Właściciele fotowoltaiki będą mieć nowy obowiązek. Zmiany wejdą w życie jeszcze w 2025 roku

2 godzin temu
Osoby ze starszą instalację fotowoltaiczną niedługo będą mieć problem natury finansowej. Po ich stronie będzie leżeć utylizacja zużytych paneli. Będą musieli też za to zapłacić z własnej kieszeni. Dlaczego? To efekt wyroku Trybunału UE, który zakazał "wstecznego" obciążania producentów odpowiedzialnością za urządzenia sprzed 2016 r., kiedy przepisy jeszcze nie obowiązywały.


Polski rząd pracuje nad nowelizacją projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (UC97). Wprowadza ją, bo m.in. wymaga tego unijna dyrektywa (2024/884). Ta z kolei była pokłosiem wyroku TSUE (C-181/20), który był bardzo istotny z punktu widzenia osób z fotowoltaiką. Dlatego teraz na tym się skoncentrujemy.

Trybunał stwierdził, iż dotychczasowe regulacje zmuszały producentów do ponoszenia kosztów recyklingu paneli, które wprowadzili na rynek, zanim obowiązywały odpowiednie przepisy. To było niezgodne z prawem UE. Koszt ich utylizacji został więc przerzucony... na właścicieli. Jednak nie wszystkich.

Masz instalację fotowoltaiczną sprzed 2016 r. w firmie lub gospodarstwie? Będziesz musiał opłacić recykling


Dotyczy to "paneli fotowoltaicznych stanowiących sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych", które były wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2016 r., to użytkownik (czyli właściciel instalacji) będzie odpowiedzialny za finansowanie ich utylizacji. Producenci starszych instalacji nie będą już musieli się tym przejmować.

Jednak ten wymóg dotyczy właścicieli paneli fotowoltaicznych, które były przeznaczone do zastosowań innych niż domowe – czyli np. w firmach, gospodarstwach rolnych, wspólnotach mieszkaniowych, instytucjach publicznych itp. Zatem zwykłe osoby prywatne nie muszą tego robić. Jest o tym mowa poniżej:

Co innego, jeżeli mamy nowsze panele (wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2016 r.). Tu nic się nie zmienia: recykling pozostaje po stronie producenta w obu przypadkach. My, jako właściciele, nie ponosimy wtedy kosztów utylizacji – powinien to zorganizować i sfinansować ten, kto sprzedał panele na rynek.

Nowa ustawa wprowadza też obowiązek powoływania tzw. autoryzowanego przedstawiciela przez zagraniczne firmy, które wprowadzają na polski rynek sprzęt (np. fotowoltaikę), opakowania czy pojazdy, ale nie mają tu siedziby.

Będzie swoistym pełnomocnikiem odpowiedzialnym za realizację obowiązków w imieniu tych firm (np. recykling, raportowanie, opłaty). Polskie instytucje będą mogły łatwiej je egzekwować od zagranicznych producentów.

Rząd planuje przyjąć tę nowelizację w II lub III kwartale tego roku. Musi się spieszyć, bo termin wdrożenia wspomnianej dyrektywy UE do polskiego prawa upływa 9 października 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału