World Robot Conference 2024

3 tygodni temu

Polskie media nie poświęciły tej sprawie zbyt wiele uwagi. Jaka to sprawa? Otóż w Pekinie, w dniach od 21 do 25 sierpnia odbyła się World Robot Conference 2024 (chin. 世界机器人大会), czyli Światowa Konferencja Robotów.

To w tej chwili najważniejsze wydarzenie w światowej robotyce. Dlatego też brali w nim udział wszyscy liczący się w biznesie robotycznym. W konferencji uczestniczyło aktywnie ponad 400 ekspertów z kraju i zagranicy, którzy dyskutowali o najnowocześniejszych technologiach i kierunkach rozwoju robotyzacji przemysłowej i nie tylko.

W czasie trwania konferencji zaprezentowano ponad 600 robotów różnego typu, wyprodukowanych przez 169 krajowych i globalnych przedsiębiorstw (w tym Tesla, Kuka, ABB, SMC czy Saisun). Miało tu miejsce aż ponad 60 światowych premier nowych modeli maszyn.

World Robot Conference 2024 stała się okolicznością, dzięki której gospodarze mogli unaocznić wszystkim gościom jakiego postępu dokonał chiński przemysł robotyczny w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dziś Chiny są największym na świecie rynkiem robotycznym, ale zarazem stały się największym na świecie producentem robotów przemysłowych.

Według Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部) do lipca 2024 roku Chiny posiadały ponad 190 tysięcy patentów związanych z robotami, co stanowi około dwóch trzecich wszystkich patentów na świecie. W 2023 roku Chiny wyprodukowały 430 tysięcy robotów przemysłowych, a nowo zainstalowane w kraju jednostki stanowiły ponad połowę globalnego rynku w ciągu ostatnich trzech lat. Całkowity przychód przemysłu robotycznego w ubiegłym roku przekroczył 20 miliardów RMB (ok. 10,76 mld PLN). W ciągu ostatnich 10 lat liczba robotów przypadających na 10 tys. pracowników w chińskim sektorze produkcyjnym wzrosła z 49 do 470. W Chinach funkcjonuje w tej chwili prawie 720 firm pośrednio lub bezpośrednio związanych z robotami, w tym blisko 50 przedsiębiorstw produkuje roboty humanoidalne. Szacuje się, iż chiński rynek tego typu robotów osiągnie w 2029 roku wartość 75 miliardów RMB (ok. 40,4 mld PLN). Chiny w tej kategorii zajmą pierwsze miejsce na świecie.

Największe zainteresowanie podczas wystawy towarzyszącej World Robot Conference 2024 wzbudzały roboty humanoidalne, w tym te, których działanie wspierane jest rozwiązaniami opartymi o sztuczną inteligencję. W Pekinie w tej kategorii zaprezentowano 27 nowych robotów. Były wśród nich roboty zdolne do prowadzenia swobodnej konwersacji, potrafiące stabilnie biegać na bieżni z prędkością 6 km/h, skakać pomiędzy przeszkodami, czy wykonywać bardzo precyzyjne operacje manualne. Zaprezentowano maszyny realizujące usługi kelnerskie, przygotowujące pizzę, parzące kawę. Po raz kolejny odbył się pokazowy mecz piłki nożnej dwóch drużyn robotów. Szczególną uwagę gości konferencji i osób odwiedzających wystawę towarzyszącą zwracały roboty humanoidalne, które wyposażono w ludzkie twarze. Roboty te wyrażają mimiką i mową „ciała” emocje korespondujące z treściami swoich wypowiedzi, których udzielały w czasie rzeczywistym podczas rozmów z publicznością.

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2023 roku chiński eksport robotów przemysłowych osiągnął rekordowy poziom 118300 jednostek. Ponad połowa robotów przemysłowych instalowanych na całym świecie w ostatnich latach instalowana w Chinach. Przez 11 kolejnych lat z rzędu Chiny są największym na świecie rynkiem robotów przemysłowych.

Zaskoczeniem podczas World Robot Conference 2024 była prezentacja dużej ilości robotów domowych w przystępnych cenach, mieszczących się w przedziale między cenami przeciętnych telefonów, a cenami najtańszych samochodów. Chińskie firmy zaczynają przygotowywać się do masowej produkcji tych robotów. Trafią one do tysięcy, a choćby milionów gospodarstw domowych. Podczas konferencji wykazano, iż roboty usługowe znajdują coraz większe zastosowanie w usługach rodzinnych, hotelarskich, restauracyjnych, w opiece medycznej i innych obszarach społeczno-biznesowych. Niektórzy producenci po raz pierwszy zaprezentowali rozwiązania dla przemysłowego zastosowania robotów humanoidalnych. Kontrola jakości pojazdów, sortowanie materiałów, obsługa towarów, magazynów i inne zadania stawiane tym maszynom w zakładach produkcyjnych, czy centrach logistycznych, nie stanowią dla nich problemu.

Sporo uwagi poświęcono robotom specjalistycznym, które odgrywają istotną rolę w zakresie eksploracji lotniczej i morskiej oraz w ratownictwie.

Podczas paneli dyskusyjnych w ramach World Robot Conference 2024 wielokrotnie podkreślano wysoki poziom technologiczny chińskich robotów. Szybkość, precyzja, niezawodność i udźwig robotów przemysłowych są stopniowo ulepszane. Średni czas bezawaryjnej pracy niektórych produktów osiągnął 80 tysięcy godzin, co jest wynikiem na światowym poziomie.

Rozwój branży robotycznej w Chinach postępuje od ponad 10 lat, jednak od zeszłego roku obserwuje się zdecydowane przyśpieszenie. W listopadzie minionego roku Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych wydało „Wytyczne dotyczące innowacyjnego rozwoju robotów humanoidalnych”. W tym samym miesiącu w Pekinie powstało pierwsze prowincjonalne centrum innowacji w dziedzinie robotyki humanoidalnej, a w maju bieżącego roku w Szanghaju zaprezentowano pierwsze krajowe centrum innowacji w tej dziedzinie. W ramach World Robot Conference 2024 firma Agibot z Szanghaju zapowiedziała, iż od października br. rozpocznie dostawy robotów dwunożnych i robotów samobieżnych (kołowych). Na początek produkcja będzie liczone w dziesiątkach i setkach sztuk miesięcznie.

Podczas World Robot Conference 2024 podkreślano, iż w ciągu ostatnich 10 lat Chiny dokonały bardzo szybkiego postępu w obszarze robotyki, szczególnie w sektorze robotów humanoidalnych, osiągając przełom w bionicznej percepcji, rozpoznawaniu, planowaniu, technologiach sterowania i całym łańcuchu przemysłowym dla ich produkcji. Technologia robotyki została głęboko zintegrowana z rozwojem gospodarczym Chin, co sprzyja rozwojowi chińskiego przemysłu robotyki o wysokiej jakości, a zarazem wspiera budowę nowoczesnego systemu przemysłowego opartego na innowacyjności i najnowszych technologiach. Mimo, iż chiński przemysł robotyki osiągnął ogromny, wręcz skokowy postęp, to wciąż ma przed sobą jeszcze długą drogę do pełnego rozkwitu. To również podkreślali eksperci dyskutujący podczas World Robot Conference 2024.

Czy Zachód nadąży za tym, co dzieje się w Chinach, czy znów przespawszy najważniejsze chwile sięgnie po sankcje, bariery i restrykcje? Ale czy one rozwiążą jakiekolwiek problemy Zachodu?

Na podstawie:

  • worldrobotconference.com;
  • news.cctv.com;
  • politics.people.com.cn;
  • news.ifeng.com;
  • chinadaily.com.cn;Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chinye-mail: [email protected]

    Redakcja: Leszek B. Ślazyk

    e-mail: [email protected]

    © www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału