W dniach 4-6 marca 2024. delegacja pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, pod przewodnictwem prezesa Jarosława Grobelnego, ma okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Danii. Celem podróży było zapoznanie się z zaawansowanymi technologiami w dziedzinie energii odnawialnej, a szczególnie z rozwiązaniami stosowanymi w ciepłownictwie.
Podczas wyjazdu nasi reprezentanci odwiedzili dwie nowoczesne ciepłownie położone w Droninglund i Aabybro, które stanowią wzór efektywnego i zrównoważonego wykorzystania energii słonecznej oraz innych odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła.
Szczególnie inspirujący okazał się obiekt w Droninglund, gdzie zaprezentowano instalację solarną, która w momencie otwarcia w 2014, była największą tego typu instalacją na świecie o powierzchni 37.573 m², składającą się z 2.982 kolektorów słonecznych. Instalacja ta, wspierana jest sezonowym magazynem ciepła o pojemności 60.000 mł. Umożliwia to efektywne gromadzenie i wykorzystanie nadwyżek ciepła generowanego latem, co przyczynia się do zasilenia lokalnego systemu ciepłowniczego w okresie zimowym.
System ciepłowniczy w Aabybro jest zaawansowaną realizacją zrównoważonej energii, składającą się z imponującej farmy kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 26.200 m², która współpracuje z dwoma zbiornikami akumulacyjnymi o pojemnościach odpowiednio 6.000 mł i 3.500 mł. Głównym źródłem ciepła dla systemu są dwa kotły biomasowe o łącznej mocy 22 MW, co stanowi solidne zaplecze produkcyjne. Elementem systemu, który wyróżnia to rozwiązanie, jest w pełni autonomiczny system załadunku zrębki drzewnej do kotłów biomasowych.
Wizyty te dostarczyły nie tylko wiedzy, ale także inspiracji do poszukiwania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w naszym przedsiębiorstwie. Są one dowodem na to, iż ciągłe dążenie do innowacji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest kluczem do zrównoważonego rozwoju i lepszej przyszłości energetycznej.