Wojsko, policja i rząd przeciwko powodziowym szabrownikom

2 dni temu

Do kwestii odnotowywanych ostatnio przypadków szabrownictwa m.in. w Lądku-Zdroju i Kłodzku odniósł się szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła.

– Kierujemy do wsparcia policji, żołnierzy wyposażonych w noktowizory i termowizory – poinformował w mediach społecznościowych gen. Wiesław Kukuła. – Szabrownicy! Noc i brak prądu nie będzie już waszym sprzymierzeńcem! – oświadczył szef SG WP.

Wojsko i policja przeciw szabrownikom

Generał Wiesław Kukuła opublikował w sieci nagranie z miejsca przestępczego procederu w Kłodzku. Na filmie udostępnionym przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego widać kilku mężczyzn okradających miejscową stację paliw Orlen oraz funkcjonariuszy policji, którzy dokonują zatrzymania jednego ze sprawców.

Wczoraj (16 września br.), wieczorem Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało natomiast o tym, iż aktualna liczba żołnierzy wydzielonych do operacji wsparcia samorządów i służb sięgnęła 4,9 tys. osób.

Zespoły zadaniowe, żandarmeria i podchorążowie

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, Żandarmeria Wojskowa włącza się w działania prewencyjne we współdziałaniu z policją.

W związku z zaistniałą sytuacją tworzone są również wojskowe zespoły zadaniowe do usuwania skutków powodzi. Do działań zabezpieczających dołączają także podchorążowie z uczelni wojskowych.

W skład sił Ministerstwa Obrony Narodowej skierowanych do przeciwdziałania szabrownictwu i innym przestępczym procederom na terenach objętych powodzią, weszły cztery Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe Wojsk Obrony Terytorialnej, osiem zespołów inżynieryjnych wyposażonych w ciężki sprzęt z wojsk operacyjnych, 18 śmigłowców w operacji niesienia pomocy oraz wsparcie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Dodajmy też, iż oprócz wyżej opisanych zadań, do głównych działań Wojska Polskiego w związku z sytuacją powodziową zalicza się: umacnianie wałów przeciwpowodziowych, m.in. w rejonie m. Legnica, Czechowice-Dziedzice, Paczków, Kubice, Cieszyn, Strumień, Skoczów, Goleszów, Ustroń i Pawłowice, wspieranie działań ewakuacyjnych, m.in. w m. Stronie Śląskie, Łąka Prudnicka, Nysa, Kondratowa, Bardo i Kamieniec Ząbkowski oraz wsparcie administracji publicznej i władz lokalnych w sytuacji kryzysowej.

W czasie ostatniej doby Wojsko Polskie, wraz z innymi służbami, ewakuowało ok. 2,6 tys. osób, także z użyciem śmigłowców. w tej chwili żołnierze koordynują transport lotniczy pacjentów ze szpitala w Nysie do Opola.

Rozpoczyna się również planowanie wsparcia wojska w działaniach dotyczących usuwania skutków powodzi, czyli zakwaterowania ewakuowanych, pomocy w odbudowie infrastruktury (tymczasowe mosty, przeprawy, drogi). W tym celu we Wrocławiu organizowane jest dodatkowe zgrupowanie inżynieryjne.

Całością sił używanych w operacji kryzysowej dowodzi Dowódca WOT.

Stanowcza reakcja premiera

Przypomnijmy również, iż do odnotowanych przypadków szabrownictwa odwołał się podczas wczorajszego (16 września br.) posiedzenia sztabu kryzysowego, premier Donald Tusk.

– Policja i prokuratura będzie działała bezwzględnie, gwałtownie i z użyciem wszystkich dostępnych narzędzi wobec szabrowników, wobec tych wszystkich, którzy chcieliby wykorzystać sytuację ludzi, którzy musieli opuścić swoje domostwa – powiedział podczas wczorajszej specjalnej konferencji prasowej prezes Rady Ministrów RP.

O innych posunięciach rządu w kwestiach związanych z ochroną ludności i zabezpieczeniem mienia podczas ewakuacji piszemy w artykule pt:

Rząd rozszerza stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego

Idź do oryginalnego materiału