Wrocław miastem sadów i ogrodów

4 miesięcy temu

Miasto i ogrodnictwo wydaje się połączeniem skomplikowanym. Trudne nie oznacza jednak niemożliwe, a każdy lubi szczęśliwe zakończenia. Tak oto we Wrocławiu pojawił się pomysł na stworzenie miejskich sadów. Pierwszy ma powstać na Wojszycach. w tej chwili trwa jego projektowanie.

Sady Osiedlowe to inicjatywa Agnieszki Duszy, kandydatki do Rady Miasta Wrocławia z Okręgu nr 4 z listy Koalicji Obywatelskiej, która startuje z ostatniej 8 pozycji na liście. Znana jest już Wrocławianom jako autorka projektu powstania Zielonej Sieci Rowerowo-Pieszej Wrocławia. Ta niezwykle skuteczna kobieta doprowadziła do rozpoczęcia budowy Promenady Krzyckej, przedłużenia Promenady Oławy w kierunku Księża, stworzenia rampy dla rowerzystów i niepełnosprawnych w parku Mamuta i wielu innych inwestycji pieszo-rowerowych w całym Wrocławiu. w tej chwili stara się o rowerowe ścieżki na Księżu oraz angażuje się w powstanie parku Oławskiego. Jej idea stworzenia Zielonej Sieci łączy nie tylko wrocławskie osiedla, ale i Wrocławian.

Wróćmy jednak do jej pomysłu utworzenia „Sadów Osiedlowych”. Propozycja sadzenia owocowych drzewek i krzewów, o które dbają mieszkańcy, to nie tylko idea „zielonych płuc miast”, ale konkretny wymiar darów natury. To przestrzeń do spacerów, warsztatów ogrodniczo-kulinarnych, to możliwość robienia przetworów z samodzielnie zebranych owoców. Miejsce spotkań mieszkańców z okolicznych domów i bloków. Kształtowanie kultury i odpowiedniej perspektywy dla dorastającego nowego pokolenia mieszkańców Wrocławia.

Ale sad na Wojszycach to dopiero początek. Agnieszka Dusza podjęła już działania, by doprowadzić do powstania kolejnego takiego miejsca, tym razem na Oporowie. Byłby to sad połączony z ogrodem społecznym – „Mamucia dzika kuchnia”. Jego powstanie znacząco zwiększyłoby park Mamuta. Inicjatorka tych działań widzi też możliwość powstania Sadów Osiedlowych na Klecinie Jagodnie oraz innych wrocławskich osiedlach.

Wrocław już zasłynął z Zielonej Sieci otrzymując tytuł Eko-Miasta za realizację Promenady Krzyckiej. Teraz jest szansa, aby Wrocław stał się miastem sadów i ogrodów.

/Fot: Pickpick//

Idź do oryginalnego materiału