Wybory parlamentarne 2023. Chcesz zagłosować poza miejscem zamieszkania? Ostatnie dni na pobranie zaświadczenia

1 rok temu

Tylko do czwartku, 12 października wyborcy, którzy w dniu wyborów parlamentarnych będą przebywać poza miejscem zameldowania, mogą osobiście pobrać zaświadczenie uprawniające do głosowania. Dokument ten pozwoli spełnić obywatelski obowiązek w dowolnym miejscu w kraju. Także do 12 października można wystąpić o dopisanie do spisu wyborów.

15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. Tego samego dnia odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Głosowanie będzie odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, przy użyciu jednej urny.

Jak sprawdzić, gdzie oddać swój głos?

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę mobywatel.gov.pl (w zakładce „Twoje dane”). Aby skorzystać z serwisu należy zalogować się korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel.

W serwisie wyborca znajdzie informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania.

Zmiana miejsca głosowania

Wyborca, który w czasie wyborów będzie przebywał poza miejscem stałego zamieszkania może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, o ile do 12 października złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek dotyczyć będzie tylko głosowania podczas najbliższych wyborów.

Wniosek może zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy, na obszarze której będziesz przebywać w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej przez serwis internetowy gov.pl. Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty dotychczas.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania wyborca może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek – z własnoręcznym podpisem – o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania adekwatnym dla miejsca stałego zamieszkania.

W Świdnicy wydawaniem zaświadczeń zajmują się pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego, pokoje: 8, 10 (parter), tel. 74 8562905, 74 8562820, 74 8562821.

Co zrobić, aby zagłosować za granicą?

Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty, a na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu – ważne polskie dowody osobiste, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Takich obwodów powołano 417. Z pełną listą można zapoznać się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, adekwatnego konsulatu lub stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Aby zagłosować należy zgłosić się do konsula z wnioskiem o ujęcie w spisie wyborców. Można to zrobić, o ile stale mieszkasz za granicą albo będziesz tam przebywał czasowo podczas wyborów. Wniosek można złożyć również w formie elektronicznej na stronie ewybory.msz.gov.pl. Na złożenie wniosku masz czas do wtorku, 10 października.

Za granicą można też głosować dzięki zaświadczenia o prawie do głosowania (patrz wyżej).

/PKW, PAP, MSZ, opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału