Wyższy zasiłek pielęgnacyjny jeszcze w tym roku? Niektórzy zacierają ręce, a rząd planuje waloryzację

2 dni temu
Zdjęcie: Podwyżka tego świadczenia jeszcze w tym roku?, fot. redakcja Gazeta.pl


Kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie uległa zmianie od 2019 roku. Rząd rozpoczął prace nad waloryzacją tego świadczenia. Już niedługo okaże się, na jak dużą podwyżkę można liczyć.
Inflacja i rosnące ceny sprawiają, iż wielu osobom ciężko spiąć domowe finanse. Dla niektórych pomocny może okazać się zasiłek pielęgnacyjny, którego kwota od kilku lat stoi w miejscu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje waloryzację świadczenia w 2024 roku. Kiedy dokładnie można spodziewać się zmian?
REKLAMA


Zobacz wideo W 2060 będzie 105 emerytów na 100 pracujących


Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Nie każdy może go otrzymać. Jest skierowany do konkretnych osób
Świadczenie jest przyznawane określonej grupie osób i aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków. Zasiłek przysługuje:


niepełnosprawnym dzieciom do 16 roku życia,
osobom powyżej 16 lat ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
osobom powyżej 16 lat z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, o ile powstała ona przed ukończeniem 21 roku życia,
osobom po 75 roku życia.


Zainstalował aplikację i stracił majątek - zdjęcie ilustracyjne FOTOFORCE/Istock.com
Warto jednak pamiętać, iż zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom, które pobierają dodatek pielęgnacyjny oraz osobom, które przebywają w instytucjach pomocowych. Zasiłek przyznawany jest bez względu na kryterium dochodowe. By go otrzymać, osoby po 75. roku życia nie muszą składać żadnych dokumentów, bo pieniądze przysługują z urzędu. W innych przypadkach niezbędne jest dostarczenie odpowiedniego formularza do urzędu gminy lub miasta. Do wniosku trzeba dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia oraz orzeczenie: o niepełnosprawności, umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Czy zasiłek pielęgnacyjny będzie waloryzowany? Kwota zasiłku od pięciu lat się nie zmieniła
Od 2019 roku kwota zasiłku wynosi 215,84 zł, ale rząd planuje podwyższyć świadczenie ze względu na obowiązkową weryfikację świadczeń, która wypada właśnie w 2024 roku. Weryfikacja bierze pod uwagę np. inflację, a procedura musi przejść kilka etapów. Rada Ministrów przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości waloryzacji. Do 15 czerwca Rada miała uzgodnić, o jaką kwotę świadczenie powinno zostać podniesione, a jeżeli tego nie zrobi, rząd do 15 sierpnia samodzielnie określi wysokość waloryzacji. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału