Trzaskowski kontra Nawrocki – czy tak będzie wyglądał finalny pojedynek o fotel prezydenta Polski? A jeżeli tak, to na kogo postawi Polonia w USA? 5 lat temu Rafał Trzaskowski przegrał – zarówno w kraju, jak i w głosowaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych – z kandydatem PiS. Czy teraz historia się powtórzy? A może wybory, które odbędą się za niespełna miesiąc, przyniosą zaskoczenie i przysłowiowym czarnym koniem okaże się ktoś inny z kandydatów, których o prezydenturę ubiega się rekordowa ilość? Prezentujemy ich sylwetki, podajemy lokalizacje komisji wyborczych na terenie USA oraz informujemy, co zrobić, by wziąć udział w głosowaniu.

Wybory prezydenckie w Polskie realizowane są co 5 lat. w tej chwili urząd prezydenta drugi raz z rzędu sprawuje Andrzej Duda, co oznacza, iż zgodnie z przepisami nie może się już ubiegać o reelekcję. Kadencja Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia 2025 r. Zgodnie z kodeksem wyborczym marszałek Sejmu musiał zarządzić wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta RP, zatem w grę, jeżeli chodziło o datę I tury wyborów, wchodziła któraś z czterech majowych niedziel: 4, 11, 18 lub 25 maja. Szymon Hołownia na początku stycznia ogłosił, iż wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 r. (oznacza to, iż głosowanie na terenie Stanów Zjednoczonych zostanie przeprowadzone dzień wcześniej, w sobotę 17 maja 2025 r.). jeżeli dojdzie do drugiej tury – czyli bezpośredniego pojedynku dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą ilość głosów, nie zdobywając jednak za pierwszym razem ponad 50 proc. poparcia – będzie ona miała miejsce dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca (w USA w sobotę, 31 maja).
Do Pałacu marsz!
Kto może ubiegać się o urząd prezydenta Polski? Warunki, wynikające z Konstytucji RP, to posiadanie obywatelstwa polskiego, ukończenie najpóźniej w dniu wyborów 35. roku życia i korzystanie z pełni praw wyborczych tj. brak ubezwłasnowolnienia, pozbawienia praw wyborczych lub publicznych oraz skazania prawomocnym wyrokiem na karę więzienia za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego i uzyskanie poparcia na piśmie w formie podpisów od 100 tys. obywateli RP.
W tym roku chęć ubiegania się o urząd prezydenta Polski zgłosiła rekordowa ilość kandydatów. W pewnym momencie ponad 30 osób deklarowało chęć startu w wyborach, ale ostatecznie wymogi formalne w terminie spełniło dwunastu z nich.
Wśród zarejestrowanych kandydatów największe emocje budzą Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, oraz Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Zjednoczoną Prawicę. W niektórych sondażach wysokie notowania osiąga również Sławomir Mentzen z Konfederacji, który prowadzi intensywną kampanię, organizując liczne spotkania z wyborcami.
Pojedynek na… literaturę
Kampania wyborcza przyniosła nietypowe wydarzenia. Dwóch głównych kandydatów starło się w dość niespotykany i chyba nie do końca zamierzony sposób, a mianowicie… na literaturę, a co więcej, można powiedzieć, iż dla obu literacka przygoda nie skończyła się zbyt szczęśliwie. W kwietniu światło dzienne ujrzała książka „Rafał”, będąca wywiadem rzeką przeprowadzonym przez Donatę Subbotko z – a jakże – Rafałem Trzaskowskim, opublikowana przez Wydawnictwo Znak. Publikacja spotkała się z mieszanymi reakcjami; niektórzy zarzucają Trzaskowskiemu nadmierny egocentryzm i brak odniesienia do realnych problemów społeczeństwa.
Z kolei Karol Nawrocki znalazł się w centrum kontrowersji po ujawnieniu, iż w 2018 roku, pod pseudonimem Tadeusz Batyr, udzielił wywiadu, w którym chwalił samego siebie jako historyka. W wywiadzie dla TVP3 Gdańsk, z zamazaną twarzą i zmienionym głosem, Batyr mówił o inspiracji pracami Karola Nawrockiego, nie ujawniając, iż obie osoby to ta sama osoba. Nawrocki tłumaczył później, iż użycie pseudonimu miało na celu oddzielenie jego pracy jako pisarz i badań na temat środowiska mafijnego od działalności w Muzeum II Wojny Światowej.
W kampanii nie zabrakło również ostrych słów między oboma kandydatami. Rafał Trzaskowski skrytykował Karola Nawrockiego za brak doświadczenia w polityce międzynarodowej, sugerując, iż „specjalizuje się w gangsterce”. Z kolei Nawrocki zarzucił Trzaskowskiemu „oderwanie od rzeczywistości” i „brak konkretnego programu dla Polski”.
Wybory wygrywa się w Końskich?
Koński to niewielkie, liczące niespełna 20 tys. mieszkańców miasto w województwie świętokrzyskim. A jednak znów, podobnie jak 5 lat temu, znalazło się w centrum kampanii wyborczej. Przypomnijmy, iż debata prezydencka w Końskich w 2020 roku – do której de facto nie doszło – stała się symbolem kontrowersji. Zorganizowana przez TVP, miała być spotkaniem z udziałem obu kandydatów: Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Jednak Trzaskowski odmówił udziału, nazywając wydarzenie „ustawką polityczną” i „wiecem prezydenta Dudy”. Zamiast tego zorganizował własne spotkanie w Lesznie, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy z różnych redakcji. W tym roku kandydat KO w Końskich się pojawił, a debata – która tym razem naprawdę się odbyła – okazała się jednym z najbardziej burzliwych wydarzeń kampanii wyborczej. Początkowo planowano, iż będzie to pojedynek między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim, jednak na kilka godzin przed jej rozpoczęciem Trzaskowski zaprosił do udziału innych kandydatów. Ostatecznie w debacie wzięło udział ośmiu pretendentów do prezydenckiego fotela, w tym Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Joanna Senyszyn i Krzysztof Stanowski. Debata odbyła się w hali sportowej w Końskich i była transmitowana przez TVP, TVN i Polsat. Przed rozpoczęciem debaty doszło do incydentów; ochrona nie wpuściła przedstawicieli TV Republika i posła PiS Jana Kanthaka, co wywołało przepychanki i interwencję policji. W trakcie debaty Karol Nawrocki wręczył Rafałowi Trzaskowskiemu tęczową flagę, którą ten położył na podłodze. Magdalena Biejat podniosła flagę i umieściła ją na swoim pulpicie, co zostało odebrane jako symboliczny gest wsparcia dla społeczności LGBT+. Natomiast Sławomir Mentzen, który nie wziął udziału w debacie, skrytykował Trzaskowskiego za późne zaproszenie innych kandydatów, nazywając to „białoruskimi standardami”.
Więcej komisji
Wyborami prezydenckimi w Polsce żywo zainteresowani są też Polacy mieszkający za granicą. W odpowiedzi na to zainteresowanie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwiększyło w tym roku liczbę obwodowych komisji wyborczych – na całym świecie poza Polską ustanowionych ich zostało ponad 500, z czego aż 57 na terenie Stanów Zjednoczonych. To o 5 więcej, niż było w wyborach parlamentarnych w 2023 r. Wśród nowych komisji jest dodatkowa w Connecticut (na południu stanu w Stamford – oprócz komisji zlokalizowanej jak zawsze w New Britain) oraz aż dwie nowe komisje na Florydzie, gdzie w ostatnich latach populacja Polonii znacząco się zwiększyła. Rejestracja do głosowania rozpoczęła się 15 kwietnia i potrwa do 13 maja. Można jej dokonać przez internet lub kontaktując się z konsulatem adekwatnym dla miejsca zamieszkania.
Powtórka z historii czy nowy początek?
Dla Rafała Trzaskowskiego to już druga próba zdobycia prezydenckiego fotela. 5 lat temu dotarł do II tury, w której starł się z ubiegającym się wówczas o reelekcję Andrzejem Dudą. Zdobył 10 mln głosów, co stanowiło 48,97 proc., ale ostatecznie przegrał z konkurentem. Polacy postawili wtedy na znanego im i cieszącego się niemalejącym poparciem oraz zaufaniem społecznym urzędującego prezydenta. Podobnie wyniki wyborów kształtowały się wśród Polonii w USA, gdzie również w II turze zwyciężył Andrzej Duda, uzyskując 54,96 proc. głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 45,04 proc., co wówczas przekładało się na nieco ponad 16 tys. głosów. Duda, kandydat PiS-u, zwyciężył w największych skupiskach Polonii – w okręgach konsularnych w Chicago oraz w Nowym Jorku. Trzaskowski wygrał w okręgach w Los Angeles, Waszyngtonie oraz Houston.
Czy w tym roku historia się powtórzy? Trudno wyrokować, bo Karol Nawrocki nie jest tak rozpoznawalny ani tak popularny w środowiskach konserwatywnych jak mający za sobą w poprzednich wyborach pełną kadencję prezydencką Andrzej Duda. Ponadto trendy wśród Polonii również nieco się zmieniają, o czym mogą świadczyć ostatnie wybory parlamentarne. Co prawda na terenie USA największe poparcie w wyborach do Sejmu RP zdobył PiS, ale już w starciu do Senatu RP Polonia postawiła na kandydata ówczesnej opozycji Adama Bodnara. Warto też zwrócić uwagę, iż z wyborów na wybory rośnie ilość głosujących. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. liczba ta wyniosła 29 tys., w przeprowadzanych korespondencyjnie wyborach prezydenckich 2020 r. – 36 tys., natomiast w wyborach parlamentarnych w 2023 r. była to rekordowa liczba ponad 44 tys. osób. Ile osób tym razem ruszy do urn i jak zagłosują? Przekonamy się już w maju!
JLS
Kandydaci w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r.
Artur Bartoszewicz
Kandydat niezależny

Wiek: 51 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Suwałków, żonaty
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk ekonomicznych
Zawód/stanowisko: ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej
Przebieg kariery: Artur Bartoszewicz związany jest z Szkołą Główną Handlową w Warszawie, gdzie pełni funkcję adiunkta w Katedrze Polityki Publicznej i prowadzi zajęcia z zakresu polityki społeczno-gospodarczej oraz polityki pieniężnej. Był członkiem Rady Nadzorczej oraz Przewodniczącym Komitetu Audytu w spółkach Węglokoks S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PHZ Baltona S.A. oraz w Towarzystwie Funduszy Emerytalnych PZU S.A. Współpracował również z administracją publiczną, pełniąc rolę eksperta w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Magdalena Biejat
Nowa Lewica

Wiek: 43 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Warszawy, mężatka, matka dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – socjolog
Zawód/stanowisko: wicemarszałek Senatu
Przebieg kariery: Magdalena Biejat pracowała jako tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej oraz współpracowała z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Fundacja im. Stefana Batorego. W 2015 roku współtworzyła Partię Razem, a w latach 2019–2023 była posłanką na Sejm RP. W 2023 roku została wybrana na wicemarszałka Senatu, gdzie koncentruje się na sprawach społecznych, polityce mieszkaniowej i prawach kobiet.
Grzegorz Braun
Konfederacja Korony Polskiej

Wiek: 57 lat
Pochodzenie i rodzina: urodzony w Toruniu, żonaty, ojciec dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – absolwent filologii polskiej
Zawód/stanowisko: polonista, reżyser, publicysta, poseł na Sejm
Przebieg kariery: Grzegorz Braun rozpoczął karierę jako wykładowca dziennikarstwa i reżyser filmów dokumentalnych. W 2015 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta RP. W 2019 roku został posłem na Sejm. Jest krytykiem globalizmu oraz aktywistą na rzecz tradycyjnych katolickich wartości. Regularnie organizuje wykłady i debaty.
Szymon Hołownia
Polska 2050, popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)

Wiek: 48 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Białegostoku, żonaty, ojciec dwóch córek
Wykształcenie: średnie – absolwent Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
Zawód/stanowisko: dziennikarz, publicysta, marszałek Sejmu
Przebieg kariery: Szymon Hołownia rozpoczął karierę jako dziennikarz, publikując w ogólnopolskich gazetach i prowadząc audycje radiowe. Zdobył popularność jako współprowadzący telewizyjny talent show. W 2020 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta RP, zajmując trzecie miejsce w pierwszej turze. W 2023 roku został wybrany na marszałka Sejmu.
Marek Jakubiak
Federacja dla Rzeczypospolitej

Wiek: 65 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Warszawy, żonaty, ojciec trojga dzieci
Wykształcenie: średnie – absolwent Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy
Zawód/stanowisko: przedsiębiorca, właściciel browaru, polityk
Przebieg kariery: Marek Jakubiak swoją karierę zawodową rozpoczynał w wojsku, a następnie zajął się biznesem. Znany jest jako właściciel regionalnych browarów i propagator piwowarstwa. W 2018 roku założył własną partię – Federację dla Rzeczypospolitej. Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz na urząd prezydenta Warszawy. Angażuje się w sprawy gospodarcze i wspieranie przedsiębiorczości.
Maciej Maciak
Kandydat niezależny

Wiek: 54 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Włocławka, stan cywilny: wolny
Wykształcenie: średnie
Zawód/stanowisko: dziennikarz i działacz społeczny
Przebieg kariery: W latach 2009–2019 pełnił funkcję dyrektora lokalnej telewizji „CW 24tv”. Po zakończeniu tej działalności uruchomił kanał na YouTube o nazwie „Musisz to wiedzieć”, na którym poruszał tematy polityczne i społeczne. W 2022 roku założył Ruch Dobrobytu i Pokoju (RDiP), organizację społeczno-polityczną, która w wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobyła 24 850 głosów (0,12%).
Sławomir Mentzen
Konfederacja Wolność i Niepodległość

Wiek: 38 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Torunia, żonaty, ojciec trojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk ekonomicznych, licencjat fizyki
Zawód/stanowisko: przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm
Przebieg kariery: Sławomir Mentzen rozpoczął działalność polityczną w 2007 roku, wstępując do Unii Polityki Realnej. W 2017 roku został wiceprezesem, a w 2022 prezesem partii KORWiN. W 2018 roku kandydował na prezydenta Torunia. W 2023 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Konfederacji i uzyskał mandat posła na Sejm. Prowadzi własną kancelarię doradztwa podatkowego oraz pub w Toruniu.
Karol Nawrocki
Kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Wiek: 42 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Gdańska, żonaty, ojciec trojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk historycznych
Zawód/stanowisko: prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Przebieg kariery: Karol Nawrocki ukończył studia historyczne w Gdańsku. W latach 2017–2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. W 2021 roku objął stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej był radnym dzielnicy w Gdańsku. Prywatnie interesuje się sportem, uprawiał piłkę nożną i boks.
Joanna Senyszyn
Kandydatka niezależna

Wiek: 76 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Gdyni, wdowa
Wykształcenie: wyższe – profesor nauk ekonomicznych
Zawód/stanowisko: ekonomistka i publicystka
Przebieg kariery: Joanna Senyszyn była pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. W latach 1996–2002 pełniła funkcję dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie została kierownikiem Katedry Badań Rynku na Wydziale Nauk Społecznych. Jest autorką i współautorką blisko 200 publikacji z zakresu marketingu, poziomu życia i konsumpcji. Aktualnie prowadzi stałą rubrykę w tygodniku „Fakty i Mity” pt. „Katedra Profesor Joanny S.”. Jest też prezesem gdyńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przez dwie kadencje zasiadała w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Krzysztof Stanowski
Kandydat niezależny

Wiek: 42 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Wilczej Góry, żonaty, ojciec dwóch synów
Wykształcenie: średnie – absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
Zawód/stanowisko: dziennikarz
Przebieg kariery: Krzysztof Stanowski w latach 1997–2001 pisał teksty na łamach magazynu „Nasza Legia”. W roku 2005 został szefem działu piłkarskiego „Przeglądu Sportowego”. Następnie współpracował z „Super Expressem”, „Dziennikiem”, „Futbolem” i „Futbolnews”. w tej chwili jest właścicielem grupy medialnej Weszło. Jako redaktor współtworzył bestsellerowe biografie polskich piłkarzy. W 2013 został nominowany do nagrody Grand Press dla najlepszego polskiego dziennikarza. W latach 2016–2017 na antenie Eleven Sports prowadził autorski program pt. „Stan Futbolu”, który następnie przeniósł na własne platformy medialne oraz do TVP Sport.
Rafał Trzaskowski
Koalicja Obywatelska

Wiek: 53 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Warszawy, żonaty, ojciec dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk politycznych, magister filologii angielskiej
Zawód/stanowisko: prezydent Warszawy
Przebieg kariery: Rafał Trzaskowski rozpoczął karierę jako tłumacz i nauczyciel języka angielskiego, a następnie wykładowca akademicki. W latach 2009–2013 pełnił funkcję posła do Parlamentu Europejskiego. W 2013 roku objął stanowisko ministra administracji i cyfryzacji. W 2018 roku został wybrany na prezydenta Warszawy, a w 2020 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta RP.
Marek Woch
Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska

Wiek: 46 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Kąkolewnicy, w związku, ojciec syna
Wykształcenie: wyższe – doktor naukprawnych
Zawód/stanowisko: prawnik
Przebieg kariery: Marek Woch w latach 2016–2019 pełnił funkcję pełnomocnika Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Od 2020 roku pracował w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Woch ma również doświadczenie polityczne. W 2013, 2014 i 2018 roku kandydował na stanowisko wójta gminy Kąkolewnica, bez sukcesu. W 2015 roku ubiegał się o mandat senatora w okręgu bialskim. W 2019 roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu, ale nie uzyskał mandatu.
Adrian Zandberg
Partia Razem

Wiek: 46 lat
Pochodzenie i rodzina: urodził się w Aalborg w Danii i dorastał w Warszawie, żonaty, ojciec dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – historyk, doktor nauk humanistycznych
Zawód/stanowisko: poseł na Sejm, współprzewodniczący Partii Razem
Przebieg kariery: Adrian Zandberg początkowo pracował jako nauczyciel akademicki na Wydziale Kultury Japonii oraz w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. W ramach własnej działalności gospodarczej zajmował się programowaniem aplikacji mobilnych dla amerykańskich firm z branży teleinformatycznej. W 2015 założył partię Razem roku. Od 2019 roku jest posłem na Sejm RP.
Pełną listę kandydatów, którzy zgłosili swoją kandydaturę w nadchodzących wyborach można znaleźć na stronie wybory.gov/prezydent2025/kandydaci.
Jak wziąć udział w wyborach?
Trwa rejestracja do wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w komisjach na terenie USA w sobotę, 17 maja 2025 r. (ew. ponowne głosowanie – tzw. II tura w sobotę, 31 maja 2025 r.) w godz. 7.00-21.00 (7 a.m. – 9 p.m.).
Zapisy na wybory
Podobnie jak w latach ubiegłych, do spisu wyborców można dopisać się przez:
- portal e-wybory https://ewybory.msz.gov.pl/ – rekomendowane rozwiązanie ze względu na jego prostotę i szybkość;
- przesyłając e-mailem skan wniosku o dopisanie do spisu wyborców zawierający odręczny podpis na adres e-mail adekwatnej placówki konsularnej – wniosek dostępny do pobrania na stronie https://www.gov.pl/web/usa/wybory-prezydenta-rp-2025-za-granica;
- osobiście we adekwatnej placówce konsularnej (konsulacie generalnym lub ambasadzie RP) w godzinach pracy urzędu.
UWAGA: wzięcie udziału w poprzednich wyborach nie oznacza automatycznego wpisania do spisu wyborców. Za granicą nie tworzy się stałych spisów wyborców, w przeciwieństwie do Polski. Zatem obywatele polscy mieszkający za granicą muszą przed każdymi wyborami dokonać rejestracji do wyborów.
13 maja upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców oraz wniosków o zmianę obwodu głosowania (do tego dnia wyborca samodzielnie może zmienić obwód głosowania poprzez system e-wybory).
Do 15 maja można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o zaświadczenie można złożyć osobiście w placówce konsularnej w godzinach pracy urzędu.
Przebieg wyborów
W Stanach Zjednoczonych głosować można tylko i wyłącznie na podstawie ważnego polskiego paszportu, nie ma możliwości głosowania na podstawie dowodu osobistego.
Za granicą nie jest możliwe głosowania przez pełnomocnika. W tych wyborach nie będzie również głosowania korespondencyjnego.
Więcej informacji
Wszystkie informacje, komunikaty i prawo wyborcze są dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl.
Szczegółowe informacje dotyczące wyborów znajdują się na stronie internetowej Konsulatu: https://www.gov.pl/web/usa w zakładce poświęconej Wyborom.
Zestawienie obwodowych komisji wyborczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie:
Adres | Numer OKW |
Waszyngton 2640 16th Street NW Washington, D.C. 20009 | 299 |
Bartlett 6529 Stage Road Bartlett, TN 38134 | 300 |
Doylestown 654 Ferry Road Doylestown, PA 18901 | 301 |
Durham 2000 Chapel Hill Road, Suite 26A Durham, NC 27707 | 302 |
Filadelfia 9150 Academy Road Philadelphia, PA 19114 | 303 |
Lawrenceville 85 Gloster Road NW Lawrenceville, GA 30044 | 304 |
Pittsburgh 1016 Greentree Road, Suite 201 Pittsburgh, PA 15220 | 305 |
Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Chicago:
Nazwa i adres OKW | Numer OKW |
Chicago I 1530 N Lake Shore Drive Chicago, IL 60610 | 306 |
Chicago II 4808 S Archer Avenue Chicago, IL 60632 | 307 |
Chicago III 3131 N Mason Avenue Chicago, IL 60634 | 308 |
Chicago IV 1118 N Noble Street Chicago, IL 60642 | 309 |
Chicago V 3636 W Wolfram Street Chicago, IL 60618 | 310 |
Chicago VI 5864 W. Ainslie Street Chicago, IL 60630 | 311 |
Algonquin 2371 County Line Road Algonquin, IL 60102 | 312 |
Bridgeview 8342 S Harlem Avenue Bridgeview, IL 60455 | 313 |
Cleveland 6501 Lansing Avenue Cleveland, OH 44105 | 314 |
Harwood Heights 6740 W Montrose Avenue Harwood Heights, IL 60706 | 315 |
Lemont 608 Sobieski Street Lemont, IL 60439 | 316 |
Lombard 21W411 Sunset Avenue Lombard, IL 60148 | 317 |
Milwaukee 2433 S 15th Street Milwaukee, WI 53215 | 318 |
Minneapolis 1630 4th Street NE Minneapolis, MN 55413 | 319 |
Mount Prospect 1321 N Burning Bush Lane Mt Prospect, IL 60056 | 320 |
Munster 1628 Ridge Road Munster, IN 46321 | 321 |
Niles 8305 N Harlem Avenue Niles, IL 60714 | 322 |
Saint Louis 3239 S 9th Street Saint Louis, MO 63118 | 323 |
Troy 2975 E Maple Road Troy, MI 48083 | 324 |
Willow Springs 116 Hilton Street Willow Springs, IL 60480 | 325 |
Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Houston:
Nazwa i adres OKW | Numer OKW |
Houston 1780 Blalock Road Houston, TX 77080 | 326 |
Austin 6000 Middle Fiskville Road Austin, TX 78752 | 327 |
Clearwater 1521 N Saturn Avenue Clearwater, FL 33755 | 328 |
Greenacres 4725 Lake Worth Road Greenacres, FL 33463 | 329 |
Naples 625 111th Avenue N Naples, FL 34108 | 330 |
Orlando 4000 Conway Road Orlando, FL 32812 | 331 |
Plano 2301 Central Expy #155 Plano, TX 75075 | 332 |
Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles:
Nazwa i adres OKW | Numer OKW |
Los Angeles 3424 West Adams Boulevard Los Angeles, CA 90018 | 333 |
Denver 525 E 46th Avenue Denver, CO 80216 | 334 |
Las Vegas 3050 Alta Drive Las Vegas, NV 89107 | 335 |
Phoenix 2828 West Country Gables Drive Phoenix, AZ 85053 | 336 |
Portland 3832 North Interstate Avenue Portland, OR 97227 | 337 |
San Diego 1735 Grand Avenue San Diego, CA 92109 | 338 |
San Francisco 3040 22nd Street San Francisco, CA 94110 | 339 |
Seattle 1714 18th Avenue Seattle, WA 98122 | 340 |
Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku:
Nazwa i adres OKW | Numer OKW |
Nowy Jork I 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner) New York, NY 10016 | 341 |
Nowy Jork II 177 Kent Street Brooklyn, NY 11222 | 342 |
Nowy Jork III 100 McGuinness Boulevard Brooklyn, NY 11222 | 343 |
Nowy Jork IV 61-21 56th Road Maspeth, NY 11378 | 344 |
Nowy Jork V 109 York Avenue Staten Island, NY 10301 | 345 |
Boston 655 Dorchester Avenue Boston, MA 02127 | 346 |
Buffalo 128 Wilson Street Buffalo, NY 14212 | 347 |
Clark 177 Broadway Clark, NJ 07066-1849 | 348 |
Copiague 1 Molloy Street Copiague, NY 11726 | 349 |
Floral Park 309 Jericho Turnpike Floral Park, NY 11001 | 350 |
Linden 131 East Edgar Road Linden, NJ 07036 | 351 |
New Britain 112 Grove Street New Britain, CT 06053 | 352 |
Passaic 6 Wall Street Passaic, NJ 07055 | 353 |
Stamford 804 Atlantic Street Stamford, CT 06902 | 354 |
Wallington 127 Paterson Avenue Wallington, NJ 07057 | 355 |