Mężczyzna mieszkający na wsi we wschodnich regionach kraju - taki obraz wyborcy Grzegorza Brauna wyłania się z analizy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich. Lider Konfederacji Korony Polskiej zyskał zaufanie wśród robotników i rolników, a także bezrobotnych obywateli. Według raportu Res Futury 35 proc. internatów, którzy w niedzielę poparli Brauna, w II turze zagłosuje na Nawrockiego.
Wynik Grzegorza Brauna sporym zaskoczeniem. To oni zagłosowali na eurodeputowanego
Szczegółowe wyniki Grzegorza Brauna poznaliśmy dzięki badaniu exit poll pracowni Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Telewizji Polsat, TVP i TVN. Na ich podstawie stworzyć można obraz typowego wyborcy kandydata Konfederacji Korony Polskiej.
Z danych przeanalizowanych przez Europejski Kolektyw Analityczny Res Futura wynika, iż 35 proc. internautów, którzy popierali Grzegorza Brauna w pierwszej turze wyborów, zadeklarowało, iż w drugiej turze zagłosuje na Karola Nawrockiego.
Wybory prezydenckie. Grzegorz Braun z poparciem wsi i małych miast
57,4 proc. zwolenników Grzegorza Brauna to mężczyźni. Wśród kobiet poparcie wynosi 42,6 procent. Oznacza to, iż europarlamentarzysta cieszy się poparciem 7,5 proc. wszystkich głosujących mężczyzn i 5,1 proc. kobiet.
Z danych sondażowych wynika, iż pod względem miejsca zamieszkania, najwięcej wyborców Grzegorza Brauna to mieszkańcy wsi - 7,7 proc. To niemal połowa jego elektoratu.
ZOBACZ: "Liczba prawicowców rośnie". Ukraiński poseł mówi o "wsparciu Rosji"
W miastach wynik jest gorszy i spada wraz ze wzrostem liczby mieszkańców. W najmniejszych miejscowościach, gdzie liczba ludności nie przekracza 50 tys. to 6,5 proc. W metropoliach powyżej 500 tys. wynik to już tylko 3,9 proc.
W badaniu Ipsos wskazano także jaka grupa zawodowa najczęściej decydowała się oddać głos na lidera Konfederacji Korony Polskiej. Najwięcej głosów Grzegorz Braun uzyskał wśród robotników - 10,8 proc. oraz rolników - 10,4 proc. Dużo głosów wpłynęło także od bezrobotnych -8,7 proc.
Zdecydowanie mniejsze poparcie Braun notuje wśród emerytów i rencistów - 2,9 proc., a także uczniów i studentów - 4 proc.
Wynik wyborczy Grzegorza Brauna. Ludzie w średnim wieku z wykształceniem zawodowym
Z danych dotyczących grup wiekowych wynika, iż największe poparcie Grzegorz Braun zyskuje wśród osób w wieku 30-39 lat. Mowa o 9,9 procentach głosów. Drugą grupą są obywatele w wieku 40-49 lat, w tym przypadku to 8,6 proc.
Rzadziej na europarlamentarzystę głosują młodzi z grupy 18-29 lat - 5,3 proc., a także osoby starsze. W grupie 50-59 lat poparcie wynosi 6,1 proc., zaś u wyborców 60 i więcej lat to zaledwie 2,9 proc.
ZOBACZ: Zakład o wynik Szymona Hołowni. Mamy rozstrzygnięcie
Zgodnie z danymi podawanymi w sondażu, pod względem wykształcenia, najczęściej na Grzegorza Brauna głosują osoby które zakończyły edukację w szkole zawodowej - 7,4 proc. Nieco mniej to grupa z wykształceniem średnim i pomaturalnym 6,9 proc.
Niższe wyniki lider Konfederacji Korony Polskiej notuje wśród osób o wykształceniu podstawowym - 5,6 proc., a także licencjackim i wyższym - 5,3 proc.
Ostatnim elementem obrazu wyborcy Grzegorza Brauna może być wcześniejsze poparcie polityczne. 8,4 proc. wyborców polityka w 2020 roku głosowało na Andrzeja Dudę. W przypadku wyborów parlamentarnych, 20 proc. to wyborcy Konfederacji, a 4,4 proc. wcześniej oddawało swój głos na Prawo i Sprawiedliwość.
