu 12 czerwca tego roku.

Od stycznia sędziowie Trybunału Stanu, którzy zostali powołani po ostatnich wyborach parlamentarnych, bezskutecznie starają się o zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału. Napotykają opór ze strony Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej Trybunału, która zgodnie z regulaminem TS ma kontrolę nad jego działalnością. Ta sytuacja utrudnia rozpatrzenie spraw dotyczących najwyższych urzędników państwowych odpowiedzialnych za naruszenie konstytucji i innych ustaw.

20 marca br. sześciu sędziów Trybunału zwróciło się do Manowskiej z wnioskiem o zwołanie pełnego składu oraz zmianę regulaminu TS, postulując m.in. losowanie składów orzekających i jawność posiedzeń. Pismo podpisało sześciu sędziów: Przemysław Rosati, Kamila Ferenc, Jacek Dubois, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk i Piotr Zientarski.

W odpowiedzi, datowanej na 19 kwietnia br., Manowska stwierdziła, iż zmiana regulaminu TS jest wyłączną kompetencją przewodniczącego i nie może być realizowana na wniosek innych podmiotów, co uniemożliwia procedowanie przedłożonego wniosku.

Nowi sędziowie Trybunału Stanu proponują zmiany mające na celu ograniczenie uprawnień przewodniczącego TS, takie jak wprowadzenie zasad losowania składów orzekających i zwiększenie jawności posiedzeń. Niemniej jednak, wszelkie zmiany regulaminu muszą zostać zatwierdzone przez pełny skład Trybunału, którego zwołania Małgorzata Manowska unika.

Idź do oryginalnego materiału