Wrocław w pełnej gotowości na ulewne deszcze. Pracuje sztab kryzysowy

1 tydzień temu

Według IMGW, za sprawą niżu Boris dojdzie w naszym kraju do powodzi i podtopień. Dolny Śląsk na wydany komunikat nie pozostaje obojętny. “W związku z ostrzeżeniami IMGW dla Wrocławia powołałem sztab kryzysowy. Wszystkich Państwa proszę o czujność i w miarę możliwości o ograniczenie dodatkowych aktywności” – poinformował wczoraj prezydent Jacek Sutryk, ostrzegając mieszkańców, iż przed nimi i magistratem stoi “ogromne wyzwanie”.

Z tego względu we Wrocławiu odwołane zostały wszystkie, miejskie imprezy.

Ulewne deszcze dotarły już do Polski. Najpierw zaczęło padać w rejonie Kamiennej Góry i Wałbrzycha, a następnie deszczowe chmury przesuwały się w głąb regionu, m.in. nad Wrocław i okolice. Największe opady spodziewane są w województwach: dolnośląskim, opolski i śląskim.

Rekord opadów we Wrocławiu?

“Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy!! To absolutny rekord w historii Wrocławia. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości” – napisał na Facebooku prezydent Wrocławia. Całkiem możliwe, iż suma odpadów będzie jednak niższa.

“W trakcie całego piątku umiarkowane i silne (a okresowo przechodzące w ulewne) opady deszczu występować będą w szczególności na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i częściowo Śląsku, trwając nieprzerwanie. Wg najnowszych prognoz do sobotniego poranka maksymalne sumy opadów mogą osiągać już wtedy od 100 do 150 mm. Sobota może być punktem krytycznym w trakcie całego okresu trwania ulew. To w trakcie tego dnia większość modeli numerycznych prognozuje znaczną akumulację sum opadów wywołanych kolejną porcją silnych i ulewnych opadów deszczu, dodatkowo wzbogaconych o silne opady pochodzenia konwekcyjnego i niewykluczone lokalne burze. Dla obszarów Dolnego Śląska i Opolszczyzny sumy opadów mogą wzrosnąć aż do 170 – 200 mm (lokalnie ponad 200), zaś dla powiatu kłodzkiego (Kotlina Kłodzka) i nyskiego lokalnie choćby okolice 300 mm. (!)” – informują Polscy Łowcy Burz. “Ulewny deszcz może utrzymać się niestety także w trakcie nocy z soboty na niedzielę w szerokim pasie od południa, przez południowy zachód i zachód Polski. Przebieg dynamicznych warunków pogodowych w sobotę będzie dodatkowo uzupełniony o silne porywy wiatru jakie powstaną przy dużym zróżnicowaniu ciśnienia. Wiatr w porywach do 70-80 km/h, a w górach choćby do 90-100 km/h obejmie szczególnie południe i południowy zachód” – dodają w komunikacie.

Niż genueński Boris. Prognoza pogody na okres 12-15.09.2024 r.

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce.
Wystąpią powodzie i zalania.
https://t.co/ZTE5LowH5o#niż #Boris #opady #powódź pic.twitter.com/hKO9zBbJHQ

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 11, 2024


Służby w gotowości

Jacek Sutryk zapewnił, iż miasto współpracuje na bieżąco ze wszystkimi służbami. Do działań sztabu kryzysowego należy m.in. kompletowanie dodatkowych ekip pogotowia wodociągowego; sprawdzanie drożności sieci kanalizacyjnej; prowadzenie hydrodynamicznego czyszczenia sieci; analizowanie miejsc we Wrocławiu najbardziej narażonych na podtopienia.

W związku z zapowiadanymi opadami deszczu, MPWiK opróżniło wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. W tym zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie 60 tys. m sześc. wody. Zlecono także przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej oraz sprawdzana jest drożność sieci kanalizacyjnej.

Zespół Nadzoru Ruchu jest w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować obsługę linii. Zwiększono także obsada Nadzoru Ruchu, która pracuje 24/h.

Przewidywana przez IMGW suma opadów na terenie objętym ostrzeżeniami od godz. 3.00 w czwartek 12 września do godz. 7.00 w piątek 13 września wyniesie od 40 mm do 70 mm. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 3.00 w czwartek do godz. 7.00 w poniedziałek 16 września.

Idź do oryginalnego materiału