Rządowy projekt, który od lat budzi ogromne emocje, znów znalazł się w centrum uwagi. Władze zapowiadają istotne zmiany, które mają odmienić tempo realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Oficjalne komunikaty sugerują, iż osiągnięto istotny punkt zwrotny, a kolejne decyzje mogą przyspieszyć całość przedsięwzięcia. Co dokładnie się zmienia – i dla kogo?

Fot. Warszawa w Pigułce
Po ośmiu latach rusza przełom
Choć ustawa o CPK została przyjęta w 2017 roku, przez lata nie udało się ruszyć z adekwatną realizacją projektu. Teraz, po wyborze wykonawcy tunelu KDP pod Łodzią, rząd ogłosił kolejny przełom – spółka CPK ma już ponad połowę terenów potrzebnych do budowy lotniska. Maciej Lasek zapowiedział też nowe przepisy, które umożliwią szybsze wykupy działek, oferując właścicielom wyższe zaliczki i większe bezpieczeństwo.
Lepsze warunki dla właścicieli działek
Nowelizacja ustawy ma rozwiązać największy problem inwestycji – opór właścicieli gruntów wobec Programu Dobrowolnych Nabyć. Wielu z nich nie ufało, iż państwo wypłaci im pieniądze na czas. Teraz mają otrzymywać 85 proc. zaliczki jeszcze przed przekazaniem nieruchomości, a pełne odszkodowanie – zgodnie z decyzją wojewody. Rząd zapewnia też, iż właściciele zachowują prawo do dochodzenia wyższych roszczeń przed sądem.
Co dalej z budową?
Według planów, budowa lotniska ma rozpocząć się już w 2026 roku. Pierwsza faza inwestycji zostanie zakończona w 2031 r., a rok później ma ruszyć pierwszy odcinek Kolei Dużych Prędkości. Nowe przepisy mają też ograniczyć konieczność formalnych wywłaszczeń – rząd chce, by jak najwięcej działek udało się pozyskać dobrowolnie.