Wybory a polityka

myslpolska.info 1 rok temu

W dniu 30 września 2023 roku gościem Klubu Myśli Polskiej w Łodzi oraz Klubu im. Romana Dmowskiego był dr Mateusz Piskorski, który przedstawił referat dotyczący kwestii geopolitycznych w kontekście zbliżających się wyborów.

Zdaniem dr. Mateusza Piskorskiego polscy politycy mają znikomy wpływ na politykę globalną, a w sprawach geopolitycznych o istotnym znaczeniu – decyzje podejmują ośrodki zewnętrzne. Ośrodki te często angażują Polskę do destabilizacji innych krajów, czego przejawem była na przykład ingerencja naszego kraju w sprawy Białorusi. Zdaniem prelegenta, poza warstwą retoryczną i symboliczną, polska polityka zagraniczna nie ma charakteru samodzielnego i jest w dużej mierze „polityką zleconą”. Oczywiście polscy politycy usiłują stworzyć wrażenie, iż Polska jest istotnym podmiotem w przestrzeni międzynarodowej i samodzielnie kształtuje swoją politykę zagraniczną.

W powyższym zakresie często odwołują się do retoryki patriotycznej, wykorzystując przy tym różne resentymenty i uprzedzenia. Taki charakter ma na przykład „straszenie Rosją”, która z jednej strony przedstawiana jest jako realne zagrożenie, a z drugiej strony wyśmiewana jako „kolos na glinianych nogach” – co samo w sobie jest nielogiczne. Ponadto, zdaniem prelegenta, nie ma jednego ośrodka koordynującego polską politykę zagraniczną, a minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau nie przejawia większej samodzielności i inicjatywy w kształtowaniu tej polityki.

Zdaniem prelegenta – szczególnie niebezpieczna jest prowojenna retoryka obozu rządzącego. W oficjalnej narracji wojna na Ukrainie przedstawiana jest jako coś pozytywnego, swoista walka dobra ze złem. Często pielęgnuje się romantyczny obraz wojny, pomijając tragedie i cierpienia zwykłych, szarych ludzi. Wszystko to prowadzi do tego, iż dla społeczeństwa postulaty nieangażowania się Polski w konflikt rosyjsko-ukraiński i wezwania do obrony pokoju są mało zrozumiałe.

W kontekście zbliżających się wyborów dr Mateusz Piskorski wyraził sceptycyzm, aby wynik wyborczy miał jakikolwiek wpływ na w tej chwili prowadzoną politykę. choćby w przypadku zwycięstwa opozycji, ogólne wytyczne i kierunek polityki zagranicznej nie ulegną zmianie. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż polską politykę kształtują środowiska wywodzące z „Solidarności” – zależne od Zachodu i konsekwentnie realizujące opcję atlantycką. Kierunek ten niestety zaakceptowały również ugrupowania o innym rodowodzie (np. Lewica), których liderzy nie wypracowali alternatywnej wizji polityki zagranicznej, w przeciwieństwie na przykład do swojego odpowiednika na Słowacji – Partii SMER pod przywództwem Roberta Fico.

Należy podkreślić, iż spotkanie z dr. Mateuszem Piskorskim nie miało charakteru „wykładu akademickiego”, ale było żywą dyskusją z licznie przybyłymi gośćmi, którzy chętnie zadawali pytania, a choćby polemizowali z prelegentem. Potwierdza to potrzebę organizowania podobnych spotkań przez Kluby Myśli Polskiej w innych miastach i regionach Polski.

Michał Radzikowski

Idź do oryginalnego materiału