Wmurowanie kamienia węgielnego. Tu będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 [ZDJĘCIA]

10 miesięcy temu

W piątek, 16 lutego, w 100. rocznicę zakończenia walk powstańczych, wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się na terenie dawnego lodowiska Bogdanka, w pobliżu Cytadeli i zgromadziła liczne grono gości.

Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podczas swojego przemówienia podkreślił doniosłość tego wydarzenia. Podziękował wszystkim obecnym za wsparcie i udział. Kamień węgielny, który został położony, stanowi nie tylko symboliczny początek budowy nowej siedziby muzeum, ale także ciężar fizyczny. Reprezentuje wyzwania, jakie czekają na przedstawicieli muzeum w procesie jej realizacji.

– Kamień węgielny pochodzi z ulicy Ratajczaka, na której padły pierwsze strzały w Poznaniu, rozpoczynające Powstanie Wielkopolskie. Dziś przypada także setna rocznica zakończenia walk powstańczych, oficjalnie sformalizowana przez podpisanie rozejmu w Trewirze. Nie sposób tez wyobrazić sobie lepszego dnia ani lepszego miejsca na budowę tego muzeum. Tuż obok znajduje się krypta, w której spoczywają bohaterowie Wielkopolski, tacy jak Dąbrowski czy Wybicki. Jestem przekonany, iż to muzeum stanie się ważnym punktem kulturowym regionu, promującym wartości i dziedzictwo Wielkopolski – powiedział Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Przemysław Terlecki i Marek Woźniak (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak podziękował wszystkim zaangażowanym instytucjom i osobom, które przyczyniły się do rozpoczęcia tej inwestycji. Podkreślił również, iż finansowanie projektu jest możliwe dzięki wsparciu ze strony władz lokalnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Powstanie Wielkopolskie traktujemy jako projekt ponadpartyjny i pozbawiony politycznych sporów. Chcemy, aby muzeum było miejscem pamięci. Wolnym od wpływu polityki, które będzie świadectwem mądrości i bohaterstwa naszych przodków – przekazał marszałek Marek Woźniak.

To będzie jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. Wiemy, kiedy ruszy budowa

Muzeum warte ponad 377 mln zł

Prezes firmy Adamietz, która jest zaangażowana w realizację projektu, wyraził pełne zaangażowanie firmy w budowę muzeum. Dodał, iż dla pracowników jest to zarówno wyróżnienie, jak i ogromna odpowiedzialność. A budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego to nie tylko zadanie, ale również misja ogólnopolska. Firma Adamietz odpowiedzialna jest też za m.in. budowę Muzeum Getta Warszawskiego, czy remont Sali Kongresowej. Za projekt nowego muzeum odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna WXCA.

Podczas uroczystości odczytano list erekcyjny, w którym podkreślono znaczenie i cele budowy nowej siedziby muzeum. W czasie wmurowywania kamienia węgielnego do kapsuły czasu umieszczono liczne przedmioty symboliczne, takie jak flaga powstańcza, banknoty i monety, a także dokumenty, gazety („wPoznaniu.pl”, „Głos Wielkopolski”, „Gazeta Wyborcza”), a także zdjęcia artykułów prasowych związanych z muzeum oraz wydarzeniami obecnego czasu. Budowę poświęcił abp Stanisław Gądecki.

Muzeum będzie kosztowało ponad 377 mln zł. Z tego 222 mln pochodzą z dofinansowania z pieniędzy budżetu państwa, a 148 mln z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego. Planowany termin zakończenia budowy przypada na grudzień 2026 roku.

Zobacz zdjęcia z wmurowania kamienia węgielnego:

Wmurowanie kamienia węgielnego (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału