Wybory prezydenckie w Polsce 2025: kogo wybierze Polonia?

bialyorzel24.com 1 tydzień temu

Trzaskowski kontra Nawrocki – czy tak będzie wyglądał finalny pojedynek o fotel prezydenta Polski? A jeżeli tak, to na kogo postawi Polonia w USA? 5 lat temu Rafał Trzaskowski przegrał – zarówno w kraju, jak i w głosowaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych – z kandydatem PiS. Czy teraz historia się powtórzy? A może wybory, które odbędą się za niespełna miesiąc, przyniosą zaskoczenie i przysłowiowym czarnym koniem okaże się ktoś inny z kandydatów, których o prezydenturę ubiega się rekordowa ilość? Prezentujemy ich sylwetki, podajemy lokalizacje komisji wyborczych na terenie USA oraz informujemy, co zrobić, by wziąć udział w głosowaniu.

Wybory prezydenta Polski zostaną przeprowadzone na terenie USA w sobotę, 17 maja (I tura). jeżeli dojdzie do II tury, odbędzie się ona w sobotę, 31 maja. Fot. Archiwum WEM

Wybory prezydenckie w Polskie realizowane są co 5 lat. w tej chwili urząd prezydenta drugi raz z rzędu sprawuje Andrzej Duda, co oznacza, iż zgodnie z przepisami nie może się już ubiegać o reelekcję. Kadencja Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia 2025 r. Zgodnie z kodeksem wyborczym marszałek Sejmu musiał zarządzić wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta RP, zatem w grę, jeżeli chodziło o datę I tury wyborów, wchodziła któraś z czterech majowych niedziel: 4, 11, 18 lub 25 maja. Szymon Hołownia na początku stycznia ogłosił, iż wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 r. (oznacza to, iż głosowanie na terenie Stanów Zjednoczonych zostanie przeprowadzone dzień wcześniej, w sobotę 17 maja 2025 r.). jeżeli dojdzie do drugiej tury – czyli bezpośredniego pojedynku dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą ilość głosów, nie zdobywając jednak za pierwszym razem ponad 50 proc. poparcia – będzie ona miała miejsce dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca (w USA w sobotę, 31 maja).

Do Pałacu marsz!

Kto może ubiegać się o urząd prezydenta Polski? Warunki, wynikające z Konstytucji RP, to posiadanie obywatelstwa polskiego, ukończenie najpóźniej w dniu wyborów 35. roku życia i korzystanie z pełni praw wyborczych tj. brak ubezwłasnowolnienia, pozbawienia praw wyborczych lub publicznych oraz skazania prawomocnym wyrokiem na karę więzienia za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego i uzyskanie poparcia na piśmie w formie podpisów od 100 tys. obywateli RP.

W tym roku chęć ubiegania się o urząd prezydenta Polski zgłosiła rekordowa ilość kandydatów. W pewnym momencie ponad 30 osób deklarowało chęć startu w wyborach, ale ostatecznie wymogi formalne w terminie spełniło dwunastu z nich.

Wśród zarejestrowanych kandydatów największe emocje budzą Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, oraz Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Zjednoczoną Prawicę. W niektórych sondażach wysokie notowania osiąga również Sławomir Mentzen z Konfederacji, który prowadzi intensywną kampanię, organizując liczne spotkania z wyborcami.

Pojedynek na… literaturę

Kampania wyborcza przyniosła nietypowe wydarzenia. Dwóch głównych kandydatów starło się w dość niespotykany i chyba nie do końca zamierzony sposób, a mianowicie… na literaturę, a co więcej, można powiedzieć, iż dla obu literacka przygoda nie skończyła się zbyt szczęśliwie. W kwietniu światło dzienne ujrzała książka „Rafał”, będąca wywiadem rzeką przeprowadzonym przez Donatę Subbotko z – a jakże – Rafałem Trzaskowskim, opublikowana przez Wydawnictwo Znak. Publikacja spotkała się z mieszanymi reakcjami; niektórzy zarzucają Trzaskowskiemu nadmierny egocentryzm i brak odniesienia do realnych problemów społeczeństwa.​

Z kolei Karol Nawrocki znalazł się w centrum kontrowersji po ujawnieniu, iż w 2018 roku, pod pseudonimem Tadeusz Batyr, udzielił wywiadu, w którym chwalił samego siebie jako historyka. W wywiadzie dla TVP3 Gdańsk, z zamazaną twarzą i zmienionym głosem, Batyr mówił o inspiracji pracami Karola Nawrockiego, nie ujawniając, iż obie osoby to ta sama osoba. Nawrocki tłumaczył później, iż użycie pseudonimu miało na celu oddzielenie jego pracy jako pisarz i badań na temat środowiska mafijnego od działalności w Muzeum II Wojny Światowej.​

W kampanii nie zabrakło również ostrych słów między oboma kandydatami. Rafał Trzaskowski skrytykował Karola Nawrockiego za brak doświadczenia w polityce międzynarodowej, sugerując, iż „specjalizuje się w gangsterce”. Z kolei Nawrocki zarzucił Trzaskowskiemu „oderwanie od rzeczywistości” i „brak konkretnego programu dla Polski”.​

Wybory wygrywa się w Końskich?

Koński to niewielkie, liczące niespełna 20 tys. mieszkańców miasto w województwie świętokrzyskim. A jednak znów, podobnie jak 5 lat temu, znalazło się w centrum kampanii wyborczej. Przypomnijmy, iż debata prezydencka w Końskich w 2020 roku – do której de facto nie doszło – stała się symbolem kontrowersji. Zorganizowana przez TVP, miała być spotkaniem z udziałem obu kandydatów: Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Jednak Trzaskowski odmówił udziału, nazywając wydarzenie „ustawką polityczną” i „wiecem prezydenta Dudy”. Zamiast tego zorganizował własne spotkanie w Lesznie, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy z różnych redakcji. W tym roku kandydat KO w Końskich się pojawił, a debata – która tym razem naprawdę się odbyła – okazała się jednym z najbardziej burzliwych wydarzeń kampanii wyborczej. Początkowo planowano, iż będzie to pojedynek między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim, jednak na kilka godzin przed jej rozpoczęciem Trzaskowski zaprosił do udziału innych kandydatów. Ostatecznie w debacie wzięło udział ośmiu pretendentów do prezydenckiego fotela, w tym Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Joanna Senyszyn i Krzysztof Stanowski. Debata odbyła się w hali sportowej w Końskich i była transmitowana przez TVP, TVN i Polsat.​ Przed rozpoczęciem debaty doszło do incydentów; ochrona nie wpuściła przedstawicieli TV Republika i posła PiS Jana Kanthaka, co wywołało przepychanki i interwencję policji. W trakcie debaty Karol Nawrocki wręczył Rafałowi Trzaskowskiemu tęczową flagę, którą ten położył na podłodze. Magdalena Biejat podniosła flagę i umieściła ją na swoim pulpicie, co zostało odebrane jako symboliczny gest wsparcia dla społeczności LGBT+. Natomiast Sławomir Mentzen, który nie wziął udziału w debacie, skrytykował Trzaskowskiego za późne zaproszenie innych kandydatów, nazywając to „białoruskimi standardami”.

Więcej komisji

Wyborami prezydenckimi w Polsce żywo zainteresowani są też Polacy mieszkający za granicą. W odpowiedzi na to zainteresowanie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwiększyło w tym roku liczbę obwodowych komisji wyborczych – na całym świecie poza Polską ustanowionych ich zostało ponad 500, z czego aż 57 na terenie Stanów Zjednoczonych. To o 5 więcej, niż było w wyborach parlamentarnych w 2023 r. Wśród nowych komisji jest dodatkowa w Connecticut (na południu stanu w Stamford – oprócz komisji zlokalizowanej jak zawsze w New Britain) oraz aż dwie nowe komisje na Florydzie, gdzie w ostatnich latach populacja Polonii znacząco się zwiększyła. Rejestracja do głosowania rozpoczęła się 15 kwietnia i potrwa do 13 maja. Można jej dokonać przez internet lub kontaktując się z konsulatem adekwatnym dla miejsca zamieszkania.

Powtórka z historii czy nowy początek?

Dla Rafała Trzaskowskiego to już druga próba zdobycia prezydenckiego fotela. 5 lat temu dotarł do II tury, w której starł się z ubiegającym się wówczas o reelekcję Andrzejem Dudą. Zdobył 10 mln głosów, co stanowiło 48,97 proc., ale ostatecznie przegrał z konkurentem. Polacy postawili wtedy na znanego im i cieszącego się niemalejącym poparciem oraz zaufaniem społecznym urzędującego prezydenta. Podobnie wyniki wyborów kształtowały się wśród Polonii w USA, gdzie również w II turze zwyciężył Andrzej Duda, uzyskując 54,96 proc. głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 45,04 proc., co wówczas przekładało się na nieco ponad 16 tys. głosów. Duda, kandydat PiS-u, zwyciężył w największych skupiskach Polonii – w okręgach konsularnych w Chicago oraz w Nowym Jorku. Trzaskowski wygrał w okręgach w Los Angeles, Waszyngtonie oraz Houston.

Czy w tym roku historia się powtórzy? Trudno wyrokować, bo Karol Nawrocki nie jest tak rozpoznawalny ani tak popularny w środowiskach konserwatywnych jak mający za sobą w poprzednich wyborach pełną kadencję prezydencką Andrzej Duda. Ponadto trendy wśród Polonii również nieco się zmieniają, o czym mogą świadczyć ostatnie wybory parlamentarne. Co prawda na terenie USA największe poparcie w wyborach do Sejmu RP zdobył PiS, ale już w starciu do Senatu RP Polonia postawiła na kandydata ówczesnej opozycji Adama Bodnara. Warto też zwrócić uwagę, iż z wyborów na wybory rośnie ilość głosujących. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. liczba ta wyniosła 29 tys., w przeprowadzanych korespondencyjnie wyborach prezydenckich 2020 r. – 36 tys., natomiast w wyborach parlamentarnych w 2023 r. była to rekordowa liczba ponad 44 tys. osób. Ile osób tym razem ruszy do urn i jak zagłosują? Przekonamy się już w maju!

JLS

Kandydaci w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r.

Artur Bartoszewicz
Kandydat niezależny

Wiek: 51 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Suwałków, żonaty
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk ekonomicznych
Zawód/stanowisko: ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej
Przebieg kariery: Artur Bartoszewicz związany jest z Szkołą Główną Handlową w Warszawie, gdzie pełni funkcję adiunkta w Katedrze Polityki Publicznej i prowadzi zajęcia z zakresu polityki społeczno-gospodarczej oraz polityki pieniężnej. Był członkiem Rady Nadzorczej oraz Przewodniczącym Komitetu Audytu w spółkach Węglokoks S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PHZ Baltona S.A. oraz w Towarzystwie Funduszy Emerytalnych PZU S.A. Współpracował również z administracją publiczną, pełniąc rolę eksperta w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Magdalena Biejat
Nowa Lewica

Wiek: 43 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Warszawy, mężatka, matka dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – socjolog
Zawód/stanowisko: wicemarszałek Senatu
Przebieg kariery: Magdalena Biejat pracowała jako tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej oraz współpracowała z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Fundacja im. Stefana Batorego. W 2015 roku współtworzyła Partię Razem, a w latach 2019–2023 była posłanką na Sejm RP. W 2023 roku została wybrana na wicemarszałka Senatu, gdzie koncentruje się na sprawach społecznych, polityce mieszkaniowej i prawach kobiet.

Grzegorz Braun
Konfederacja Korony Polskiej

Wiek: 57 lat
Pochodzenie i rodzina: urodzony w Toruniu, żonaty, ojciec dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – absolwent filologii polskiej
Zawód/stanowisko: polonista, reżyser, publicysta, poseł na Sejm
Przebieg kariery: Grzegorz Braun rozpoczął karierę jako wykładowca dziennikarstwa i reżyser filmów dokumentalnych. W 2015 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta RP. W 2019 roku został posłem na Sejm. Jest krytykiem globalizmu oraz aktywistą na rzecz tradycyjnych katolickich wartości. Regularnie organizuje wykłady i debaty.

Szymon Hołownia
Polska 2050, popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)

Wiek: 48 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Białegostoku, żonaty, ojciec dwóch córek
Wykształcenie: średnie – absolwent Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
Zawód/stanowisko: dziennikarz, publicysta, marszałek Sejmu
Przebieg kariery: Szymon Hołownia rozpoczął karierę jako dziennikarz, publikując w ogólnopolskich gazetach i prowadząc audycje radiowe. Zdobył popularność jako współprowadzący telewizyjny talent show. W 2020 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta RP, zajmując trzecie miejsce w pierwszej turze. W 2023 roku został wybrany na marszałka Sejmu.

Marek Jakubiak
Federacja dla Rzeczypospolitej

Wiek: 65 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Warszawy, żonaty, ojciec trojga dzieci
Wykształcenie: średnie – absolwent Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy
Zawód/stanowisko: przedsiębiorca, właściciel browaru, polityk
Przebieg kariery: Marek Jakubiak swoją karierę zawodową rozpoczynał w wojsku, a następnie zajął się biznesem. Znany jest jako właściciel regionalnych browarów i propagator piwowarstwa. W 2018 roku założył własną partię – Federację dla Rzeczypospolitej. Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz na urząd prezydenta Warszawy. Angażuje się w sprawy gospodarcze i wspieranie przedsiębiorczości.

Maciej Maciak
Kandydat niezależny

Wiek: 54 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Włocławka, stan cywilny: wolny
Wykształcenie: średnie
Zawód/stanowisko: dziennikarz i działacz społeczny
Przebieg kariery: W latach 2009–2019 pełnił funkcję dyrektora lokalnej telewizji „CW 24tv”. Po zakończeniu tej działalności uruchomił kanał na YouTube o nazwie „Musisz to wiedzieć”, na którym poruszał tematy polityczne i społeczne. W 2022 roku założył Ruch Dobrobytu i Pokoju (RDiP), organizację społeczno-polityczną, która w wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobyła 24 850 głosów (0,12%). ​

Sławomir Mentzen
Konfederacja Wolność i Niepodległość

Wiek: 38 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Torunia, żonaty, ojciec trojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk ekonomicznych, licencjat fizyki
Zawód/stanowisko: przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm
Przebieg kariery: Sławomir Mentzen rozpoczął działalność polityczną w 2007 roku, wstępując do Unii Polityki Realnej. W 2017 roku został wiceprezesem, a w 2022 prezesem partii KORWiN. W 2018 roku kandydował na prezydenta Torunia. W 2023 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Konfederacji i uzyskał mandat posła na Sejm. Prowadzi własną kancelarię doradztwa podatkowego oraz pub w Toruniu.

Karol Nawrocki
Kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Wiek: 42 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Gdańska, żonaty, ojciec trojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk historycznych
Zawód/stanowisko: prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Przebieg kariery: Karol Nawrocki ukończył studia historyczne w Gdańsku. W latach 2017–2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. W 2021 roku objął stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej był radnym dzielnicy w Gdańsku. Prywatnie interesuje się sportem, uprawiał piłkę nożną i boks.

Joanna Senyszyn
Kandydatka niezależna

Wiek: 76 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Gdyni, wdowa
Wykształcenie: wyższe – profesor nauk ekonomicznych
Zawód/stanowisko: ekonomistka i publicystka
Przebieg kariery: Joanna Senyszyn była pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. W latach 1996–2002 pełniła funkcję dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie została kierownikiem Katedry Badań Rynku na Wydziale Nauk Społecznych. Jest autorką i współautorką blisko 200 publikacji z zakresu marketingu, poziomu życia i konsumpcji. Aktualnie prowadzi stałą rubrykę w tygodniku „Fakty i Mity” pt. „Katedra Profesor Joanny S.”. Jest też prezesem gdyńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przez dwie kadencje zasiadała w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Krzysztof Stanowski
Kandydat niezależny

Wiek: 42 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Wilczej Góry, żonaty, ojciec dwóch synów
Wykształcenie: średnie – absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
Zawód/stanowisko: dziennikarz
Przebieg kariery: Krzysztof Stanowski w latach 1997–2001 pisał teksty na łamach magazynu „Nasza Legia”. W roku 2005 został szefem działu piłkarskiego „Przeglądu Sportowego”. Następnie współpracował z „Super Expressem”, „Dziennikiem”, „Futbolem” i „Futbolnews”. w tej chwili jest właścicielem grupy medialnej Weszło. Jako redaktor współtworzył bestsellerowe biografie polskich piłkarzy. W 2013 został nominowany do nagrody Grand Press dla najlepszego polskiego dziennikarza. W latach 2016–2017 na antenie Eleven Sports prowadził autorski program pt. „Stan Futbolu”, który następnie przeniósł na własne platformy medialne oraz do TVP Sport.

Rafał Trzaskowski
Koalicja Obywatelska

Wiek: 53 lata
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Warszawy, żonaty, ojciec dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – doktor nauk politycznych, magister filologii angielskiej
Zawód/stanowisko: prezydent Warszawy
Przebieg kariery: Rafał Trzaskowski rozpoczął karierę jako tłumacz i nauczyciel języka angielskiego, a następnie wykładowca akademicki. W latach 2009–2013 pełnił funkcję posła do Parlamentu Europejskiego. W 2013 roku objął stanowisko ministra administracji i cyfryzacji. W 2018 roku został wybrany na prezydenta Warszawy, a w 2020 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta RP.

Marek Woch
Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska

Wiek: 46 lat
Pochodzenie i rodzina: pochodzi z Kąkolewnicy, w związku, ojciec syna
Wykształcenie: wyższe – doktor naukprawnych
Zawód/stanowisko: prawnik
Przebieg kariery: Marek Woch w latach 2016–2019 pełnił funkcję pełnomocnika Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Od 2020 roku pracował w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Woch ma również doświadczenie polityczne. W 2013, 2014 i 2018 roku kandydował na stanowisko wójta gminy Kąkolewnica, bez sukcesu. W 2015 roku ubiegał się o mandat senatora w okręgu bialskim. W 2019 roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu, ale nie uzyskał mandatu.

Adrian Zandberg
Partia Razem

Wiek: 46 lat
Pochodzenie i rodzina: urodził się w Aalborg w Danii i dorastał w Warszawie, żonaty, ojciec dwojga dzieci
Wykształcenie: wyższe – historyk, doktor nauk humanistycznych
Zawód/stanowisko: poseł na Sejm, współprzewodniczący Partii Razem
Przebieg kariery: Adrian Zandberg początkowo pracował jako nauczyciel akademicki na Wydziale Kultury Japonii oraz w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. W ramach własnej działalności gospodarczej zajmował się programowaniem aplikacji mobilnych dla amerykańskich firm z branży teleinformatycznej. W 2015 założył partię Razem roku. Od 2019 roku jest posłem na Sejm RP.

Pełną listę kandydatów, którzy zgłosili swoją kandydaturę w nadchodzących wyborach można znaleźć na stronie wybory.gov/prezydent2025/kandydaci.

Jak wziąć udział w wyborach?

Trwa rejestracja do wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w komisjach na terenie USA w sobotę, 17 maja 2025 r. (ew. ponowne głosowanie – tzw. II tura w sobotę, 31 maja 2025 r.) w godz. 7.00-21.00 (7 a.m. – 9 p.m.).

Zapisy na wybory

Podobnie jak w latach ubiegłych, do spisu wyborców można dopisać się przez:

  • portal e-wybory https://ewybory.msz.gov.pl/ – rekomendowane rozwiązanie ze względu na jego prostotę i szybkość;
  • przesyłając e-mailem skan wniosku o dopisanie do spisu wyborców zawierający odręczny podpis na adres e-mail adekwatnej placówki konsularnej – wniosek dostępny do pobrania na stronie https://www.gov.pl/web/usa/wybory-prezydenta-rp-2025-za-granica;
  • osobiście we adekwatnej placówce konsularnej (konsulacie generalnym lub ambasadzie RP) w godzinach pracy urzędu.

UWAGA: wzięcie udziału w poprzednich wyborach nie oznacza automatycznego wpisania do spisu wyborców. Za granicą nie tworzy się stałych spisów wyborców, w przeciwieństwie do Polski. Zatem obywatele polscy mieszkający za granicą muszą przed każdymi wyborami dokonać rejestracji do wyborów.

13 maja upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców oraz wniosków o zmianę obwodu głosowania (do tego dnia wyborca samodzielnie może zmienić obwód głosowania poprzez system e-wybory).

Do 15 maja można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o zaświadczenie można złożyć osobiście w placówce konsularnej w godzinach pracy urzędu.

Przebieg wyborów

W Stanach Zjednoczonych głosować można tylko i wyłącznie na podstawie ważnego polskiego paszportu, nie ma możliwości głosowania na podstawie dowodu osobistego.

Za granicą nie jest możliwe głosowania przez pełnomocnika. W tych wyborach nie będzie również głosowania korespondencyjnego.

Więcej informacji

Wszystkie informacje, komunikaty i prawo wyborcze są dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące wyborów znajdują się na stronie internetowej Konsulatu: https://www.gov.pl/web/usa w zakładce poświęconej Wyborom.

Zestawienie obwodowych komisji wyborczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie:

AdresNumer OKW
Waszyngton
2640 16th Street NW
Washington, D.C. 20009
299
Bartlett
6529 Stage Road
Bartlett, TN 38134
300
Doylestown
654 Ferry Road
Doylestown, PA 18901
301
Durham
2000 Chapel Hill Road, Suite 26A
Durham, NC 27707
302
Filadelfia
9150 Academy Road
Philadelphia, PA 19114
303
Lawrenceville
85 Gloster Road NW
Lawrenceville, GA 30044
304
Pittsburgh
1016 Greentree Road, Suite 201
Pittsburgh, PA 15220
305

Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Chicago:

Nazwa i adres OKWNumer OKW
Chicago I
1530 N Lake Shore Drive
Chicago, IL 60610
306
Chicago II
4808 S Archer Avenue
Chicago, IL 60632
307
Chicago III
3131 N Mason Avenue
Chicago, IL 60634
308
Chicago IV
1118 N Noble Street
Chicago, IL 60642
309
Chicago V
3636 W Wolfram Street
Chicago, IL 60618
310
Chicago VI
5864 W. Ainslie Street
Chicago, IL 60630
311
Algonquin
2371 County Line Road
Algonquin, IL 60102
312
Bridgeview
8342 S Harlem Avenue
Bridgeview, IL 60455
313
Cleveland
6501 Lansing Avenue
Cleveland, OH 44105
314
Harwood Heights
6740 W Montrose Avenue
Harwood Heights, IL 60706
315
Lemont
608 Sobieski Street
Lemont, IL 60439
316
Lombard
21W411 Sunset Avenue
Lombard, IL 60148
317
Milwaukee
2433 S 15th Street
Milwaukee, WI 53215
318
Minneapolis
1630 4th Street NE
Minneapolis, MN 55413
319
Mount Prospect
1321 N Burning Bush Lane
Mt Prospect, IL 60056
320
Munster
1628 Ridge Road
Munster, IN 46321
321
Niles
8305 N Harlem Avenue
Niles, IL 60714
322
Saint Louis
3239 S 9th Street
Saint Louis, MO 63118
323
Troy
2975 E Maple Road
Troy, MI 48083
324
Willow Springs
116 Hilton Street
Willow Springs, IL 60480
325

Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Houston:

Nazwa i adres OKWNumer OKW
Houston
1780 Blalock Road
Houston, TX 77080
326
Austin
6000 Middle Fiskville Road
Austin, TX 78752
327
Clearwater
1521 N Saturn Avenue
Clearwater, FL 33755
328
Greenacres
4725 Lake Worth Road
Greenacres, FL 33463
329
Naples
625 111th Avenue N
Naples, FL 34108
330
Orlando
4000 Conway Road
Orlando, FL 32812
331
Plano
2301 Central Expy #155
Plano, TX 75075
332

Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles:

Nazwa i adres OKWNumer OKW
Los Angeles
3424 West Adams Boulevard
Los Angeles, CA 90018
333
Denver
525 E 46th Avenue
Denver, CO 80216
334
Las Vegas
3050 Alta Drive
Las Vegas, NV 89107
335
Phoenix
2828 West Country Gables Drive
Phoenix, AZ 85053
336
Portland
3832 North Interstate Avenue
Portland, OR 97227
337
San Diego
1735 Grand Avenue
San Diego, CA 92109
338
San Francisco
3040 22nd Street
San Francisco, CA 94110
339
Seattle
1714 18th Avenue
Seattle, WA 98122
340

Lista utworzonych Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku:

Nazwa i adres OKWNumer OKW
Nowy Jork I
233 Madison Avenue (Jan Karski Corner)
New York, NY 10016
341
Nowy Jork II
177 Kent Street
Brooklyn, NY 11222
342
Nowy Jork III
100 McGuinness Boulevard
Brooklyn, NY 11222
343
Nowy Jork IV
61-21 56th Road
Maspeth, NY 11378
344
Nowy Jork V
109 York Avenue
Staten Island, NY 10301
345
Boston
655 Dorchester Avenue
Boston, MA 02127
346
Buffalo
128 Wilson Street
Buffalo, NY 14212
347
Clark
177 Broadway
Clark, NJ 07066-1849
348
Copiague
1 Molloy Street
Copiague, NY 11726
349
Floral Park
309 Jericho Turnpike
Floral Park, NY 11001
350
Linden
131 East Edgar Road
Linden, NJ 07036
351
New Britain
112 Grove Street
New Britain, CT 06053
352
Passaic
6 Wall Street
Passaic, NJ 07055
353
Stamford
804 Atlantic Street
Stamford, CT 06902
354
Wallington
127 Paterson Avenue
Wallington, NJ 07057
355
Idź do oryginalnego materiału