Wyjątkowy jubileusz i wyjątkowi laureaci w Kamieniu Śląskim

1 miesiąc temu

Poświęcenia odbudowanej z gruzów kaplicy i pałacu św Jacka dokonano w sierpniu 1994 roku. Od tego czasu – podobnie jak przed wiekami – rok w rok przybywają tu tysiące pielgrzymów oraz turyści. Prężnie działa też Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Jubileusz tak zacnego miejsca trzeba było uczcić, a dodatkowo uroczystość w Kamieniu Śląskim połączona była jeszcze z dodatkowymi, prestiżowymi wydarzeniami.

Joachim Wojtala, wybitny samorządowiec i burmistrz Gogolina z 22-letnim stażem, a także ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser – w przeszłości dyrektor sanktuarium, a teraz przewodniczący jego rady nadzorczej – otrzymali Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Miasta Gogolina”. Nadała je gogolińska Rada Miejska zgodnie z ideą, by uhonorować osoby, które w sposób szczególny ”przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy Gogolin”.

Joachim Wojtala: Tu byłem chrzczony, tu miałem pierwszą komunię i tu brałem ślub

– To jest dla mnie szczególny dzień – przyznał Joachim Wojtala. – Ta odznaka oznacza dla mnie, iż moja praca i działania, do których zaprosiłem zespół ludzi została doceniona. Ale oznacza też, iż miałem szczęście spotkać wielu wspaniałych ludzi o dobrych sercach, bo sam nie zdziałałbym tak wiele. To jest szczególne wyróżnienie i ma wyjątkową wagę dla mnie, iż odbieram je właśnie w tym miejscu, w sanktuarium w Kamieniu Śląskim. Obok w kościele byłem chrzczony, miałem pierwszą komunię i tu brałem ślub. Ale nie ja jestem tu dziś najważniejszy, tylko jubileusz sanktuarium. Gdy arcybiskup Alfons Nossol przystąpił do odbudowy tego miejsca z ruiny, był to dla nas ogromny impuls do odbudowy całego otoczenia. My wtedy rozpoczęliśmy odnawiać miejscowość Kamień Śląski i całą gminę.

Jubileuszu w Kamieniu Śląskim był okazją, by podkreślić liczne zasługi osób, które otrzymały odznaki Zasłużonych dla Miasta Gogolina. Joachim Wojtala w latach 1998-2002 przyczynił się do rozwoju miasta i gminy, za co ta i on sam wielokrotnie otrzymywali prestiżowe nagrody. Joachim Wojtala przyczynił się do ożywienia lokalnych tradycji i obrzędów ludowych, wsparcia amatorskiego ruchu artystycznego i ożywienia życia kulturalnego w sołectwach, a także do rozwoju Odnowy Wsi i wspierania OSP. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu cyklicznych imprez, mających często charakter ponadregionalny, czy choćby międzynarodowy.

Ks. prof. Zygfryd Glaeser: W pojedynkę nic nie da się zrobić

Drugi Zasłużony dla Miasta Gogolina – ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser – skromnie stwierdził, iż na medal nie zasłużył. Bo jak stwierdził ”w pojedynkę nic nie da się zrobić”.

– Nie przywykłem do odznaczeń i oklasków. Z woli moich przełożonych na tyle na ile mogłem starałem się posługiwać na tej ziemi. Życie mnie nauczyło, ż im zadanie jest trudniejsze, tym bardziej jest potrzebne – przemawiał.

O ks. prof. dr hab. Zygfrydzie Glaeserze mówiono, iż jako członek Rady Rozwoju Gminy Gogolin jest ogromnym wsparciem dla tamtejszego samorządu w kształtowaniu przyszłości wspólnoty lokalnej i w realizacji kluczowych inwestycji. To m.in. za sprawą księdza profesora Zygfryda Glaesera w Kamieniu Śląskim powstał ośrodek skupiający placówki naukowe, których zadaniem jest aktywne promowanie projektów na rzecz pojednania oraz integracji w Europie i w świecie: Sanktuarium Świętego Jacka, Centrum Kultury i Nauki, Instytut Ekumenizmu i Badań Nauczania Papieskiego, Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum oraz Instytut Naukowy Świętego Jana Pawła II Propter Mundi Creationem.

Również z inicjatywy ks. prof. Zygfryda Glaesera w kamieńskim ośrodku funkcjonuje bogata, interdyscyplinarna biblioteka, w której jest ponad 40 tysięcy unikatowych woluminów, zwłaszcza z zakresu nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych. Dzięki temu ośrodek w Kamieniu Śląskim, a tym samym sołectwo i gmina Gogolin, stały się miejscem rozpoznawalnym i cenionym w świecie, o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Jubileusz w Kamieniu Śląskim – historia sanktuarium

W centrum uwagi tego wieczoru było również miejsce, w którym odbywała się galę. O św. Jacku i historii pałacu oraz odbudowie sanktuarium opowiadał jego obecny dyrektor – ks. dr Albert Glaeser.

– Nowy rozdział w dziejach tego miejsca otworzył przełom polityczny w 1989 roku – wspominał.

– Wojsko gwałtownie pozbyło się balastu, jakim były ruiny, przekazano je pod zarząd wojewody, a ten również chciał się ich jak najszybciej pozbyć. Szukał nabywców – ale nie znalazł – opowiadał dyrektor. – Wtedy znalazł się mąż opatrznościowy: obecny tu dziś z nami arcybiskup Alfons Nossol. Wojewoda zaproponował, by diecezja przejęła to miejsce, głównie ze względu na osobę św. Jacka, ale także błogosławionych Czesława i Bronisławę. I wówczas, pomimo sprzeciwów wszystkich gremiów diecezjalnych, łącznie z ówczesnymi biskupami pomocniczymi, ksiądz arcybiskup stwierdził, iż kościół opolski nie może się odwrócić plecami od miejsca urodzenia trojga śląskich świętych, gdy jest ono w ruinie.

– Dziś kieruję słowa wdzięczności do księdza arcybiskupa za tę trudną decyzję. Miejsce zostało odbudowane w trzy i pół roku i na nowo poświęcone na chwałę Bożą i pożytek ludzi w 400. rocznicę kanonizacji świętego Jacka – powiedział ks. dr Albert Glaeser.

Z okazji okrągłego jubileuszu trzech dekad burmistrz Gogolina Krzysztof Reinert i przewodniczący rady miejskiej Adrian Mróz uhonorowali ks. dyrektora pamiątkową statuetką Karolinki, były też kwiaty i prezenty – dla ks. dr Alberta Glaesera i dla arcybiskupa Alfonsa Nossola.

Jubileusz w Kamieniu Śląskim – nagrody dla Zwykłych Niezwykłych

Jubileusz w Kamieniu Śląskim był też okazją do wręczenia Nagród Burmistrza Gogolina „Zwykli Niezwykli”, jakimi w tym roku uhonorowano pięć osób. Są to:

Aniela Michna – społeczna animatorka życia kulturalnego Domu Spokojnej Starości Święta Barbara, m.in. prowadząca tamtejszy chór i zespół teatralny (którego performance muzyczno – aktorski uświetnił wydarzenie);

Maria Kipka – społeczniczka znana przede wszystkim ze swojej pasji do zielarstwa;

Aleksandra Kolanko – prezes Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, które ma zasługi dla ochrony gadów i płazów i działa na rzecz ochrony lokalnej bioróżnorodności oraz podnoszenia świadomości ekologicznej;

Anna Jadasz – utalentowana biegaczka i instruktorka klubu Gogolin Biega doceniona głównie za promocję zdrowego stylu życia;

Ewelina Gacek – 21-letnia wokalistka z Gogolina, która przebojowo wkroczyła w tym roku na lokalną scenę muzyczną i odnosi kolejne sukcesy.

Burmistrz Reinret wręczył też list gratulacyjny Joachimowi Siekierze, wiceprezesowi spółki Chespa – z okazji otrzymania nagrody Opolska Marka 2023 w kategorii „Usługa Roku” oraz wyróżnienia w kategorii „Produkt Roku”. Galę uświetnili artystycznymi występami laureaci nagród: Ewelina Gacek oraz seniorzy ze Św. Barbary pod kierownictwem artystycznym Anieli Michny.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału