Wrocław na drodze do neutralności klimatycznej

1 tydzień temu

Wrocław w 2022 r. został zakwalifikowany do grona 100 europejskich miast w ramach inicjatywy „Misja Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast ”, mającej na celu wsparcie i promocję 100 europejskich miast w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 r. W Polsce, wraz z Wrocławiem zakwalifikowały się: Warszawa, Kraków, Łódź, Rzeszów.

Miejski Kontrakt Klimatyczny

– Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań naszych czasów i wiemy to we Wrocławiu, gdzie widzimy skutki krótko i długookresowe. Odbetonowujemy miasto, zamieniamy place takie jak Nowy Targ czy przy Centrum Historii Zajezdnia w tereny zielone, obsadzamy arterie drzewami, prowadzimy program retencji wody, ale też przygotowujemy się na to iż powodzie tysiąclecia… zdarzają się nam we Wrocławiu co 10 lat. Takie elementy jak globalne ocieplenie czy ekstremalne zjawiska pogodowe, są już odczuwalne także na poziomie miasta. Dążenie do neutralności klimatycznej to odpowiedź na te zagrożenia, ale też realna poprawa jakości życia mieszkańców. To, iż znaleźliśmy się wśród tych stu miast to dla nas wyzwanie. Ale chętnie się go podejmujemy – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

W myśl deklaracji organizatorów Misji, miasta zakwalifikowane do udziału w niej, które opracują tzw. Miejskie Kontrakty Klimatyczne, będą mogły liczyć na preferencje podczas konkursów o środki unijne oraz doradztwo międzynarodowych ekspertów. Pomogą oni m.in. w znalezieniu modelu finansowania działań na rzecz klimatu.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Miejski Kontrakt Klimatyczny we Wrocławiu nie tylko opisuje skalę emisji gazów cieplarnianych w mieście, ale przypisuje je do konkretnych sektorów i emitentów, co pozwoliło na opracowanie scenariuszy redukcji emisji z uwzględnieniem barier organizacyjnych i legislacyjnych oraz wskazaniem środków finansowych niezbędnych na ten cel.

Co ważne, scenariusze redukcji emisji gazów cieplarnianych opracowane przez Wrocław zostały zaakceptowane i wysoko ocenione przez międzynarodowych ekspertów a zaproponowane działania w różnych obszarach jako adekwatne i adekwatne.
Miasta są kluczem do walki ze zmianami klimatu w Europie

Choć miasta zajmują tylko 4% powierzchni Unii Europejskiej, mieszka w nich aż 75% jej obywateli. To właśnie one zużywają najwięcej energii i odpowiadają za ponad 70% emisji dwutlenku węgla. Dlatego bez zaangażowania miast nie da się osiągnąć celu, jaki stawia sobie UE: neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dla mieszkańców takich miast jak Wrocław oznacza to nie tylko lepszy klimat, ale i bezpieczeństwo energetyczne, czystsze powietrze, mniej korków, hałasu i bezpieczniejszy transport.

Z myślą o tym powstała inicjatywa „Neutralne Klimatycznie i Inteligentne Miasta”. Jej celem jest wsparcie 100 miast w Europie, które chcą do 2030 r. stać się miejscami przyjaznymi dla ludzi i środowiska — prawdziwymi laboratoriami zielonych innowacji.



Ambitny plan do 2030 r.

W ramach Misji Wrocław opracował Miejski Kontrakt Klimatyczny – dokument wyznaczający kierunki transformacji klimatycznej, uzupełniony o plan działań oraz plan inwestycyjny.

Miasto zadeklarowało osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Teraz przyspiesza ten proces i zaprezentowało scenariusz, jak do 2030 r. zredukować emisję gazów cieplarnianych aż o 80%. Tu jednak warunkiem jest przezwyciężenie barier legislacyjnych, organizacyjnych i finansowych.

To efekt udziału Wrocławia w unijnej Misji „Neutralne Klimatycznie i Inteligentne Miasta” oraz opracowania Miejskiego Kontraktu Klimatycznego. Dokument ten integruje wszystkie najważniejsze procesy miejskie i wyznacza konkretną ścieżkę działań, obejmujących cały Wrocław.

– Bardzo ważnym krokiem na drodze do neutralności klimatycznej Wrocławia było pokazanie dużego obrazka. Wiemy, jaki jest rozmiar emisji gazów cieplarnianych i kto za nie odpowiada, jesteśmy zatem w stanie konkretnie adresować działania i projekty. Na 5 mln ton emisji CO2 rocznie, szeroko pojęty magistrat odpowiada za zaledwie 7%, zatem kluczowa jest przede wszystkim dobra kooperacja z sektorem energetycznym i ciepłowniczym w celu dekarbonizacji źródeł wytwarzania energii i ciepła oraz z zarządcami nieruchomości w zakresie pozyskania środków na głęboką termomodernizację i odnawialne źródła energii – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju.

Inwentaryzacja emisji wykazała, iż aż 55% emisji pochodzi z budynków. W odpowiedzi, miasto stawia na szeroko zakrojoną termomodernizację – nie tylko budynków publicznych, ale również prywatnych i spółdzielczych. Celem jest zmniejszenie zużycia energii, poprawa efektywności energetycznej i ograniczenie ubóstwa energetycznego. W ramach partnerstwa Miasta Wrocław ze spółkami ciepłowniczymi. Już teraz realizowane są intensywne prace nad modernizacją żródła wytwarzania ciepła dla Wrocławia przy ul. Łowieckiej. W perspektywie 4 lat śpią Kogeneracja planuje przejście z węgla na gaz a w kolejnych latach wzmocni komponent OZE. Co bezpośrednio wpłynie na bilans emisji CO2 w mieście.

Transport odpowiada za prawie jedną trzecią emisji w mieście. Dlatego Wrocław rozwija ekologiczny transport publiczny – tramwaje, autobusy, koleje – oraz stawia na elektromobilność i pojazdy współdzielone. Testowane są również autobusy wodorowe.

Zieleń zamiast betonu

Miasto realizuje ambitne cele w zakresie zazielenianie miasta – nowe nasadzenia, rozszczelnianie nawierzchni, rozbudowa zielonej infrastruktury i zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych. Miasto kontynuuje projekty modernizacji ulic, rekultywacji podwórek i ochrony obszarów przyrodniczo cennych.

Co istotne, tylko 7% emisji pochodzi z działalności gminy. Pozostałe 93% to efekt działań innych interesariuszy, dlatego Wrocław stawia na współpracę międzysektorową – od mieszkańców po spółki państwowe i prywatne.

Miasto swoje decyzje opiera na analizach ekonomicznych i scenariuszach rozwoju. Według prognoz, Wrocław do 2030 r. może osiągnąć ogromne postępy: 96% redukcji emisji w budownictwie, 64% w transporcie i 80% w sektorze energii.

Idź do oryginalnego materiału