Wydanie 96, 02.09.2022

2 lat temu

Przy okazji pandemii rząd chwalił się wielkim samolotem. Teraz, przy zbliżających się wyborach chwali się wielkimi reparacjami. Jak to się skończy nie wiemy, chociaż się domyślamy. A was zapraszamy na cotygodniową podróż dookoła świata.

Kiedyś w tym miejscu pisaliśmy o stronie Patronite naszego projektu. Listę naszych patronów możecie znaleźć tutaj. Jednak w obecnej sytuacji chyba ważniejsza jest pomoc poszkodowanym przez rosyjską inwazję. Polski rząd przygotował stronę zawierającą listę organizacji, którym można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie.

Dla czytelników newslettera: To wydanie najprawdopodobniej przekracza objętość narzuconą przez serwis Gmail, więc nie wyświetli się w całości w skrzynkach pocztowych w tym serwisie. Możecie rozwinąć pełną treść maila na skrzynce lub otworzyć wersję webową - wystarczy kliknąć numer wydania w mailu.

Polska

  • „Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski powiedział w TV Republika, iż »zagrożenie dla naszej suwerenności« z Zachodu jest większe niż ze wschodu. Nawiązał w ten sposób do odwiecznej tradycji w polskim konserwatyzmie – już w XIX w. wielu konserwatystów nienawidziło Zachodu. Niektórzy też kochali Rosję” [OKO.press]

  • Nie śledziliście krajowej polityki w czasie wakacji? Podcast Polityki Insight pomoże wam nadrobić wszystko co się stało. Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński przeanalizują, jaki wpływ wakacyjne wydarzenia będą miały na scenę polityczną.

  • „Hasztag #StopUkrainizacjiPolski pojawił się w trendach polskojęzycznego Twittera kilka dni temu i od tego czasu niemal z nich nie znika. Skąd wzięła się antyimigrancka akcja i czy aby na pewno stoją za nią prawdziwi użytkownicy? Wyjaśniamy.” [Cyberdefence24]


Wojna w Ukrainie

  • Atak Rosji na Ukrainę – aktualny stan wydarzeń przedstawia Ośrodek Studiów Wschodnich.

  • „Nagłówki wielu mediów donoszą, iż rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy. Czy rzeczywiście tak się dzieje? Skąd wzięły się takie informacje? Jak wygląda wojna na Ukrainie dziś? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Żochowski, analityk OSW.”

  • Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczynają dziś drugi dzień inspekcji w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Wczorajsza inspekcja trwała tylko dwie godziny, ale Rafael Grossi zapewnił, iż jego inspektorzy nigdzie się nie wybierają i będą kontynuować pracę mimo trudnych warunków tworzonych przez Rosjan. [Reuters]

  • W wydaniu 89. wspominaliśmy o The North Atlantic Fellas Organization, którzy z pomocą żartów i memów walczą z rosyjską dezinformacją w sieci. Teraz zostali zauważeni oraz docenienie zarówno przez administrację Ukrainy jak i serwis [Politico].

  • Jak wyglądają ukraińskie przygraniczne miasta i miejscowości? Podejrzeć realia życia w zniszczonych przez rosjan przygranicznych miejscowości próbują podejrzeć autorzy vloga Planeta Abstrakcja. Rozmawiają z mieszkańcami o tych zniszczeniach, odbudowie, kontenerowym osiedlu. Odwiedzają również przygranicze z Naddniestrzem (separatystycznym regionem Mołdawii). Materiał zrealizowano pod koniec czerwca.


  • Europa

  • Rosatom, rosyjska spółka budująca elektrownie jądrowe, otrzymała kolejną zgodę na rozbudowę węgierskiej EJ Paks. Węgierski Urząd Energii Atomowej wydał 25 sierpnia zgodę na budowę przez Rosatom 2 nowych bloków jądrowych. Realizacja opiera się o rosyjską linię kredytową w wysokości 10 mld dolarów, która pokryć ma 80% kosztów przedsięwzięcia. Mimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, rząd Węgier rozszerza obecność Rosjan w strategicznym sektorze. [Ośrodek Studiów Wschodnich]


  • Bliski i Środkowy Wschód

  • Aplikacja służąca do oznaczania lokalizacji bezpańskich psów została zablokowana przez sąd w Ankarze. Ma to związek z publiczną presją, która pojawiła się po śmierci oznaczonych w aplikacji kilkudziesięciu czworonogów, które najpewniej zostały otrute. [Al-Monitor]


  • Azja


    Afryka


    Ameryka Łacińska


    Ameryka Północna


    Oceania


    Ekonomia i gospodarka


    Nauka i Technologia


    Idee, Kultura, Społeczeństwo

    Drogi czytelniku, dziękujemy, iż jesteś z nami. Uważasz, iż więcej osób powinno przeczytać ten numer lub chcesz podziękować nam za tworzenie go?

    Udostępnij ten post w swoich mediach społecznościowych lub bezpośrednio swoim znajomym.

    Share

    Idź do oryginalnego materiału