Wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i innowacji
Zawarte na trzy lata porozumienie między Terna i NPC Ukrenergo ma na celu wzmocnienie integracji Ukrainy z paneuropejskim systemem elektroenergetycznym. Strony będą współpracować w obszarach takich jak bezpieczeństwo energetyczne, innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój.
Operatorzy planują dzielić się doświadczeniem w zarządzaniu systemami przesyłowymi oraz wiedzą techniczną i regulacyjną. W ramach umowy zaplanowano wspólne programy szkoleniowe oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe.
Włosko-ukraińska kooperacja oparta na skali i doświadczeniu
Oba kraje posiadają jedne z pięciu największych systemów przesyłowych w Europie pod względem długości linii energetycznych i mocy transformatorów. NPC Ukrenergo wykazuje szczególne zainteresowanie doświadczeniem Terna w dziedzinie zaawansowanych technologii przesyłu energii, cyfryzacji sieci oraz systemów sterowania.
Z kolei ukraiński operator może dostarczyć unikalnej wiedzy praktycznej dotyczącej zarządzania kryzysami energetycznymi i restartu systemów elektroenergetycznych w warunkach awaryjnych.
Wspólne działania w ramach ENTSO-E
Zarówno Terna, jak i NPC Ukrenergo należą do ENTSO-E – organizacji zrzeszającej europejskich operatorów systemów przesyłowych. ENTSO-E odgrywa kluczową rolę w integracji i bezpieczeństwie europejskich sieci elektroenergetycznych.
Memorandum zakłada również wspólne działania obu operatorów w ramach ENTSO-E. Celem jest kształtowanie przyszłych przepisów paneuropejskich i planów rozwoju sieci elektroenergetycznych.
Wzmocnienie pozycji Ukrainy na europejskim rynku energii
Dla NPC Ukrenergo kooperacja z europejskimi operatorami, takimi jak Terna, ma istotne znaczenie. Dzięki niej Ukraina może skuteczniej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i postępować na drodze do pełnej integracji z europejskim rynkiem energii.
Ukrenergo realizuje funkcje operacyjne i technologiczne w zakresie zarządzania zintegrowanym systemem elektroenergetycznym Ukrainy. Odpowiada również za przesył energii liniami przesyłowymi wysokiego napięcia oraz za eksport i import energii elektrycznej do i z państw europejskich.
Terna zarządza natomiast włoską siecią przesyłową wysokiego napięcia, obejmującą około 75 000 km linii energetycznych i ponad 900 stacji elektroenergetycznych na terenie całych Włoch.
Zobacz również:- DTEK i Octopus inwestują 100 mln euro w energię słoneczną na Ukrainie
- GAZ-SYSTEM zwiększa przesył gazu do Ukrainy – do 5,3 mln kWh/h do 2026 r.
- Włochy zbudowały 10 MWh magazyn energii z baterii EV – system ruszył na lotnisku
Źródło: Terna