Wsparcie dla kogeneracji – trzecia aukcja w 2025 roku
Urząd Regulacji Energetyki poinformował o trzeciej w 2025 roku aukcji na premię kogeneracyjną (CHP). Sesja aukcji odbędzie się w dniach 22-24 września. Przewidziano możliwość udziału dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW.
W trakcie wrześniowej aukcji planowane jest objęcie premią sprzedaży blisko 16,5 TWh energii elektrycznej pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji. Wartość dostępnego wsparcia wynosi ponad 152 mln zł.
Dotychczasowe aukcje wykorzystały większość wsparcia
W 2025 roku odbyły się już dwie aukcje na premię kogeneracyjną. Jak wynika z danych URE, rozdysponowano w nich blisko 95% wartości całego dostępnego na ten rok wsparcia.
Wysokość premii oraz ilość energii przewidzianej do sprzedaży zostały ustalone na podstawie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Uwzględniono również niewykorzystane wartości z obecnego i poprzedniego roku kalendarzowego.
W 2025 roku wartość referencyjna dla nowych jednostek kogeneracji opalanych paliwem gazowym wynosi 248,81 zł/MWh. To wartość niższa o 75,61 zł/MWh w porównaniu do roku 2024.
Szczegóły wrześniowej aukcji na premię kogeneracyjną
Aukcja CHP odbędzie się w formie pisemnej, w postaci papierowej. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z dopiskiem „ACHP/3/2025”. Dokumenty trzeba dostarczyć na adres Urzędu Regulacji Energetyki: Departament Efektywności Energetycznej i Kogeneracji, ul. Towarowa 25A, 00-869 Warszawa.
Sesja aukcji zostanie otwarta 22 września 2025 r. o godz. 8:15 i zakończy się 24 września 2025 r. o godz. 16:15.
Każdy inwestor może złożyć więcej niż jedną ofertę, pod warunkiem iż dotyczą one różnych jednostek kogeneracji. Zwyciężą uczestnicy, którzy zaoferują najniższą wysokość premii kogeneracyjnej i których oferty nie przekroczą 100% ilości energii lub wartości wsparcia określonej w ogłoszeniu.
Zasady rozstrzygania aukcji i wymuszona konkurencja
W przypadku, gdy łączna ilość energii lub wartość wsparcia zawarta w ofertach będzie niższa niż maksymalne wartości określone w ogłoszeniu, zastosowanie znajdzie tzw. zasada wymuszonej konkurencji.
Zgodnie z nią wygrywają uczestnicy, którzy zaproponowali najniższą wysokość premii aż do momentu wyczerpania 80% ilości energii objętej wszystkimi ofertami.
Wsparcie dostępne online i pomoc ekspertów URE
Ogłoszenie o aukcji oraz niezbędne formularze ofert można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej URE. Na stronie internetowej dostępny jest również poradnik pomagający prawidłowo wypełnić oferty.
Każdy projekt oferty może zostać zweryfikowany przez eksperta URE pod kątem formalnym, z wyłączeniem oferowanej wysokości stawki premii kogeneracyjnej.
Zobacz również:- Kogeneracja z biogazu zyska miliard złotych – start naboru już wkrótce
- URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
- Kogeneracja powiatowa: NFOŚiGW przedłuża nabór. Czas do 30 września
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki