Wywiad z Włodzimierzem Chleboszem, Starostą Powiatu Wrocławskiego.

3 dni temu

Współpraca w ramach Aglomeracji Wrocławskiej to korzyści dla mieszkańców – niezależnie od wieku. Z Włodzimierzem Chleboszem, Starostą Powiatu Wrocławskiego rozmawia Maciej Wełyczko

Panie Starosto, dlaczego Powiat Wrocławski przystąpił do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska?

Będąc wójtem gminy Czernica przez 9 lat uczestniczyłem we współpracy ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Wrocławska. Było to bardzo pozytywne doświadczenie skutkujące wieloma cennymi projektami mającymi na celu dobro naszych mieszkańców. Z poprzednim jego szefem, Jackiem Kowalskim, mieliśmy plany, które również zostały wprowadzone w życie przez obecnego szefa prezesa Tomasza Wiślińskiego. Wiele wspaniałych i interesujących programów, które były inicjowane przez to Stowarzyszenie miało kapitalny odzew wśród mieszkańców gminy Czernica, zarówno tych najmłodszych, dorosłych, jak i seniorów. Co istotne, z roku na rok oferta tych działań była coraz szersza. Warto wspomnieć, iż na samym początku stowarzyszenie, o którym rozmawiamy nosiło nazwę Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Cieszy mnie, iż od tego czasu cała inicjatywa tak szeroko się rozwinęła i na obecną chwilę w Powiecie Wrocławskim do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska należy już osiem z dziewięciu gmin. Została jeszcze jedna – Sobótka, z którą doszło już do wstępnych rozmów i która wykazuje chęć przystąpienia. Wierzę, iż ogromnym plusem przynoszącym wymierne korzyści dla mieszkańców będzie to, iż wszystkie gminy na mapie Powiatu Wrocławskiego będą członkami Aglomeracji Wrocławskiej.

Czy członkostwo w Stowarzyszeniu Aglomeracja Wrocławska pomoże wypromować Powiat Wrocławski także wśród wrocławian?

Jako Powiat Wrocławski przystąpiliśmy do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska przede wszystkim dla naszych mieszkańców – dzieci i dorosłych, młodzieży – uczniów szkół ponadpodstawowych, jak i seniorów, aby dać im coś, z czego do tej pory nie korzystali, a teraz będą mogli. Jednak jeszcze jako wójt widziałem, iż w Stowarzyszeniu jest niesamowita synergia pomiędzy mieszkańcami gminy Czernica i Miasta Wrocławia, którzy wówczas z chęcią odkrywali gminę Czernica, pomimo tego, iż mieszkańcy gminy doskonale znali Wrocław i chętnie korzystali z jego atrakcji i ogromnej oferty. Często jednak barierą były ceny biletów. Okazuje się, iż przy współpracy można cieszyć się ze znacznych bonifikat, zniżek do różnych wspaniałych instytucji kultury czy sportu. Ta kooperacja ma również inny wymiar. To nie tylko benefity w postaci różnych zniżek, ale także pomoc, którą Stowarzyszenie wniosło chociażby partycypując w bilecie aglomeracyjnym. Są to 3 miliony złotych, wniesione po to, by nasi mieszkańcy podróżowali taniej i doświadczyli tej współpracy w wymiarze praktycznym. Jestem pewny, iż zapoczątkujemy dobre praktyki wśród innych powiatów, które idąc naszym śladem zostaną członkami tego Stowarzyszenia.

Jak postrzega Pan perspektywy współpracy aglomeracyjnej w przyszłości?

Jako Starosta Powiatu Wrocławskiego na tą współpracę patrzę w szerokiej perspektywie. Oczywiście, z założenia wiodącym partnerem tej współpracy jest Wrocław, – widzę po stronie jego władz wielką chęć współpracy i bardzo ją doceniam. Z Panem Prezydentem współdziałaliśmy chociażby przy niedawnej powodzi, w sztabie wrocławskim po to, żeby być na bieżąco i wiedzieć, w jaki sposób Wrocław przygotowuje się do odparcia żywiołu i móc na bieżąco informować naszych mieszkańców. Możliwe, iż w dłuższej perspektywie zmierzamy w stronę metropolii, która być może kiedyś powstanie – w tym obszarze ważna rola przypada również Stowarzyszeniu Aglomeracja Wrocławska, które zajmuje się lobowaniem w tej sferze.

Sądzę, iż dla całej Aglomeracji byłby to niewątpliwy plus.

Idź do oryginalnego materiału