18.05 (niedziela) odbędą się wybory prezydenta Polski. Wskażemy jedną osobę spośród wszystkich zgłoszonych do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów. Seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą zagłosować przez pełnomocnika. Żeby skorzystać z takiej opcji, trzeba do 9.05 (piątek) złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17).
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o: całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I grupy inwalidów, o zaliczeniu do II grupy inwalidów; a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład komisji obwodowej adekwatnej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania; mąż zaufania; obserwator społeczny; osoba kandydująca w wyborach.
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, o ile co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do adekwatnego urzędu gminy do 9 maja 2025 r. (piątek). Termin złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w ponownym głosowaniu (II tura) w przypadku niezłożenia wniosku przed pierwszym głosowaniem upływa 23 maja 2025 r. (piątek). Mieszkańcy Stargardu wniosek składają w Urzędzie Miejskim przy ul. Het. S. Czarnieckiego 17 – Biuro Obsługi Klienta).
Do wniosku należy dołączyć: pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa; kopię aktualnego orzeczenia adekwatnego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, o ile wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat; kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, w stosunku przysposobienia/opieki/kurateli.
Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosi zamiar głosownia korespondencyjnego.
Zdjęcie: Canva
