—Tych kierunków jest sporo, ale nowoczesne technologie to jest to, co nas cechuje. Przez to, iż w ostatnich latach, w ostatnim dwudziestoleciu mieliśmy szereg inwestycji zagranicznych. Dzisiaj możemy sobie pozwolić, czy w orbicie zainteresowań poważnych podmiotów, poważnych graczy, takich jak Intel, jest właśnie Dolny Śląsk. Oprócz tego, iż mamy dobre uczelnie techniczne, dobre szkoły techniczne, to mamy już wykwalifikowaną kadrę, która dzisiaj może pracować na przykład w fabrykach, w których będą produkowane mikroprocesory i tym samym zarabiać więcej za tą samą pracę — mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
— Wszystkim zależy nam na rozwoju turystycznym. Chcemy pokazać to, co mamy na Dolno Śląsku, najważniejsze, najpiękniejsze. Uważam, iż turystyka i to, co my oferujemy, napędza też rozwój całego naszego regionu. Nie tylko turystycznie, ale i również gospodarczo — dodaje Natalia Gołąb, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
—Głównie bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców miasta jak i gminy Kąty Wrocławskie, jako pieszych korzystających z dróg naszych lokalnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ale również kierowców, tak, wiemy, co się dzieje na odcinku przy Kątach Wrocławskich, pomiędzy Kątami a Wrocławiem, więc to jest bardzo neuralgiczny temat, który należy podjąć — informuje Katarzyna Sebzda-Sztul, burmistrz miasta i gminy Kąty Wrocławskie.
— Rozmawiamy o nowych technologiach. Dolny Śląsk jest miejscem, gdzie najwięcej firm w branży IT ma swoją siedzibę, a drugim województwem w Polsce o ile chodzi o zakładanie, o powstawanie startupów, czyli jak widać, sprzyja rozwojowi gospodarki — podkreśla Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska uważa, iż kolejnym wyzwaniem dla regionu jest transport.
— Taki regionalny połączony z Wrocławiem, bo przed chwileczką wróciliśmy do biletu aglomeracyjnego, ale szerzej rozmawiamy o takim transporcie regionalnym, żeby on był szybki, bezpieczny, uproszczony dla wszystkich, to na pewno. Myślę, iż takim dużym wyzwaniem dla Wrocławia jest przyszłość kolei — wyjaśnia Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
— Przede wszystkim przedstawię te wyzwania, które stoją przed departamentami, którymi kieruję. Przypomnę, jest to Departament Kultury i Departament Zdrowia. o ile chodzi o kulturę, kwestia, chociażby inwestycji, mamy w tym momencie bardzo duży remont, modernizację Teatru Polskiego, zarówno Sceny Głównej, jak i Sceny na Świdnickiej, kilkadziesiąt milionów złotych, która odmieni tak naprawdę stan techniczny tych obiektów — mówi Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
— Największe wyzwania w tej chwili to oczywiście transformacja energetyczna, to przygotowanie wspólnej strategii właśnie transformacji dla obszaru trójziemia. To kwestia dekarbonizacji, która dzieje się po stronie saksońskiej, która jeszcze stoi przed nami po stronie Polski — zaznacza Krzysztof Hodun, dyrektor wydziału współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim.
Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa dolnośląskiego, zwraca uwagę na sposób i możliwości wykorzystania środków zewnętrznych.
— To jest temat, który jest dla nas bardzo istotny. Środki z Krajowego Planu Odbudowy. Karpacz jest przestrzenią do tego, by o tym rozmawiać i by z tych środków region jak najbardziej korzystał i wykorzystał wszystkie możliwości, jakie Krajowy Plan Odbudowy — dodaje Natalia Gołąb, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
— Duże wyzwania również w kontekście artystycznym. Po zawirowaniach, które spotkały nas przy rozpoczęciu kadencji, chociażby w Operze Wrocławskiej mocno przyglądamy się tej scenie, aby w przyszłości do takich sytuacji nie dochodziło. Na pewno wyzwaniem będzie też odtworzenie reputacji Teatru Polskiego. Nie jest tajemnicą, żeby w ostatnie lata nie były najbardziej szczęśliwe dla tej sceny. W tym momencie dość mało się tam gra, jest mało premier. adekwatnie też wizerunkowo jest dużo do nadrobienia i to jest jedno z tych wyzwań, które stoi przede mną i osobiście będę w to mocno zaangażowany — mówi Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
— Chcemy tutaj ściągnąć, tak jak już mówiłam, przedsiębiorców, aby też rozwijał się Dolny Śląsk pod kątem, chociażby innowacji czy nowych technologii — wyjaśnia Natalia Gołąb, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
— Jesteśmy przed budową szpitala onkologicznego. Największa inwestycja dotycząca zdrowia w naszym regionie, prawdopodobnie w Polsce. Będziemy kończyć wschodnią obwodnicę Wrocławia. Jesteśmy po otwarciu przetargu. 15 wykonawców, analizujemy oferty, po czym będziemy realizować ten odcinek drogi — wylicza kolejne wyzwania dla regionu Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Zdaniem Jarosława Repczenko bardzo ważne jest to, aby służba zdrowia była na najwyższym możliwym poziomie.
— Wiemy, iż to jest jedna z tych dziedzin, gdzie pieniędzy adekwatnie zawsze jest mało i trochę od nas, od menadżerów szpitali zależy, jak będziemy nimi dysponować. Dla mnie ważne jest, przede wszystkim to, aby każą złotówkę mocno oglądać z każdej strony i wydatkować ją jak najbardziej efektywnie. Oczywiście oferując najwyższej jakości usługi medycznej — mówi Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Oczywiście wyzwanie, które stoi przed całym Europą, przed całym światem, ale szczególnie przed Polską, a więc długofalowa strategia pomocy Ukrainie.
— Strategia długofalowego zaangażowania Dolnego Śląska w pomoc, ale też w odbudowę Ukrainy. A więc stworzenie takich narzędzi, takich platform, takich instrumentów, dzięki którym nie tylko będziemy mogli doraźnie pomagać pomocą humanitarną, która jest tak bardzo potrzebna, ale będziemy mogli również stworzyć długofalowe plany, w jaki sposób nasi przedsiębiorcy mogliby brać udział już w odbudowie — wyjaśnia Krzysztof Hodun, dyrektor wydziału współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim.