Wrocław coraz popularniejszy! Dom w tej okolicy to marzenie wielu osób

2 tygodni temu

Wrocław coraz popularniejszy! Dom w tej okolicy to marzenie wielu osób

Wrocław jest atrakcyjnym miastem, które zachwyca ciekawą architekturą i ofertą kulturalną. To także miejsce, gdzie znacznie łatwiej zdobyć zatrudnienie niż w mniejszych miejscowościach. Nic dziwnego, iż coraz więcej młodych osób wybiera właśnie Wrocław jako miejsce do zamieszkania. Ty także marzysz o własnym domu w tej okolicy? Zanim zdecydujesz się na inwestycję, sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Dlaczego warto zdecydować się na mieszkanie lub dom we Wrocławiu?

Młodzi ludzie i rodziny z dziećmi, wybierając miejsce do osiedlenia się, zwracają uwagę na wiele istotnych aspektów. Jednym z nich są przede wszystkim możliwości rozwoju, które zapewniają większe miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Aglomeracje przyciągają coraz więcej zagranicznych inwestorów i firm, co daje opcję na atrakcyjne zatrudnienie i wysoki standard życia. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Wrocław. Jego zalety to także m.in.:

  • bardzo dobra i różnorodna oferta mieszkaniowa,
  • rozbudowana sieć transportu drogowego,
  • wysoka jakość edukacji,
  • wiele obszarów zielonych i możliwość odpoczynku w otoczeniu natury,
  • bogata oferta kulturalna i rozrywkowa.

Budowa domu – niezbędne formalności

Jednym z podstawowych kroków przy budowie domu jest wybór projektu. Ten powinien być również dopasowany do wymagań przyszłych właścicieli, ale także terenu, na którym powstaje inwestycja i zasad zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, iż wymagane jest uwzględnienie np. konkretnego rodzaju poszycia dachu. Przed przystąpieniem do prac projektowych konieczne jest więc zapoznanie się z mapą zasadniczą. Dokument ten wydawany jest przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej adekwatny dla danego rejonu. Więcej informacji o mapie zasadniczej znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/mapa-zasadnicza.

Kolejnym etapem prac jest zaplanowanie, w jaki sposób obiekt będzie usytuowany na działce. W tym celu konieczne jest sporządzenie mapy do celów projektowych. Dokument ten jest wykonywany na zlecenie wnioskującego u geodety. Jest on traktowany jako rozwinięcie istniejącej mapy zasadniczej. Powinien być sporządzony zgodnie ze sztuką geodezyjną i zawierać istotne informacje o terenie, na którym ma powstać dom. Więcej na ten temat dowiesz się, odwiedzając stronę internetową: https://rankomat.pl/nieruchomosci/mapa-do-celow-projektowych.

Ostatnim etapem, po skompletowaniu dokumentacji i uzyskaniu pozwolenia na budowę, jest wybór wykonawcy projektu.

Samodzielna budowa czy gotowa inwestycja?

Samodzielna budowa domu od podstaw ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest jednak fakt, iż można dopasować projekt nieruchomości do indywidualnych preferencji. Dzięki temu rozkład poszczególnych pomieszczeń dopasowany jest do potrzeb konkretnej rodziny. Minusem tego rozwiązania jest natomiast więcej formalności, które należy załatwić czy dłuższy czas oczekiwania na zakończenie budowy.

Wybierając nieruchomość, która już istnieje, wystarczy zdecydować się na jej wykończenie. gwałtownie zamieszkuje się więc w domu, który w pewnym stopniu można dostosować do swoich oczekiwań. Nie ma także konieczności załatwiania pozwoleń związanych z budową, co dla niektórych może być najważniejsze podczas wyboru miejsca do zamieszkania. Należy jednak przygotować się na zdecydowanie większy wydatek, zwłaszcza o ile budynek znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji.

Własny dom i co dalej? Ubezpieczenie nieruchomości

Inwestując oszczędności swojego życia w wymarzony dom, warto zadbać także o jego adekwatne zabezpieczenie. Wybór dobrej polisy jest więc absolutną podstawą. Można zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości i jej stałych elementów, wyposażenia, albo na obydwie te opcje. Dodatkowo należy określić zakres ochrony:

  • zdarzenia losowe,
  • kradzież,
  • powódź,
  • uszkodzenie przedmiotów szklanych,
  • OC w życiu prywatnym.

Ważne jest także podanie roku budowy, metrażu i ustalenie wartości domu oraz jego stałych elementów, a także wartości wyposażenia. To m.in. na tej podstawie wyliczona zostanie wysokość składki.

Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe proszą o podanie dodatkowych informacji. Na ich podstawie proponują odpowiedni wariant polisy. Właściciel nieruchomości powinien więc przede wszystkim określić, czy jej budowa się zakończyła. Ubezpieczyciel może wymagać także podania:

  • rodzaju pokrycia dachu,
  • z jakich materiałów wykonana jest konstrukcja ścian,
  • czy budynek jest ogrzewany z wykorzystaniem pompy ciepła,
  • czy dom jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu?

Wybierając ubezpieczenie domu, warto zwrócić uwagę na zakres ochrony, jaki ono oferuje. Firmy oferujące polisy proponują opcje, które chronią przed zdarzeniami losowymi (do nich należy m.in. pożar czy powódź) lub kradzieżą. Pierwsza z nich przyda się szczególnie tym osobom, które mieszkają w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych. Druga z opcji sprawdzi się w niebezpiecznej okolicy, gdzie co jakiś czas dochodzi np. do włamań.

Ważne jest również porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie zawsze najdroższa polisa będzie miała najlepsze warunki – warto o tym pamiętać i niepotrzebnie nie przepłacać. W razie problemów z wyborem odpowiedniego ubezpieczenia można także skorzystać z pomocy doradcy.

Idź do oryginalnego materiału