Wzrosła opłata adiacencka w gminie Osielsko. Wiadomo o ile procent

4 dni temu

Podczas ostatniej sesji radni z Osielska podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłat adiacenckich z tytułu wzrostu wartości nieruchomości powstałej na skutek wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.

Ustalono stawki procentowe opłat adiacenckich z tytułu różnicy pomiędzy wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzenia infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po jego wybudowaniu:

1) z tytułu stworzenia warunków podłączenia nieruchomości do kanalizacji – 30 %
2) z tytułu stworzenia warunków podłączenia nieruchomości do wodociągu – 30 %
3) z tytułu stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi – 30 %
4) tytułu stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do wybudowanych pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych – 30 %

W uzasadnieniu czytamy, iż ustalenie opłat adiacenckich stwarza gminie możliwość uzyskania dodatkowych wpływów do budżetu. Ciężar udowodnienia wzrostu wartości nieruchomości spoczywa na gminie. Rada Gminy Osielsko ustaliła poprzednio wysokość stawki procentowej z tytułu różnicy pomiędzy wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu określając ją na 25 proc. Przy wzroście ponoszonych kosztów – zdaniem rady i wójta – zasadne jest podniesienie należnej opłaty do 30 proc. Oznacza to wzrost opłaty adiacenckiej o 5 proc.

Czym jest opłata adiacencka? Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami jest to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. o ile w Twojej okolicy powstała nowa droga to władze lokalne mogą naliczyć Ci opłatę adiacencką, która będzie stanowiła określony procent od wzrostu wartości nieruchomości.

Każdorazowo wysokość ustalana jest na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego, który wykonuje operat szacunkowy i ustala czy i o ile wrosła wartość nieruchomości. Różnicę procentową musisz zapłacić, jednak przysługuje Ci odwołanie.

Idź do oryginalnego materiału