Wojewoda i marszałek na spotkaniu z mieszkańcami powiatu prudnickiego w Głogówku

7 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

W czwartkowe (15.02) popołudnie mieszkańcy powiatu prudnickiego gościli wojewodę i marszałka w zabytkowych wnętrzach Zespołu Szkół w Głogówku. Od kilku tygodni realizowane są spotkania pod hasłem #Opolskie20latwUE. Spotkanie marszałków Andrzeja Buły i Zuzanny Donath-Kasiury oraz wojewody Moniki Jurek z mieszkańcami zakończyło podróż po powiecie prudnickim.

W szkolnej auli zebrało się kilkadziesiąt osób, które skorzystały z zaproszenia marszałka Andrzeja Buły i wojewody Moniki Jurek. To była okazja zarówno do zaprezentowania obydwu urzędów i zakresu ich działania, jak i do dyskusji o problemach mieszkańców tej części regionu.

Skupiono się na działaniach w zakresie zdrowia obywateli, edukacji, polityki rodzinnej i senioralnej, a także pomocy społecznej.

Wojewoda Monika Jurek podkreślała, iż to spotkanie i dla niej jest wyjątkowe, bo w naturalnym dla niej środowisku, czyli w szkole. – Jeszcze kilka tygodni temu pracowałam dla i na rzecz edukacji, a wcześniej, przez ponad dwadzieścia lat, bezpośrednio w szkole, więc z sentymentem do tego wracam – mówiła wojewoda. Marszałek Andrzej Buła dziękował zaś za te wspólne spotkania, bo one pomagają mieszkańcom uświadomić, jak wiele łączy te obydwa urzędy, jak ważne jest wspólne działanie na rzecz mieszkańców regionu. O szczegółach zaś mówiła już wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. Jak zwykle podczas tych spotkań, skupiono się na kilku priorytetach, ważnych przede wszystkich dla mieszkańców – czyli bezpieczeństwie, zdrowiu, edukacji oraz polityce społecznej. Wicemarszałek mówiąc o bezpieczeństwie, mówiła nie tylko o pomocy samorządu województwa dla centrów zarządzania kryzysowego czy ochotniczych straży pożarnych, ale i potężnych inwestycjach drogowych, które przecież w znaczący sposób poprawiają bezpieczeństwo użytkowników dróg.

O tym, jak ważna jest kooperacja obydwu urzędów, widać na przykład w sferze zdrowia. Jak informowała Zuzanna Donath-Kasiura, cała praca samorządu województwa związana np. z przygotowywaniem kilka lat temu planu transformacji w sferze ochrony zdrowia, nie została przez ówczesnych decydentów rządowych uwzględniona w przyjętym ostatecznie dokumencie. – A przecież w czasie pandemii tak mocno dofinansowaliśmy szpitale, iż dokonały one ogromnego skoku cywilizacyjnego. Tak na przykład było z opolską kardiologią, co w ogóle w dokumencie nie zostało uwzględnione, co z kolei zostało przez nas oprotestowane. Więc cieszę się, iż teraz mamy po tej drugiej stronie partnera – mówiła wicemarszałek.

(MG)

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału