Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ilu jest europosłów? Szykują się zmiany

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w terminie od 6 do 9 czerwca. W Polsce obywatele ruszą do lokali wyborczych w niedzielę 9 czerwca. To wtedy zostaną wybrani nowi europarlamentarzyści. Ich kadencja w Parlamencie Europejskim będzie trwała pięć lat.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ilu jest europosłów?

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 europosłów. Okazuje się jednak, iż następna kadencja przyniesie zmiany w tej liczbie. W skład europarlamentu wejdzie 720 posłów z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zmiana ta to skutek decyzji podjętej we wrześniu 2023 roku. Wówczas europosłowie zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów. Co istotne, zgodnie z Traktatem z Lizbony, łączna liczba parlamentarzystów zasiadających w Parlamencie Europejskim nie może przekroczyć 750, nie licząc przewodniczącego.

Wybory do PE 2024. Który kraj ma najwięcej europosłów?

Liczba reprezentantów poszczególnych państw w Parlamencie Europejskim jest proporcjonalna do liczby mieszkańców danego państwa. Kraj będący członkiem Unii Europejskiej może mieć minimalnie sześciu, a maksymalnie 96 europosłów.

Największą reprezentację w Parlamencie Europejskim mają Niemcy. Naszemu zachodniemu sąsiadowi przysługuje 96 mandatów. Na drugim miejscu jest Francja, która w tej chwili ma 79 europosłów. W następnej kadencji liczba ta ulegnie zwiększeniu, a w PE zasiądzie 81 francuskich eurodeputowanych. Na trzecim miejscu są Włochy, których reprezentacja liczy 76 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Wybory europejskie 2024. Który kraj ma najmniej europosłów?

Najmniej europarlamentarzystów przypada krajom takim jak Luksemburg, Malta i Cypr. Każde z tych państw reprezentuje sześciu europosłów. Estonia ma siedmiu deputowanych, a Słowacja i Łotwa po osiem mandatów (a od przyszłej kadencji dziewięć).

Jak na tle powyższych państw wypada Polska? Aktualnie mamy 52 europosłów. Jednak od przyszłej kadencji nasz kraj otrzyma dodatkowy mandat, wobec czego do Parlamentu Europejskiego trafi 53 deputowanych z Polski.

Zobacz również:

Trela w „Graffiti” o „zglebowaniu” Kaczyńskiego: Tam wystarczyło jedno pytanie/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału