Włoski Senat zatwierdza ustawę dotyczącą kobietobójstw

1 dzień temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/news/wloski-senat-zatwierdza-ustawe-dotyczaca-kobietobojstw/


Włoski Senat jednogłośnie przyjął ustawę, która uznaje zabójstwa kobiet motywowane płcią za odrębne przestępstwo, zagrożone karą dożywotniego więzienia. Uznawana za najpopularniejszą inicjatywę premier Giorgii Meloni ustawa czeka teraz na ostateczne zatwierdzenie przez izbę niższą.

Senat Włoch jednogłośnie przyjął ustawę uznającą kobietobójstwo za osobne przestępstwo, zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności, co stanowi istotny przełom w systemie prawnym kraju w walce z przemocą ze względu na płeć.

Nowe przepisy, które wciąż wymagają ostatecznego zatwierdzenia przez Izbę Deputowanych, uznawane są – według najnowszych sondaży – za najbardziej popularną inicjatywę rządu premier Giorgii Meloni.

Za ustawą głosowało 161 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Mimo iż pierwotnie projekt był krytykowany za nieprecyzyjne zapisy, obecna wersja definiuje kobietobójstwo jako „akt dyskryminacji lub nienawiści wobec ofiary jako kobiety lub wynikający z odmowy wejścia bądź pozostania w relacji, bądź z niezgody na podporządkowanie się lub ograniczanie swobód jednostki z powodu bycia kobietą”.

Po głosowaniu miała miejsce rzadka, ponadpartyjna owacja na stojąco, trwająca 15 sekund – symbol jedności w obliczu wspólnego celu.

Od początku 2024 roku we Włoszech z powodów motywowanych płcią zginęło 113 kobiet, z czego 61 zostało zabitych przez obecnych lub byłych partnerów.

Senator Giulia Bongiorno z prawicowej Ligi, przewodnicząca parlamentarnej komisji sprawiedliwości, nazwała ustawę „kluczową interwencją”, która wreszcie uznaje powagę zabójstw motywowanych płcią.

Z kolei senatorka Partii Demokratycznej Anna Rossomando, choć z zadowoleniem przyjęła nowe przepisy, podkreśliła potrzebę działań wykraczających poza prawo.

– Sama ustawa nie powstrzyma przemocy. Potrzebujemy obowiązkowej edukacji o relacjach i seksualności już od szkoły podstawowej oraz specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli – zaznaczyła.

Idź do oryginalnego materiału