Jeśli podoba się Wam nasza praca, to tutaj znajdziecie Patronite naszego projektu. Listę naszych patronów możecie znaleźć tutaj.
Dla czytelników newslettera: To wydanie najprawdopodobniej przekracza objętość narzuconą przez serwis Gmail, więc nie wyświetli się w całości w skrzynkach pocztowych w tym serwisie. Możecie rozwinąć pełną treść maila na skrzynce lub otworzyć wersję webową – wystarczy kliknąć numer wydania w mailu.
Polska
Młodsza córka Piotrowicza chce zostać prokuratorką korzystając ze skróconej ścieżki. Agora wygrała w sądzie z UOKiK, ma już większość udziałów Eurozetu. Referendum aborcyjne – to pomysł Hołowni i Kosiniaka-Kamysza na pierwsze 100 dni rządów opozycji. Prezydent Sopotu był inwigilowany Pegasusem.
„Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu.” [Polityka]
„Rzeczniczka TK poinformowała w środę, iż Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK podjęło uchwałę, w której stwierdzono brak podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału. Onet ustalił kulisy głosowania, z których wynika, iż wymaganego kworum jednak nie było.” O kulisach konfliktu toczącego w tej chwili pseudo Trybunał Konstytucyjny pisze [Onet].
„Sąd Najwyższy rozpatrzy skargi kasacyjne ws. m.in. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych, a potem ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę – podaje Gazeta Wyborcza. Sędziów od 2017 r. wstrzymywał brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. To jednak do tej pory nie zapadło, więc SN uznał, iż nie można już czekać dłużej.” [Gazeta.pl]
„Stołeczna prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia niejawnych informacji NATO przez pułkownika Krzysztofa Gaja. Chodzi o jego korespondencję z byłym szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem. To ciąg dalszy afery mailowej z 2021 roku.” Trudno powiedzieć czy to rzetelna praca prokuratury czy wewnętrzne rozgrywki między PiSem a Zbigniewem Ziobro. [OKO.press]
14 marca odbędzie się kolejna rozprawa Justyny Wydrzyńskiej, która jest sądzona za przekazanie innej kobiecie pigułek aborcyjnych w 2020 roku. Anna, kobieta której pomogła Justyna, zeznawała w sądzie, a OKO.press publikuje list, w którym Anna dziękuje Justynie za pomoc. W artykule znajdziecie też wszystkie najważniejsze informacje o tej sprawie. [OKO.press]
Wojna w Ukrainie
W obecnej sytuacji nasi sąsiedzi Ukraińcy potrzebują naszej pomocy być może bardziej niż do tej pory. jeżeli chcecie wspomóc ich finansowo, to tutaj znajdziecie listę zrzutek i organizacji, które polecamy.
Atak Rosji na Ukrainę – aktualny stan wydarzeń przedstawia Konflikty.pl.
Politico ma dla Was długi reportaż będący zapisem rozmów z przedstawicielami zachodnich państw. Rozmowy dotyczyły tego, jak zachodnie państwa zorientowały się, iż Rosja planuje atak na Ukrainę, jak Zachód starał się temu zapobiec oraz jak zareagowali, gdy rosyjskie wojska przekroczyły granicę Ukrainy. [Politico]
W Nowym Delhi odbywa się szczyt państw grupy G20. Doszło tam to pierwszego spotkania Sekretarza Stanu USA i Ministra Spraw Zagranicznych Rosji od agresji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. Co dokładnie wiemy o tym spotkaniu, pisze [CNN].
„Przedstawiony przez rosyjskie władze plan reformy sił zbrojnych oznacza, iż Rosja przygotowuje się do prowadzenia długotrwałego konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Wiele przesłanek wskazuje, iż wdrożenie wszystkich założeń reformy będzie trudne.” [Polski Instytut Spraw Międzynarodowych]
„W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę Chińczycy przedstawili »plan pokojowy«, który trudno nazwać planem, a jego celem może być coś innego niż pokój pomiędzy Rosją i Ukrainą. Czemu ma służyć chińska propozycja? Odpowiada ekspert OSW, Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!”
Tydzień temu mieliśmy dla Was analizę serwisu Guardian o wyjściu Rosji z układu Nowy START, ale jeżeli wolicie słuchać niż czytać, to Polski Instytut Spraw Międzynarodowych przygotował analizę tego tematu w formie podcastu.
„Rosja napadła Ukrainę, by powstrzymać »ostrzały Doniecka«. Jak wyglądała rzeczywistość tego miasta przez osiem lat od 2014 do 2022 roku?”