

Komunikat Wojewody w sprawie śniętych ryb
Pierwsze przypadki śnięcia ryb w wodach kanału Gliwickiego zaobserwowano 8 kwietnia 2025 r., a w rzece Odrze 14 kwietnia 2025 r. Do dnia 23 kwietnia, na odcinku opolskim kanału Gliwickiego wyłowiono 489,4 kg śniętych ryb, natomiast z rzeki Odry – 1110 kg.
W dniu 24 kwietnia 2025 roku pracownicy Wód Polskich przeprowadzili ponowną akcję odłowu śniętych ryb. W wyniku działań na Kanale Gliwickim odłowiono 109 kg ryb, natomiast na rzece Odrze zebrano 380 kg. Łącznie zebrano 489 kg martwych ryb.
Łączna waga śniętych ryb odłowionych w dniu 25.04.2025 r. (stan na godz. 14:00) z wód Kanału Gliwickiego wynosi około 131 kilogramów, a z wód rzeki Odry – około 255 kilogramów.
Odłowione ryby z zagrożonych akwenów poddawane są badaniom histopatologicznym, toksykologicznym i wirusologicznym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym PIB w Puławach w celu zdiagnozowania przyczyn powstania zagrożenia.
Przyczyną śnięcia ryb z rodzaju Carassius jest wirus Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2). Co istotne – wirus Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2) jest specyficzny dla ryb z rodzaju Carassius i nie stanowi zagrożenia dla ssaków, w tym ludzi. Mimo to konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie doszło do transmisji wirusa do innych cieków i zbiorników wodnych.
Służby wojewody zwracają się z apelem do wszystkich wędkarzy i mieszkańców, aby przestrzegali poniższych działań prewencyjnych:
• nieprzenoszenie ryb i innych organizmów wodnych z Odry i Kanału Gliwickiego do innych cieków i zbiorników wodnych;
• dezynfekcje sprzętu wędkarskiego po połowie dokonywanym w Odrze i Kanale Gliwickim;
• dezynfekcję obuwia i odzieży po połowie w Odrze i Kanale Gliwickim.
Sytuacje na bieżąco można śledzić na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-opolski/komunikat-wojewody-w-sprawie-snietych-ryb
info: Biuro Prasowe Wojewody Opolskiego