„Wygnany” wizerunek Matki Bożej wrócił do Irlandii

2 godzin temu

Kopia słynnego obrazu, który podczas prześladowań Kościoła został wywieziony na Węgry, trafiła do katedry w irlandzkim Galway, skąd pochodził oryginał wizerunku.

„Katedra w Galway otrzymała w darze unikalny obraz z Węgier, świadectwo prześladowania przez państwo angielskie katolicyzmu w Irlandii. To również przykład tego, jak kontynentalna Europa pomagała podtrzymywać wiarę przez wieki w krajach, które w tej chwili stanowią Wielką Brytanię i Republikę Irlandii, zapewniając schronienie katolikom zmuszonym do ucieczki z powodu swoich przekonań” – podaje portal Catholic Herald.

Chodzi o wizerunek znany jako „Irlandzka Madonna”. Podczas krwawych prześladowań katolików za czasów Olivera Cromwella zabrał go ze sobą wyjeżdżający z kraju biskup Walter Lynch. Trafił on do Portugalii, a później na Węgry, gdzie znalazł ostatecznie schronienie. Zmarły w 1663 roku biskup spoczywa w podziemiach katedry jednego z najważniejszych miast kraju, a obraz zyskał miano cudownego i nazywany jest dzisiaj mianem „Matka Boża z Győr”. Znajduje się w bocznym ołtarzu, poświęconym Maryi, Pocieszycielce Udręczonych. Jak twierdzili świadkowie, we wspomnienie świętego Patryka 1697 roku z wizerunku przez kilka godzin wypływały krwawe łzy.

„Niedawno biskup András Veres, obecny biskup Győr, podarował kopię obrazu diecezji Galway, Kilmacduagh i Kilfenora” – czytamy. Obraz zostanie umieszczony w katedrze w Galway. Choć to replika, miejscowi wierni uważają, iż przez cały czas stanowi potężny symbol wiary oraz honoruje wielowiekową więź łączącą obydwa miasta w odległych od siebie krajach.

Galway Cathedral unveils a replica of the image of Our Lady that shed tears of blood, a gift from Hungary’s Bishop András Veres. This powerful symbol of faith honours the centuries-old bond between Galway and Győr. pic.twitter.com/SoF5V0wlvs

— Galway Cathedral (@GalwayCathedral) September 21, 2024

Także Ambasada Węgier w Dublinie podkreśliła, iż podarowanie repliki stanowi „symbol trwałej łączności kulturowej i duchowej”.

Jesienią na Zieloną Wyspę trafiły też relikwie świętej Bernadetty Soubirous. Można je adorować od 4 września do 5 listopada kolejno w każdej diecezji obydwu państw irlandzkich.

W obecnym roku tamtejszy Kościół zanotował – po długim okresie spadku – pozytywne „odbicie” w liczbie nowych kandydatów do kapłaństwa. Zgłosiło się ich 21, co wraz z seminarzystami starszych roczników daje sumę 74 osób.

Źródło: Catholic Herald

RoM

Idź do oryginalnego materiału