Wolna wigilia – raczej nie w 2024 roku

3 godzin temu

Nikt nie mówi nie, za to wielu polityków stawia warunki. Najwięcej kontrowersji budzi pomysł zamiany dotychczasowego święta na dzień wolny w wigilię. Projekt lewicy będzie teraz rozpatrywany przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisję Gospodarki i Rozwoju. o ile wolna wigilia w 2024 roku miałaby obowiązywać, w sejmie musiałby ruszyć legislacyjny ekspres.

Wigilia dodatkowy dzień wolny – projekt lewicy

O wolnym dniu w wigilię zaczęto mówić, gdy 25 października 2024 roku do sejmu trafił projekt lewicy. Chodzi o zmianę ustawy o dniach wolnych od pracy, a także zmiany w niektórych innych ustawach. Lewica proponuje w nim ustanowienie dnia wolnego w wigilię Świąt Bożego Narodzenia 24 grudnia. Najwięcej na tym zyskaliby pracownicy handlu, dla których sklepy zamykane w wigilię są o godzinie 14:00 – czytamy w uzasadnieniu do druku 777.

Projektodawcy proponują wprowadzić dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem poprzedzającym święto Bożego Narodzenia. Wigilia jest dniem ważnym dla wszystkich pracowników oraz ich rodzin, którzy ten szczególny czas spędzają w gronie najbliższych podczas kolacji wigilijnej kultywując m.in. tradycje religijne. Należy zauważyć, iż z tego względu pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy do godziny 12.00 lub 13.00, w celu zapewnienia bezpiecznego powrotu pracowników do domu do swoich bliskich. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż dzień wolny będzie obowiązywał dla wszystkich pracowników, również pracowników placówek handlowych, którzy pracują tego dnia do godz. 14.00.

Wigilia Bożego Narodzenia wiąże się też z podróżami oraz wyjazdami pracowników oraz ich rodzin, aby ten wyjątkowy czas mogli spędzić z rodzicami, dziadkami, osobami starszymi, którzy często mieszkają w różnych miejscach w Polsce. Proponowane rozwiązanie umożliwi rozłożenie ruchu drogowego na dłuższy czas, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podróżujących w tym okresie. Dodatkowy dzień wolny w Wigilię Bożego Narodzenia ułatwi pracownikom łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym, a co za tym idzie ułatwi sprawowanie opieki nad dziećmi, które najczęściej w tym dniu nie mają zajęć edukacyjnych a jedynie, zapewnione w szkołach, zajęcia opiekuńcze.

Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, iż dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, I maja Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

Poprzez zmianę ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzony zostanie dodatkowy dzień wolny w dniu 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia dla wszystkich pracowników.”

Wigilia dniem wolnym- ale pod pewnymi warunkami

Choć trudno w sejmie znaleźć wielu zdeklarowanych przeciwników projektu wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w Wigilię, to wielu polityków stawia warunki jego poparcia. Jednym z nich jest pomysł zamiany jednego z dotychczas wolnych dni w ciągu roku na wolny dzień w wigilię. Opowiada się za tym Polska 2050. W ten sposób liczba dni ustawowo wolnych od pracy, miałaby pozostać taka sama. Wśród typowanych jest Święto Trzech Króli lub 1 Maja.

„Ja jestem za tym, żeby była ta wolna wigilia. Ja uważam, iż to jest bardzo tradycyjne święto, bardzo rodzinne i o ile jest powszechna potrzeba, żeby takie święto było, to właśnie to święto, jako wolne w jest czymś najbardziej naturalnym. , natomiast odpowiedzialność za Polską gospodarkę, za nasz rozwój jest taka, iż ja mówię, nie może być tak, żebyśmy przestali pracować. My musimy dalej pracować, w związku z tym znajdźmy takie święto, które nie jest tak tradycyjne i nie jest tak ważne. Myślę, iż będzie tutaj zgoda Polaków, żeby jedno zastąpić drugim. Inną rzeczą już jest samo procedowanie tej zmiany legislacyjnej i czy to się uda w takim szybkim tempie zrobić. Nie wiem, obiecywaliśmy, jako koalicja, iż nie będziemy stanowić prawa na kolanie i tego ja absolutnie należy się trzymać i nie będziemy też zaskakiwać przedsiębiorców, nie będziemy wszelkich interesariuszy zaskakiwać z nagłymi zmianami.”tłumaczy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz minister funduszy i polityki regionalnej.

Podobnego zdania jest Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców, także Ryszard Petru wskazał na argumenty do przesunięcia dodatkowego dnia wolnego z innego święta na 24 grudnia

„Każdy dodatkowy dzień wolny od pracy kosztuje gospodarkę 6 mld zł. jeżeli Wigilia miałaby być dniem wolnym to kosztem innego święta w roku, tak aby liczba dni wolnych — których mamy 13 — nie zmieniła się” — napisał Ryszard Petru na platformie X .

Prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet powiedział, iż zgadza się na wprowadzenie dnia wolnego w Wigilię. Jego zdaniem i tak w tym dniu wiele osób nie pracuje, lub pracuje w niepełnym wymiarze czasu, dlatego jest gotowy podpisać taką ustawę. We wtorek mają odbyć się prace w komisjach sejmowych nad projektem ustawy o wolnej Wigilii.

Idź do oryginalnego materiału