Wybory prezydenckie 2025 tuż tuż. Miliony osób wyruszą do lokali wyborczych, aby spełnić swój obywatelski obowiązek. W związku z głosowaniem pojawiają się pytania o różne formalności, których należy dopełnić. Dotyczą między innymi konieczności wyposażenia się w odpowiednie przedmioty.
Wybory prezydenckie. Sprawdź, co zabrać, by oddać istotny głos
18 maja 2025 r. Polki i Polacy już od rana będą mogli oddać głos na swojego kandydata w wyborach. Lokale otwarte będą od 7:00 do 21:00. najważniejszy do wzięcia udziału będzie dokument potwierdzający tożsamość obywatela.
Wybory prezydenckie 2025. Czy można głosować bez dowodu?
Wbrew pozorom nie chodzi tylko i wyłącznie o istotny dowód osobisty. Można udać się z innym środkiem, pozwalającym się wylegitymować. Może to więc być na przykład paszport albo prawo jazdy. Najważniejsza jest możliwość skutecznej weryfikacji, stąd wymóg, by był to dokument ze zdjęciem. Nie musi być jednak w formie tradycyjnej.
ZOBACZ: Ostatni dzień na złożenie ważnego wniosku. Chodzi o głosowanie w wyborach prezydenckich
Z pomocą przychodzi aplikacja mObywatel 2.0. Oferuje ona opcję mDowód, umożliwiającą potwierdzenie personaliów. Dobrze jest zadbać, by program w telefonie był aktualny, nie ma natomiast konieczności bycia podłączonym do internetu. Warto też dodać, iż choćby dowód osobisty, który utracił ważność, pozwala na oddanie głosu, o ile pozwoli na zidentyfikowanie wyborcy.
Głosowanie w wyborach. Trzeba brać z domu długopis?
Wątpliwości uprawnionych może budzić też kwestia ewentualnej potrzeby wzięcia ze sobą własnego długopisu. Głosujący nie jest do tego zobowiązany. Każdy lokal powinien zapewnić przybór do pisania. Czy używa się swojego, czy użyczonego przedmiotu, lepiej upewnić się, iż jest on sprawny.

W niektórych wypadkach należy ponadto zaopatrzyć się w kolejne stosowne dokumenty. Dotyczy to np. wyborców, którzy zamierzają spełnić obywatelski obowiązek poza miejscem zameldowania lub stałego pobytu. Aby to zrobić, potrzebują uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek w tej sprawie składa się w wybranym urzędzie gminy, najpóźniej trzy dni przed dniem wyborów prezydenckich.
Wybory 2025. Pełnomocnik musi mieć ten dokument przy sobie
Wiek lub stan zdrowia mogą części uprawnionych uniemożliwić wybranie się do lokalu. W takiej sytuacji dozwolone zagłosowanie przez pełnomocnika. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które ukończyły 60. rok życia albo mają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Pełnomocnictwa udziela się posiadającym prawo wybierania. Osoba upoważniona w trakcie głosowania musi mieć przy sobie zarówno akt pełnomocnictwa, jak i dokument tożsamości. Komisja wpisuje dane pełnomocnika w rubryce "uwagi" przy nazwisku wyborcy, a sam akt zostaje dołączony do spisu. jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, a status pełnomocnictwa nie uległ zmianie - obywatel otrzymuje kartę z listą kandydatów.
ZOBACZ: Głosowanie Polaków za granicą. MSZ ogłosiło listę krajów
Warto również pamiętać, iż na takiej karcie należy w odpowiedni sposób oddać głos. Spis ubiegających się o prezydenturę będzie alfabetyczny. Przy każdym nazwisku znajdzie się kratka. W niej powinno się postawić znak "X". Można udzielić w ten sposób poparcia tylko jednej osobie.
Większa liczba symboli "X" lub brak oznaczenia sprawiają, iż głos jest nieważny. Dodać trzeba, iż na wydanej karcie muszą widnieć stemple obwodowej komisji wyborczej i pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej.
