Zapraszamy na wystawę „I w puszczy”, którą organizujemy jako Fundacja Nienieodpowiedzialni wspólnie z BWA Warszawa. Wernisaż odbędzie się w piątek 8 grudnia o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Co łączy powieść przygodową „W pustyni i w puszczy” z 1910 roku z puszczą na granicy z Białorusią w 2023 roku? Nasza młodzieńcza lektura szkolna straciła po latach niewinność tak, jak idee humanizmu okazały się iluzją. Maciej Gdula pisał, iż „W pustyni i w puszczy” to powieść, która „uczy poczucia wyższości wobec ludzi innych ras, pokazuje, jak celebrować własną kulturę i pogardzać kulturą obcą, oraz uzasadnia dominację silnych nad słabymi. (…) Uczenie pogardy dla zdominowanych innych, znajdujących się niżej w hierarchii, jest najgorszą z możliwych trucizn kulturowych. Po jej zażyciu wyzwolenie, względnie wolność rozumie się jako swobodę panowania nad innymi. Mamy tego w Polsce aż nadto.” A Sienkiewiczowski kanon wciąż kształtuje kolejne pokolenia.
Mahlet, młoda Etiopka, to jedna z wielu osób uchodźczych, które umarły w samotności w głuszy Puszczy Białowieskiej. Pozwolenie na to jest nieludzkie, rozrywające serce, stawia pytanie o to, czym jest człowieczeństwo. Puszcza wciąż jest scenerią toczącego się dramatu. Chcemy by ta wystawa otworzyła nasze głowy i serca na uchodźczy, migracyjny los. Pytamy o kwestię wolności, potrzebę sprawczości, odpowiedzialność i obojętność.
Skąd pomysł i nasze zaangażowanie w organizację wystawy?
Od kilku miesięcy wspieramy wolontariuszy z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Dzięki Darczyńcom: Ikano, Fundacji BNP Paribas Bank Polska, Ultimo, oraz firmom ze społeczności B Corp – Netguru, TerGo przekazaliśmy już pomoc humanitarną w postaci pojazdów terenowych, sprzętu do nawigacji, żywności, leków, ubrań, kocy termicznych, aby wolontariusze POPH mogli udzielić pomocy ludziom w drodze.
Oprócz pomocy humanitarnej dla POPH w ramach naszego projektu społecznego NNO chcemy mówić o kryzysie migracyjnym, nie tylko w kontekście Polski, ale szerzej, jako wyzwaniu, przed którym już dziś stoi Europa i cały świat. Dlatego też zaczynamy cykl rozmów w Studio NNO poświęconych temu tematowi jak również włączyliśmy się w organizację wystawy „I w puszczy”. Chcemy by ta wystawa i rozmowy otworzyły nasze głowy i serca na uchodźczy, migracyjny los. Będziemy pytać, dyskutować o kwestii wolności, potrzebie sprawczości, odpowiedzialności i obojętności. Wystawa potrwa do 10 lutego, natomiast dziś serdecznie zapraszamy Was na jej inaugurację.
Wernisaż
8 grudnia 2023 (wstęp wolny)
godz. 18:00 spotkanie z przedstawicielami Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego: Elizą Kowalczyk i Mariuszem Kurnytą, reżyserką filmu „Mur” Katarzyną Smutniak oraz prof. Pawłem Kaczmarczykiem – dyrektorem Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni Warszawskiego Obserwatorium Kultury na parterze.
godz.: 19:00 – 21:00 wernisaż wystawy
Kuratorzy: Justyna Kowalska i Artur Nowak-Gocławski
BWA Warszawa & Fundacja Nienieodpowiedzialni
Współorganizator: Krupa Art Foundation
Partner: Grupa ANG SA, Wineonline
Wystawa w BWA Warszawa: 8.12.2023 – 10.02.2024
Wystawa w Krupa Art Foundation Wrocław: 15.02.2024 – 17.03.2024
Część przychodu ze sprzedaży prac wesprze działania Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Podziękowania dla osób artystycznych i galerii Fundacji dzielna, Fundacji Galerii Foksal, Krupa Art Fundation, Leto, Lokal_30, Monopol, Raster, Stereo, Wanda, Warszawskie Obserwatorium Kultury.