12 i 13 maja bieżącego roku mieliśmy zaszczyt gościć delegację z Litwy, reprezentującą Urząd Gminy Rejonu Solecznickiego oraz Centrum Sportu i Turystyki w Solecznikach. Spotkania te odbyły się w ramach realizacji projektu nr LTPL-00277 pod nazwą „Zaangażowanie społeczności w polsko-litewskim regionie przygranicznym w praktyki dobrostanu środowiska i promocję zrównoważonej współpracy”.
Projekt ten jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Litwa – Polska. Jego głównym celem jest zaangażowanie społeczności lokalnych z regionów przygranicznych Polski i Litwy w działania na rzecz dobrostanu środowiskowego oraz promocję zrównoważonej współpracy między tymi regionami.
Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał Jerzy Białomyzy, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski.
Podczas spotkania omówiono działania podejmowane przez szkoły i społeczność lokalną zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Głównym tematem były inicjatywy na rzecz ochrony przyrody i promowania zachowań proekologicznych.
W trakcie wizyty partnerzy mieli okazję odwiedzić obiekty dziedzictwa kulturowego oraz piękną przyrodę regionu. Wśród najważniejszych punktów programu znalazły się:
- Pałac Branickich w Białymstoku – perła architektury barokowej
- Rynek Kościuszki w Białymstoku – centralny punkt miasta
- Gospodarstwo ekologiczne i agroturystyczne w Poniatowiczach
Podczas drugiego dnia pobytu delegacja odwiedziła Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Młynarzówce. Tam uczestnicy wysłuchali wykładu na temat przyrody Narwiańskiego Parku Narodowego, który jest unikalnym obszarem pod względem bioróżnorodności.
Podsumowaniem dwudniowej wizyty był spacer z przewodnikiem po kładce dla pieszych Śliwno-Waniewo. Trasa ta pozwala na bliski kontakt z naturą i podziwianie malowniczych krajobrazów regionu.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie świadomości ekologicznej w polsko-litewskim regionie przygranicznym poprzez organizowanie dla mieszkańców powiatu sokólskiego i rejonu solecznickiego różnorodnych wydarzeń edukacyjnych, zajęć praktycznych na temat ochrony środowiska, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, a także ograniczenia wszelkich form zanieczyszczeń. W ramach projektu zostaną również utworzone 2 pracownie w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej. Zakupione zostaną sprzęty do laboratorium ekologicznego i przyrodniczego, a także stacje pogody, aparat fotograficzny, kosze na śmieci i zestawy naukowe dla uczniów tej placówki.
Przedsięwzięcie stawia również na wymianę doświadczeń oraz przybliżenie kultury Polski i Litwy. Organizowane będą spotkania integracyjne oraz warsztaty, które umożliwią uczestnikom lepsze zrozumienie i szacunek dla tradycji sąsiadów.
Uczestnicy wydarzenia wyrazili nadzieję, iż projekt przyczyni się do promowania idei ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i zachowań ekologicznych oraz do kształtowania odpowiedzialnej postawy ludności wobec ochrony przyrody.
Projekt realizowany jest od 1 grudnia 2024, a planowo ma się zakończyć do dnia 30 listopada 2025 r. Budżet projektu wynosi 158 675,22 EURO, z czego 126 940,16 EURO pochodzi z EFRR. Kwota budżetu projektu przydzielona powiatowi sokólskiemu: 74 903,22 EURO, w tym środki EFRR- 59 922,57 EURO.
opr. Krzysztof Promiński
fot. Piotr Białomyzy/Iwona Woronowicz

































