Od soboty 3 maja komitety trzynastu kandydatów startujących w tegorocznych wyborach prezydenckich mogą bezpłatnie rozpowszechniać audycje wyborcze w mediach publicznych: w Telewizji Polskiej oraz w Polskim Radiu. Spoty będą emitowane do ciszy wyborczej – czyli do 16 maja.
Według Kodeksu wyborczego media publiczne – programy ogólnokrajowe Telewizji Polskiej i Polskiego Radia – są zobowiązane do rozpowszechniania audycji wyborczych komitetów wyborczych na 15 dni przed dniem głosowania w wyborach prezydenckich. W tegorocznych wyborach prezydenckich rozpowszechnianie tych audycji rusza 3 maja i trwa do ciszy wyborczej (do 16 maja, do godziny 24.00).
Z prawa do bezpłatnych audycji może skorzystać trzynaście komitetów wyborczych kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Są to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).
Kryteria rozpowszechniania audycji wyborczych
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określa w drodze rozporządzenia szczegółowe kryteria rozpowszechniania audycji wyborczych, m.in. czas na ich rozpowszechnianie, czy podział tego czasu. Telewizja Polska ma do podzielenia dla 13 komitetów łącznie 20 godzin, a Polskie Radio – 35 godzin.
W przypadku Programu 1 Telewizji Polskiej, jak i Programu 2 TVP czas rozpowszechniania audycji trwa 600 minut. W Programie 1 będą one nadawane od godziny 6 do 10 oraz od godz. 16 do 23 w blokach audycji wyborczych nie krótszych niż 10 minut. Z kolei w Programie 2 czas na to będzie od godziny 6 do 9 i od godz. 14.30 do 17.55 również w blokach z takimi samymi zasadami.
W przypadku TVP Polonia czas rozpowszechniania audycji to 300 minut. Mają być one nadawane w godzinach 22 – 23, 2 – 5 oraz 12.30 – 15.30. W tym czasie TVP Polonia ma wykorzystywać co najmniej 80 proc. czasu przeznaczonego na audycje wyborcze.
Polskie Radio ma do podziału między komitety 35 godzin. Czas trwania również w tym wypadku różni się w zależności od rozgłośni radiowej. Dla Programów 1 i 3 Polskiego Radia czas rozpowszechniania audycji wynosi 600 minut. Dla Programu 2 i 4 Polskiego Radia – 300 minut. Tyle samo czasu w rozpowszechnianie audycji przegotowanych przez komitety wyborcze ma program dla zagranicy Polskiego Radia.
Takie same są natomiast godziny, w których programy Polskiego Radia mają rozpowszechniać audycje. Usłyszeć je będzie można w godzinach 6.05 – 10 oraz 22.05 – 23. Różnice zachodzą natomiast przy czasie trwania takich bloków audycji wyborczych. Dla programu 1 i 3 Polskiego Radia, bloki realizowane są nie krócej niż 18 minut, dla programu 2 i 4 mają być nie krótsze niż 8 minut.
W przypadku ewentualnej II tury, audycje wyborcze będą rozpowszechnianie w okresie od 9. dnia przez dniem głosowania (a więc od 23 maja).
W Programie 1 i 2 TVP czas rozpowszechniania audycji będzie wynosił 150 minut, a w TVP Polonia – 60 minut. Będzie on rozłożony na konkretne ramy czasowe: w Programie 1 wydzielone są one na godz. 60 – 10 oraz 16 – 23 w blokach audycji nie krótszych niż 9 minut. Program 2 TVP będzie z kolei rozpowszechniał audycje od 6 do 9., a także od 14.30 do 17.55.
Program TVP Polonia wykorzystuje w całym okresie rozpowszechniania co najmniej 80 proc. czasu przeznaczonego na audycje wyborcze w godzinach 22.00 – 23.00, w godzinach 2.00 – 5.00, a także w godzinach 12.30 – 15.30.
Polskie Radio audycje wyborcze będzie rozpowszechniać w godzinach 6.05 – 10 i 22.05 – 23 w blokach nie krótszych niż 5 minut. Nieco krócej, bo 4 minuty, może trwać blok audycji wyborczych w programie dla zagranicy.
Dotychczas swoje spoty na mediach społecznościowych przedstawili:
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna II tura, jeżeli będzie konieczna, zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
CZYTAJ TEŻ:
- Mentzen: nie wyszła nam klasa polityczna, nasze rządy nam nie wyszły,
- Magdalena Biejat w Gorzowie,
- Debata prezydencka „Super Expressu” z udziałem wszystkich kandydatów [AKTUALIZOWANY],
- Kalendarz wyborów prezydenckich – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu.