Wybrano Poznanianki 2024

2 godzin temu

Akcja „Poznanianki” została stworzona po to, by pokazać społeczeństwu, jak wiele wkładu w życie miasta mają jego mieszkanki – zarówno te działające w dużych, znanych organizacjach, jak i te prowadzące lokalne, oddolne inicjatywy. Jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, kampania nie jest konkursem ani plebiscytem. „Nie chodzi o rywalizację, ale o docenienie aktywności, przedsiębiorczości i kreatywności poznańskich kobiet, które swoją działalnością mogą inspirować innych.”

Do tytułu „Poznanianki 2024” mógł zgłosić kandydatkę każdy mieszkaniec. Wszystkie nominacje zostały ocenione przez kapitułę, której przewodniczyła Marta Mazurek, radna Miasta Poznania. Wyłoniono dziewięć kobiet, które w różnych obszarach życia społecznego, kulturalnego i zawodowego wnoszą istotny wkład w rozwój miasta.

Twarze kampanii “Poznanianki 2024”:

  • Barbara Grochal – inicjatorka „Motylowego wolontariatu” w Hospicjum Palium, autorka projektów wspierających dzieci i seniorów oraz wolontariuszka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Mogileńska”.
  • Magdalena Kiwilsza – autorka bloga „Zołza Na Pająku”, który przedstawia codzienne wyzwania osób z niepełnosprawnościami, dając wgląd w ich emocje i życie.
  • Anna Janiak – założycielka Fundacji Fiona, która wspiera osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny poprzez warsztaty, grupy wsparcia oraz szkolenia.
  • Aleksandra Grabowska-Szych – radczyni prawna, podróżniczka i współorganizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, znana również z działalności „Teatru Ogródkowego” na Strzeszynie Greckim.
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Peron 9.2 – pięć kobiet, które na dworcu kolejowym w Poznaniu stworzyły punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy i Afganistanu, prowadzą również świetlicę oraz organizują wydarzenia społeczne.

Tydzień Kobiet 2024

Zwieńczeniem akcji „Poznanianki” będzie Tydzień Kobiet, który potrwa od 19 do 26 października. W ramach tego tygodnia odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do kobiet, w tym warsztaty, spotkania i panele dyskusyjne. Pierwszym z wydarzeń będzie „Biała Sobota” w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, gdzie od godz. 9:00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

W programie Tygodnia Kobiet znajdą się także warsztaty jogi hormonalnej, sesje z psychologiem, warsztaty rodzicielskie dla samotnych matek oraz zajęcia skierowane do kobiet, które doświadczyły poronienia. Kluczowym wydarzeniem będzie gala finałowa w Bibliotece Raczyńskich, która odbędzie się 26 października. Poprzedzą ją panele dyskusyjne, m.in. o roli kobiet w architekturze miasta oraz o różnorodności w przestrzeni publicznej.

Poznań od lat wspiera działania na rzecz równości płci, czego przykładem jest podpisanie przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka Równościowego Planu Działania. Dokument ten przewiduje szereg działań mających na celu zwiększenie równości i wsparcie kobiet w życiu lokalnym.

Idź do oryginalnego materiału