Wrocław przyjął główną falę żywiołu [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

10 godzin temu

Władze miasta podkreślają, iż w sytuacji przepływu tak ogromnych mas wody mogą zdarzać się przesiąki czy choćby podejścia wód gruntowych, może ona pojawiać się np. w parkach czy na placach zabaw i w terenach depresyjnych. Podkreślono, iż nie są to jednak problemy, które w tej chwili można rozwiązać, gdyż główne siły wykorzystywane są do utrzymania ciągłości i stabilności systemu wałów i śluz.

Fala kulminacyjna na Odrze we Wrocławiu – zobacz NA ŻYWO:

Wielka woda we Wrocławiu

Kulminacyjna fala powodziowa dotarła do Wrocławia w nocy ze środy na czwartek (18/19 września). W związku z tym Wody Polskie uruchomiły dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem, znajdujące się na lewym brzegu Odry. Poldery Blizanowice-Trestno oraz Oławka mogą zgromadzić, odpowiednio, 3,8 i 12 mln m sześc. wody. Ma to zmniejszyć falę docierającą właśnie do stolicy Dolnego Śląska.

Aby przeprowadzić wodę przez Wrocław, opracowanych jest 256 różnych procedur. w tej chwili wrocławskie służby przygotowywały się na kulminacyjną falę w oparciu o scenariusz szósty planu operacyjnego przed powodzią. To sytuacja, kiedy wodowskaz w Trestnie wskazuje nie więcej niż 705 cm. Wtorkowa prognoza dla Trestna wynosiła 600-650 cm, co oznacza przepływ na poziomie 2,6 tys. m3/s. Przepustowość zmodernizowanego Wrocławskiego Węzła Wodnego określana jest na 3,1 tys. m3/s. Wodowskaz w Trestnie znajduje się tuż obok miejsca, w którym rzeka wpływa do Wrocławia. 18 września IMGW podał, iż prognozowany maksymalny stan od północy 20 września to 550 cm. W czwartek po godz. 4 rano podano jednak, iż najnowsze przeliczenie prognozy modelowej dla Trestna pokazuje, iż stan wody będzie wynosić maksymalnie około 630 cm.

Niedługo potem Wody Polskie podały, iż może wystąpić potrzeba uruchomienia przerzutu wód powodziowych z Odry do kanału Odra–Widawa.

Stolicę Dolnego Śląska przygotowano jest do maksymalnego wykorzystania węzła, za który odpowiadają Wody Polskie. Wrocławski oddział informował, iż gotowa na przyjęcie nadmiaru wód wezbraniowych jest m.in. brama przeciwpowodziowa poprzedzająca Most Burzowy na wlocie kanału miejskiego. To jeden z elementów szerokiej ochrony przeciwpowodziowej zabezpieczających Wrocławski Węzeł Wodny.

17 września Wody Polskie rozpoczęły budowę umocnień na Bystrzycy. Na miejscu jest 600 żołnierzy z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miasto dostarczy 1,1 tys. ton piasku. Podwyższony na długości 1,5 km będzie wał na Świątnikach nad Księżem Małym.

Zakończono już podwyższanie wału na Kozanowie; wykorzystano ponad 8 tys. worków i cztery wywrotki piasku. Na miejscu pracowała policja i straż pożarna.

W stolicy Dolnego Śląska uruchomiono miejsca rozdawania piasku i worków na potrzeby indywidualne (na ul. Długiej, w Czasoprzestrzeni na Biskupinie, na Tarczyński Arenie). W niektórych obiektach trwa przenoszenie np. cennych księgozbiorów lub urządzeń na wyższe piętra.

Przeczytaj także: Fala kulminacyjna w Oławie. Możliwa powtórka z 1997 r.

Idź do oryginalnego materiału