Wydanie 183, 03.05.2024

8 miesięcy temu

Wiwat Maj, Trzeci Maj. U Polaków błogi raj! Po 20 latach w UE Mateusz Morawiecki ogłosił, iż zagrożenie płynie z Brukseli a nie Moskwy. My życzymy bezpiecznego majówkowania i przyjemnej lektury Tygodnika.

Jeśli w niektórych działach wydaje się Wam, iż jest mało materiałów to jest to związane z majówką.

Jeśli podoba się Wam nasza praca, to tutaj znajdziecie Patronite naszego projektu. Listę naszych patronów możecie znaleźć tutaj.

Dla czytelników newslettera: To wydanie najprawdopodobniej przekracza objętość narzuconą przez serwis Gmail, więc nie wyświetli się w całości w skrzynkach pocztowych w tym serwisie. Możecie rozwinąć pełną treść maila na skrzynce lub otworzyć wersję webową – wystarczy kliknąć numer wydania w mailu.

Polska

  • Do porannej kawusi, popołudniowej herbatki lub wieczornej gorącej czekolady – krótki materiał od Irytującego Historyka na temat Naszej flagi. Miłego dnia!

  • „Dawne, często wyidealizowane wyobrażenie o wsi, gdzie siedzi się na ławeczce przed domem i gawędzi z sąsiadami po kościele, spotykamy głównie w serialach. W praktyce im bardziej rozproszona jest wieś, im starsi jej mieszkańcy, tym trudniej jest ludzi zebrać do działań zbiorowych – mówi prof. Sylwia Michalska.” [Gazeta]

  • „W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński dyskutują o listach wyborczych PiS, kto z kandydatów ma szansę na mandat europosła i o sytuacji w partii Jarosława Kaczyńskiego.”

  • „Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku »Mandiner« miał stwierdzić, iż »Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej«. Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, iż jest jego »przyjacielem«.” [TVN24]


20 lat PL w UE

  • Obchodzimy rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej i z tej okazji mnóstwo serwisów przygotowało specjalne artykuły, podcasty czy materiały filmowe. Co interesujące rząd wydaje się mało obecny w tym świętowaniu.

  • 20 lat Polski w UE to też 20 lat różnych narracji. W latach '80 i '90 chcieliśmy „wrócić do Europy”, chodź często mówiono też „że zawsze byliśmy Europą”. Zachód był zarówno metaforą jak i faktycznym kierunkiem, skąd płynął dobrobyt. A jakie teraz mamy narracje? Czy Polska oraz Unia Europejska są zdolne do WIELKCH RZECZY? Rozmowa Dariusza Rosiaka z dr hab. Marcinem Napiórkowskim.

  • Jak wyglądała droga do UE? O tym właśnie opowiada Antoni Dudek.


Wojna w Ukrainie


Europa


Bliski i Środkowy Wschód


Azja


Afryka


Ameryka Łacińska


Ameryka Północna


Oceania


Ekonomia i gospodarka


Nauka i technologia


Idee, kultura, społeczeństwo

Idź do oryginalnego materiału