Wzrost opłat za śmieci w Polsce: Lublin idzie w przeciwnym kierunku niż Warszawa

1 dzień temu
Zdjęcie: Wzrost opłat za śmieci w Polsce: Lublin idzie w przeciwnym kierunku niż Warszawa


W Polsce coraz więcej miast zmienia swoje podejście do opłat za odbiór odpadów komunalnych. Lublin, jeden z największych miast w kraju, przygotowuje się do znaczącego wzrostu tych opłat. Od marca 2025 roku mieszkańcy muszą przygotować się na wyższe koszty, a to jeszcze nie koniec zmian.

Dwie fale podwyżek

W uchwale przyjętej przez radę miasta, Lublin zwiększy opłaty za śmieci segregowane. Od marca 2025 roku mieszkańcy bloków zapłacą 36 złotych miesięcznie od osoby (wcześniej 29,5 zł), a mieszkańcy domów jednorodzinnych – 42 złote (wcześniej 33,5 zł). Dla osób niesegregujących odpadów stawki będą dwukrotnie wyższe – odpowiednio 72 i 84 złote. Taka decyzja została podjęta, ponieważ miasto nie jest w stanie pokryć kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, szacowanych na 146 milionów złotych w 2025 roku.

Nowy system od lipca

Od lipca 2025 roku w Lublinie wejdzie w życie kolejna zmiana – opłaty za śmieci w blokach będą naliczane według zużycia wody. Za każdy metr sześcienny zużytej wody mieszkańcy zapłacą 13,20 złotych. Dla mieszkań bez wodomierza przyjęto średnie zużycie na poziomie trzech metrów sześciennych na osobę miesięcznie. Czy taka zmiana jest korzystna dla mieszkańców? Czas pokaże.

Warszawa idzie w przeciwnym kierunku

Zupełnie inną drogą poszła Warszawa, gdzie rada miasta zdecydowała o obniżeniu opłat za odpady. Od października 2024 do września 2025 roku mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą 91 złotych od gospodarstwa domowego (wcześniej 107 zł), a mieszkańcy bloków – 60 złotych (wcześniej 85 zł). Co więcej, stolica wcześniej zrezygnowała z systemu opłat uzależnionych od zużycia wody. Czy Lublin powinien pójść w ślady Warszawy?

Czy wzrost opłat jest konieczny?

Wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych jest spowodowany wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Miasta muszą pokryć te koszty, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie systemu. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy wzrost opłat jest konieczny? Czy nie ma innych sposobów na pokrycie kosztów?

Wnioski

Wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych w Lublinie jest konieczny, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami. Jednakże, wybór miasta jest kwestią dyskusyjną. Czy Lublin powinien pójść w ślady Warszawy i obniżyć opłaty, czy może wzrost opłat jest konieczny? Czas pokaże, co się stanie z opłatami za odbiór odpadów komunalnych w Lublinie.

Źródła:

* „Rada miasta przyjęła uchwałę o nowych opłatach za śmieci” – Dziennik Wschodni
* „Warszawa obniża opłaty za odpady” – Gazeta Stołeczna
* „Koszty gospodarowania odpadami w Polsce” – Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Idź do oryginalnego materiału