XII Konferencja Nienieodpowiedzialnych. I kto wygrał? Prawda czy iluzja? Podsumowanie

2 tygodni temu

23 kwietnia w Muzeum Historii Żydów POLIN tłumnie spotkaliśmy się na 12. edycji naszej konferencji. Podczas czterech paneli i rozmów czy debaty warszawskiej w stylu oksfordzkim odpowiadaliśmy na najważniejsze pytanie: czym jest prawda, a czym iluzja? Gdzie jest granica, którą tak łatwo przekroczyć. Sala muzeum pękała w szwach, publiczność jak zawsze dopisała, podobnie jak prelegenci i wolontariusze NNO. Dziękujemy Wam najmocniej za zaangażowanie i obecność! Wszystkie nagrania z wystąpień, debaty, rozmów i paneli już niedługo na naszym kanale YouTube.

Wydarzenie prowadził Łukasz Grass, a konferencję otworzył Artur Nowak – Gocławski, Prezes Fundacji Nienieodpowiedzialnych oraz ANG Odpowiedzialne Finanse, słowami:

W iluzjach łatwo się umaszczamy. Jednak, nie pozwalajmy, aby nam było zbyt wygodnie. Naszymi działaniami karmimy wrażliwość. Wrażliwość biznesowa to może dla wielu oksymoron, ale o ile chcemy, aby nasz biznes odpowiadał na potrzeby świata, to musimy o tym myśleć. Gdy próbuję spojrzeć wstecz to wiem, iż to właśnie piękno i dobro zostaje, nie pieniądze, dlatego dbajmy o dobro ono powie prawdę. o ile chcemy zmieniać świat na lepszy, musimy łączyć różne światy: biznesu, sztuki i trzeciego sektora. To jest zadanie Nienieodpowiedzialnych.

Artur Nowak-Gocławski, prezes ANG Odpowiedzialne Finanse i Fundacji Nienieodpowiedzialni

Gościem specjalnym, była Ministra Adriana Porowska. “Moim celem zawsze było spędzanie czasu i rozmowa z potrzebującym. Iluzja? U osób doświadczających bezdomności często to właśnie rozmowa i wspólny czas wiele zmienia, ludzie łączyli się, tworzyli sojusze… Idąc w ślad za siostrą Małgorzatą Chmielewską powtórze ważne dla mnie słowa: zacznijmy po centymetrze zmieniać świat.”

Adriana Porowska, Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego

Prawda o Prawdzie

Wysłuchaliśmy także prof. Pawła Łukowa, który wyjaśniał nam ile jest prawdy w prawdzie. “Potrzebujemy prawdy żeby mieć udane życie. Bliską krewną autentyczności jest szczerość. Prawda wzbudza w nas szacunek i nie jest instrumentem, nie jest rzeczą do brania i dawania. Życie bez prawdy to strata czasu…”

Prof. Paweł Łuków, Wydział Filozofii UW

Uwaga na pseudoekspertów w sieci

Pop-psychologiczny aspekt wprowadziła Magdalena Kuszewska, która rozmawiała ze swoimi gośćmi: dr. Rafałem Albińskim, Magdaleną Chorzewską i Michałem Sawickim o tym z jak wielkim wyzwaniem mierzymy się w kwestiach ekspertów specjalizujących się w zdrowiu psychicznym. Czy rolka wyleczy nas z depresji? A co ma wspólnego z psychologią ocet jabłkowy? Bardzo dobrze wiedzą Ci, którzy wczoraj uczestniczyli w konferencji.

Od lewej: Magdalena Kuszewska, Magdalena Chorzewska, dr Rafał Albiński, Michał Sawicki



Dajemy Wam głos – a co o prawdzie mówią dzieci?

Nie zabrakło głosu najmłodszych, a w ich imieniu mówiła Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, inicjatorka kampanii “Dajemy Wam głos” która codziennie w swojej pracy docenia prawdę i autentyczność, jaką mają tylko dzieci.

“Obcowanie z dzieckiem jest prawdą. Okruszki szczęścia uczą o uważności, o docenieniu relacji i prawdy.”- mówiła. Możecie wysłuchać audycji “Dajcie nam głos” w radiowej Trójce w niedzielę – polecamy!

Prawda jako droga do wolności – gość specjalny Krzysztof Zanussi

Gościem specjalnym był prof. Krzysztof Zanussi – ikona filmu, scenarzysta, reżyser, który nie boi się w swojej twórczości mówić o prawdzie. Dla wielu etyczny i moralny intelektualista kina. Rozmowę prowadził Michał Dondzik.

“Prawda jest kryterium sztuki? W najgłębszym sensie tak. Wszystko to, co zostaje w historii ma odbicie i jest prawdą. Wszędzie tam jest błysk, który zbliża nas do prawdy o istnieniu co robimy.” – mówił Zanussi podczas spotkania.

Debata warszawska w stylu oksfordzkim i głos publiczności

Kluczowym elementem każdej konferencji NNO jest debata warszawska w stylu oksfordzkim, w tym roku z tezą: “Prawda zawsze zwycięży zło”. Po wysłuchaniu stron (za i przeciw tezie), do dyskusji włączły się uczestniki i uczestnicy. W końcowym głosowaniu publiczność zdecydowała, iż .. NIE. Strona Opozycji wygrała zdecydowaną większością głosów – 82%.

Po stronie Propozycji stanęli: Sławomir Grzelczak, Marcin Kostecki oraz Michał Suchora. Z kolei po stronie Opozycji głos zabrali: Natalia Sawka, dr Anna Materska-Sosnowska, Magdalena Rigamonti oraz Mateusz Galica. Debatę prowadził Grzegorz Nawrocki.

Natalia Sawka, OKO.press
Sławomir Grzelczak, wiceprezes Biura Informacji Kredytowej
dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka, UW
Magdalena Rigamonti
Michał Suchora, rzecznik prasowy Zielonych
Uczestniczka NNO25 zabiera głos w debacie
Uczestniczka NNO25 zabiera głos w debacie

Pod tezę czy ku prawdzie – jak dobrze i etycznie robić badania społeczne?

Po bardzo angażującej debacie warszawskiej miały miejsce panele dyskusyjne. W panelu „Pod tezę czy ku prawdzie? Etyczne wyzwania w badaniach społecznych” rozmawiali prof. Tomasz Sobierajski, Dorota Peretiatkowicz oraz Rafał Żak. Dyskusję prowadził Jakub Jamrozek, dziennikarz Radiowej Czwórki. Nasi goście zwrócili uwagę na to, aby uważniej i krytycznie przyglądać się publikowanym artykułom nt. wniosków z badań z “kilkbajtowymi” nagłówkami. To często robione są pod tezę, często nie mając nic wspólnego z rzeczywistością.

Od lewej: Jakub Jamrozek, Rafał Żak, Dorota Peretiatkowicz i prof. Tomasz Sobierajski
prof. Tomasz Sobierajski

Jak się bronić przed dezinformacją?

„Dezinformacja i manipulacja w mediach. Jak obronić prawdę?”. Podczas dyskusji nie zabrakło emocji i wielu refleksji dotyczących roli mediów tradycyjnych. dr Katarzyna Bąkowicz wyjaśniła m.in. różnice pomiędzy dezinformacją a manipulacją czy fake newsem. Z kolei dr hab. Dominik Batorski wskazał na istotną rolę data science i AI w tym obszarze. Jarosław Włodarczyk z kolei zwrócił uwagę na to, iż dziennikarstwo dziś to duże wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Panel prowadziła Zuzanna Kowalczyk z PISMA.

Od lewej: Zuzanna Kowalczyk (PISMO), dr Katarzyna Bąkowicz, dr hab. Dominik Batorski, Jarosław Włodarczyk

Czas na odpowiedzialne przywództwo

Szczerość vs. zysk: Czy prawda w biznesie się opłaca” to kolejny panel dyskusyjny, w którym wzięli udział dr Joanna Heidtman, Józef Wancer oraz Eugeniusz Twaróg. Tutaj mocno wybrzmiała rola lidera, rola przywódcy w obecnym świecie.

Od lewej: dr Joanna Heidtman, Józef Wancer i Eugeniusz Twaróg

Józef Wancer, Honorowy Przewodniczący Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska
dr Joanna Heidtman, Business Doctors
Od lewej: Łukasz Grass, dr Joanna Heidtman, Józef Wancer i Eugeniusz Twaróg

Fotografia prawdę Ci powie?

Z kolei ostatnia dyskusja zatytułowana “Między dokumentem a kreacją. Prawda w sztuce fotografii” w której wzięli udział Kamila Bondar, Witek Orski, Nicholas Grospierre oraz Zuza Krajewska pozwoliła nam głębiej spojrzeć na kwestię sztuki jaką jest fotografia i jej roli dziś. Można rzec, iż biznes i sztuka to dwie odległe galaktyki, ale pokazujemy jak te światy mogą się przenikać. Panel moderowała Anna Sańczuk.

Od lewej: Anna Sańczuk, Kamila Bondar, Nicholas Grospierre, Witek Orski i Zuza Krajewska
Kamila Bondar, Fundacja Sztuki Polskiej ING
Nicholas Grospierre
Witek Orski i Zuza Krajewska

Premiera VII tomu „Rozmów o odpowiedzialności. Prawda”

Podczas konferencji odbyła się premiera naszej kolejnej książki z cyklu Rozmowy o odpowiedzialności a w niej 12 rozmów ze wspaniałymi ludźmi o Prawdzie – ostatniej wartości z cyklu Dobro-Piękno i Prawda, którym poświęcone były nasze konferencje.

Zachęcamy do zakupu w naszym sklepie

Kup książkę
Jolanta Grabowska, Fundacja Nienieodpowiedzialni i ANG

Podziękowania dla wolontariuszy ANG

Bez nich nie udałoby się! „Bardzo dziękuję naszemu G’ANG’owi” za wsparcie i pomoc. To dzięki Wam po raz 12. na naszym wydarzeniu paneliści i panelistki, uczestnicy i uczestniczki konferencji oraz nasi partnerzy czuli się zaopiekowani. Kasi i Arturowi z naszego zarządu dziękuję za zaufanie.” – mówi Jolanta Grabowska, Fundacja Nienieodpowiedzialni, koordynatorka wydarzenia.

Od lewej stoją: Mariusz Nawrocki, Aneta Gwadera, Marzena Homa, Izabela Lermer, Milena Zatorska, Ela Boratyńska, Mikołaj Górski, Agnieszka Krysztopolska, Daniel Sadoch, Monika Pawińska, Jerzy Łuszczek, Kasia Konrad, Justyna Pałaszewska, zarząd fundacji i ANG: Katarzyna Dmowska i Artur Nowak-Gocławski, Magda Ruzikowska, prowadzący Łukasz Grass, Marzenna Harań, Agata Sapińska, Ania Kulig. Na dole od lewej: Damian Żurawski, Weronika Kaczor, Natalia Ciecióra, Agnieszka Piątek, Paulina Sieklicka, Ania Wąsik, Karolina Trzeciakiewicz, Jolanta Grabowska, Ania Nazimek-Węgrzyn. Podziękowania także dla Anity Boratyńskiej, Janusza Kaczora, Grzegorza Paterka oraz Tomka Bujańskiego i Tomka Kowalskiego, których nie ma na zdjęciu



Wielkie podziękowania należą się także naszym tegorocznym Partnerom.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Nienieodpowiedzialni, a współorganizatorem jest po raz szósty Miasto Stołeczne Warszawa.

Pomysłodawcą Konferencji Nienieodpowiedzialnych jest ANG Odpowiedzialne Finanse

Partnerem Strategicznym jest BNP Paribas Bank Polska

Partnerem Wspierającym jest IKANO Bank

Partnerami: ING Bank Śląski, Biuro Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor, WARTA, VeloBank

Organizacje Partnerskie: Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Forum Odpowiedzianego Biznesu, Fundacja Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych (FISE), Koalicja Liderzy Pro Bono, Better.
Patroni medialni: magazyn opinii Pismo, Demagog, OKO.press, kampaniespołeczne.pl, ekonomiaspołeczna.pl

Dziękujemy i do zobaczenia za rok.

SAVE THE DATE: 23/04/2026: WOLNOŚĆ

Foto: Ola Kamińska

Idź do oryginalnego materiału