Wybory samorządowe 2024. Jakie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci na prezydenta Siedlec?

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Siedlec (autor: RDC)


W Radiu dla Ciebie odbyła się pierwsza z czterech debat, które organizujemy w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Do pierwszej debaty zaprosiliśmy kandydatów na prezydenta Siedlec. O urząd starają się: Andrzej Sitnik (obecny prezydent miasta, reprezentant Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce, który stara się o reelekcję), Grzegorz Orzełowski (kandydat komitetu „Kocham Siedlce”), Tomasz Hapunowicz (prezes Mostostalu Siedlce, komitet „Zgoda i Rozwój”), Krzysztof Mulawa(poseł, kandydat Konfederacji i Polska Jest Jedna) oraz Wojciech Radzikowski (z komitetu pod własnym nazwiskiem).

Jakie pomysły na inwestycje w Siedlcach?

Na antenie RDC kandydaci na prezydenta Siedlec prezentowali swoje pomysły na nadchodzącą kadencję.

Grzegorz Orzełowski z KWW „Kocham Siedlce” ma wiele pomysłów.

Wybudujemy arenę sportowo-widowiskową, amfiteatr. Powinniśmy też budować mieszkania komunalne i socjalne oraz przedszkola i żłobki dwuzmianowe – powiedział.

Z kolei Tomasz Hapunowicz z KWW „Zgoda i Rozwój” podkreślił, iż szansą na rozwój miasta jest budowa autostrady.

Większość siedleckich ulic i chodników jest do remontu. Również większość naszych budynków oświatowych jest w fatalnym stanie – dodał.

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Sitnik zaś z nadzieją patrzy na budowę Branżowych Centr Umiejętności.

To pozwoli na przekwalifikowanie się czy zdobycie nowego zawodu. Najważniejsza inwestycja dla mieszkańców to jednak instalacji termicznego przekształcania odpadów – podkreślił.

Natomiast kandydat Konfederacji Krzysztof Mulawa stawia na infrastrukturę i zatrzymanie młodych ludzi w mieście.

Przede wszystkim inwestujmy w ludzi, żeby mogli tu zostawać. Dajmy im pracę i możliwość rozwijania małych biznesów w Siedlcach – powiedział.

Potencjał Muchawki chce zaś wykorzystać Wojciech Radzikowski z KWW pod własnym nazwiskiem.

Możemy ją spiętrzyć, powiększyć zalew i zbudować hydroelektrownię, która dostarczałaby nam energię na przykład na oświetlenie dróg – zauważył.

Kandydaci na prezydenta Siedlec o zdrowiu

Jednym z tematów poruszanych w debacie były kwestie zdrowotne. Jak podkreślali kandydaci, zdrowie mieszkańców Siedlec to dla nich priorytet.

Grzegorz Orzełowski chciałby połączyć usługi obu miejskich szpitali, ale nie tylko.

Warto również wspierać rozwój kierunków medycznych na siedleckich uczelniach. Będziemy budowali kadry, będę również fundował stypendia dla młodych studentów – powiedział.

Z kolei Tomasz Hapunowicz zwrócił uwagę na stan finansów szpitala.

Miał być wprowadzony plan naprawczy. Wydaje się, iż koniecznie będzie przeprowadzenie szczegółowego audytu – podkreślił.

Obecny prezydent Andrzej Sitnik zaś odbił piłeczkę: – Szpital funkcjonuje bardzo dobrze. To, co się wydarzyło w poprzednim roku i program naprawczy wynikał z pandemii – wyjaśnił.

Natomiast zdaniem Krzysztofa Mulawy konieczne jest zadbanie o najmłodsze i najstarsze pokolenia.

Młodym ludziom i dzieciom należy zapewnić pomoc psychologiczną. Nasze miasto się starzeje, ludzie chcą rekreacji, ale i dostępu do lekarzy – podkreślił.

Wojciech Radzikowski chciałby zaś większej kontroli nad żywieniem w szkołach

Myślimy, iż dobre odżywianie ma bardzo duży wpływ na zdrowie psychiczne, jest też dobrym bodźcem do tego, by zacząć ćwiczyć – zauważył.

Debatę z kandydatami na prezydenta Siedlec poprowadzili Dyrektor Programowy RDC Grzegorz Chlasta i korespondentka RDC z Siedlec Olga Kwaśniewska.

Kolejna debata 14 marca odbędzie się z kandydatami z Płocka, 21 marca z kandydatami z Radomia, a tuż przed wyborami, 4 kwietnia przeprowadzona zostanie debata z kandydatami na prezydenta Warszawy.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych albo online na www.rdc.pl/player.

Idź do oryginalnego materiału