Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7.00. Wtedy otwarto lokale wyborcze. W woj. opolskim uprawnionych do głosowania jest niecałych 720 tysięcy osób.
Wybory prezydenckie 2025 – incydenty w województwie opolskim
Wszelkie incydenty związane z ewentualnymi nieprawidłowościami przy głosowaniu należy zgłaszać policji. Do południa mundurowi odnotowali dwa incydenty w wybory prezydenckie 2025.
– W Kluczborku mąż zaufania w jednej z komisji wyborczych miał jeden promil alkoholu w wydychanym powietrzu – mówi Piotr Chwastowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
– Z kolei w Opolu do jednej z obwodowych komisji wzywany był patrol policji. Miało to związek z zakłóceniem prac komisji przez awanturującego się 74-latka. Sytuację udało się załagodzić po przyjeździe mundurowych – relacjonuje.
Frekwencja najwyższa w Praszce, najniższa w Jemielnicy
Do południa opolska policja odnotowała dwa incydenty w wybory prezydenckie 2025. Z kolei PKW podała frekwencję według stanu na godz. 12.00.
W skali całego województwa opolskiego wyniosła ona 16,09 proc. Dla porównania, podczas wyborów prezydenckich z 2020 roku frekwencja na Opolszczyźnie wynosiła wtedy 20,6 proc. Podczas wyborów parlamentarnych z 2023 roku było to 19,75 proc.
Jeśli chodzi o poszczególne gminy woj. opolskiego z najwyższą frekwencją, pierwsza trójka była następująca:
- gmina Praszka – 19,94 proc.
- gmina Pakowsławice – 18,55 proc.
- Opole – 18,54 proc.
Z kolei najniższy odsetek głosujących poszedł do urn w następujących gminach:
- gmina Jemielnica – 10,27 proc.
- gmina Lasowice Wielkie – 11,76 proc.
- gmina Kolonowskie – 12,03 proc.
Część osób nie czekała z głosowaniem i była oddać głos w godzinach porannych. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.00.
Czytaj także: Wybory prezydenckie 2025. Jak oddać istotny głos, kiedy wyniki?
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania