Wrocław. Wielka fala już nocą? 256 różnych procedur

21 godzin temu

Aby przeprowadzić wodę przez Wrocław, opracowanych jest 256 różnych procedur. w tej chwili wrocławskie służby przygotowują się na kulminacyjną falę w oparciu o scenariusz szósty planu operacyjnego przed powodzią. To sytuacja, kiedy wodowskaz w Trestnie wskazuje nie więcej niż 705 cm. Wtorkowa prognoza dla Trestna wynosiła 600-650 cm, co oznacza przepływ na poziomie 2,6 tys. m3/s. Przepustowość zmodernizowanego Wrocławskiego Węzła Wodnego określana jest na 3,1 tys. m3/s. Wodowskaz w Trestnie znajduje się tuż obok miejsca, w którym rzeka wpływa do Wrocławia. 18 września IMGW podał, iż prognozowany maksymalny stan od północy 20 września to 550 cm.

Stolica Dolnego Śląska przygotowywana jest do maksymalnego wykorzystania węzła, za który odpowiadają Wody Polskie. Wrocławski oddział poinformował, iż gotowa na przyjęcie nadmiaru wód wezbraniowych jest m.in. brama przeciwpowodziowa poprzedzająca Most Burzowy na wlocie kanału miejskiego. To jeden z elementów szerokiej ochrony przeciwpowodziowej zabezpieczających Wrocławski Węzeł Wodny.

17 września Wody Polskie rozpoczęły budowę umocnień na Bystrzycy. Na miejscu jest 600 żołnierzy z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miasto dostarczy 1,1 tys. ton piasku. Podwyższony na długości 1,5 km będzie wał na Świątnikach nad Księżem Małym.

Zakończono już podwyższanie wału na Kozanowie; wykorzystano ponad 8 tys. worków i cztery wywrotki piasku. Na miejscu pracowała policja i straż pożarna.

W stolicy Dolnego Śląska uruchomiono miejsca rozdawania piasku i worków na potrzeby indywidualne (na ul. Długiej, w Czasoprzestrzeni na Biskupinie, na Tarczyński Arenie). W niektórych obiektach trwa przenoszenie np. cennych księgozbiorów lub urządzeń na wyższe piętra.

Przeczytaj także: Fala kulminacyjna w Oławie. Możliwa powtórka z 1997 r.

Idź do oryginalnego materiału