Władza nie ustawi nam kanałów na pilotach do TV. Lex Pilot odrzucone w komisji sejmowej!

1 rok temu
W środę zapadła decyzja niemal grzebiąca nadzieję rządu na przeforsowanie kontrowersyjnej ustawy Lex Pilot. Sejmowa Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła wzbudzający wiele dyskusji projekt, w ramach którego posłowie PiS chcieli wymusić na prywatnych operatorach umieszczenie kanałów TVP na początkach swoich list.


Telewizja: ustawa Lex Pilot odrzucona w sejmowej komisji! Nie będzie kanałów TVP na początkach list?
Projekt ustawy Lex Pilot, który od wielu tygodni był przedmiotem sporej publicznej debaty, w toku głosowania został odrzucony na posiedzeniu sejmowej Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Przypomnijmy, iż rządzący chcieli wprowadzić rewolucyjne zmiany w telewizji, między innymi nakazując operatorom umieszczanie na pozycjach od 1 do 5 wyłącznie kanałów Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura.
‼️ Opozycja wygrywa głosowanie, #LexPilot odrzucone na posiedzeniu komisji cyfryzacji. Ta ustawa nie jest żadną poprawą dostępu do informacji. To plan zaprogramowania naszych pilotów i zalania rządową propagandą widzów tuż przed wyborami. #Sejm pic.twitter.com/HUeswpGP8O
— Arkadiusz Marchewka (@A_Marchewka) March 29, 2023

Po oburzeniu, jakie wzbudził pomysł ugrupowania sprawującego władzę w kraju, projekt Lex Pilot został znacznie złagodzony. Ostatecznie zapis o pozycjach od 1 do 5 na listach kanałów został usunięty. Zrezygnowano też z pomysłu poszerzenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji listy stacji w ramach zasady "must carry, must offer", czyli takich, które muszą być oferowane klientom nieodpłatnie.
To jednak kilka zmieniło i projekt został odrzucony. Czy to zatem koniec sławnego Lex Pilot? Niekoniecznie - podjęta przez wspomnianą komisję decyzja może jeszcze zostać unieważniona przez Sejm. Wtedy projekt na powrót pojawi się w komisji. Wygląda jednak na to, iż do wprowadzenia proponowanych przez rząd zapisów jest daleko.
Rząd chciał ustawić widzom listy kanałów u prywatnych operatorów. Ustawa Lex Pilot upadła w sejmowej komisji
Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/lex-pilot-jest-decyzja-poslow-ws-kontrowersyjnego-projektu-6881637811624896a.html


Telewizja i kanały - przeczytaj więcej:
Idź do oryginalnego materiału