USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Wracamy do tematu wilka, który niepokoi mieszkańców Ustrzyk Dolnych. Jak relacjonują mieszkańcy, w ostatnich tygodniach niejednokrotnie pojawiał się w centrum miasta powodując konsternację i strach. Do władz miejskich i powiatowych zwróciliśmy się z pytaniami o działania podjęte w celu ochrony mieszkańców przed dziką zwierzyną. Okazuje się, iż starostwo posiada aktualne zezwolenie na odstrzał trzech osobników, ale nie w Ustrzykach Dolnych. Na terenie miasta obowiązuje zgoda na płoszenie wilków i może to robić każdy mieszkaniec.
Wilk w centrum miasta
Przypomnijmy, iż 22 lipca przed godziną 8:00 przy ul. 29 Listopada w Ustrzykach Dolnych nagrano wilka poruszającego się przy zaparkowanych samochodach. To główna arteria miasta, przy której znajdują się największe markety, instytucje użyteczności publicznej, szkoła i przedszkole.
– Tuż obok są bloki, w których mieszkają rodziny z dziećmi. Najmłodsi często wychodzą tutaj ze swoimi pupilami na spacer – opisywała miejsce spotkania z wilkiem autorka nagrania.
screen z filmu (2)
Na nagraniu widać wychodzonego samotnego wilka, który spaceruje obok samochodów, następnie wchodząc na tereny zielone.
O zdarzeniu informowaliśmy tutaj:
Wychudzony wilk pałętał się po centrum miasta! (VIDEO)
– Ale przecież żyjemy w Bieszczadach, a wilki są pod ochroną… To najgłupsza wymówka jaką słyszałam… Brak słów. Strach wyjść z domu – mówiła nam Adriana Czekaj, która zamieściła filmik w mediach społecznościowych.
To nie pierwsza sytuacja, gdy mieszkańcy Ustrzyk Dolnych spotykają wilka w mieście. Słyszymy od nich, iż boją się wychodzić na spacery z psami, boją się ewentualnego spotkania z wilkiem i jego reakcji.
– To dzikie zwierzę. Nie da się przewidzieć jego reakcji. Jeszcze niedawno naszego psa wyprowadzało dziecko. Teraz robimy to tylko my, dorośli – zaznacza mieszkaniec Ustrzyk Dolnych.
Odstrzał w 14 miejscowościach, ale nie na terenie Ustrzyk Dolnych
Samorządowcy z terenu powiatu bieszczadzkiego odbierają sygnały od mieszkańców dotyczące spotkań z dziką zwierzyną.
- Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych w związku z uzyskiwaniem informacji od mieszkańców powiatu o występującym ze strony wilków zagrożeniu dla ludzi i zwierząt hodowlanych wystąpiło do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na odstrzał 5 osobników w celu ograniczenia szkód i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców. GDOŚ wyraził zgodę na odstrzał 3 wilków stwarzających największe zagrożenie - informuje nas Leszek Banach, inspektor ds. zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w Starostwie Powiatowym w Ustrzykach Dolnych.
Dowiadujemy się, iż Powiat Bieszczadzki posiada w tej chwili istotną zgodę, decyzję na umyślne zabicie poprzez odstrzał do 3 dziko występujących osobników wilka (Canis lupus), bytujących na terenie miejscowości Bandrów Narodowy, Zadwórze, Moczary, Ustjanowa Górna, Łobozew Górny, Teleśnica Oszwarowa, Daszówka w gminie Ustrzyki Dolne, na terenie miejscowości Rabę, Czarna Górna, Czarna Dolna, Michniowiec, Bystre, Lipie w gminie Czarna, na terenie miejscowości Lutowiska w gminie Lutowiska w celu wyeliminowania uzasadnionego zagrożenia dla bezpieczeństwa osób zamieszkałych lub tam przebywających oraz na terenie miejscowości Bandrów Narodowy, Zadwórze, Moczary, Ustjanowa Górna, Łobozew Górny, Teleśnica Oszwarowa, Daszówka w gminie Ustrzyki Dolne, na terenie miejscowości Lutowiska w gminie Lutowiska w celu konieczności ograniczenia poważnych szkód w mieniu.
- Są to miejscowości, w których rejestrowane były szkody wyrządzone przez wilki i na tej podstawie Powiat Bieszczadzki otrzymał zgodę na eliminację 3 osobników. Upoważnienie otrzymało 11 myśliwych z kół łowiecki działających w obszarze ww. miejscowości. Dotychczas udało się wyeliminować jednego osobnika - zaznacza Leszek Banach ze starostwa w Ustrzykach Dolnych.
- Problem ewidentnie się nasila, świadczą o tym rejestry prowadzone przez gminy na terenie powiatu bieszczadzkiego - dodaje Leszek Banach.
"Każdy mieszkaniec może płoszyć"
- W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi pojawiania się osobników wilka na terenie miasta, o atakach na zwierzęta domowe i gospodarskie oraz istniejącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi, na wniosek burmistrza Ustrzyk Dolnych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 30.04.2024 r. wydał zgodę na umyślne płoszenie lub niepokojenie wilków podchodzących do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych na terenie Gminy Ustrzyki Dolne. Płoszenie może być wykonywane przez każdego mieszkańca Gminy Ustrzyki Dolne w terminie do 30 września 2024 r. Do płoszenia mogą być wykorzystywane petardy, pistolety hukowe, kołatki oraz inne urządzenia przeznaczone do odstraszania zwierząt - podaje Michał Wnuk, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Gmina Ustrzyki Dolne jest w trakcie występowania z wnioskiem do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową.
- Wniosek dotyczy wydania zezwolenia na odstrzał dwóch sztuk wilków szarych (Canis lupus) bytujących na terenie miasta Ustrzyki Dolne - uzupełnia burmistrz Wnuk.
Gmina Ustrzyki Dolne prowadzi rejestr zdarzeń dotyczących ataków wilków na zwierzęta gospodarskie i domowe oraz innych niebezpiecznych zdarzeń powodowanych przez te zwierzęta. Raporty na bieżąco udostępniane są do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o informowanie telefonicznie lub osobiście o każdym zdarzeniu z udziałem wilka na terenie gminy oraz przekazywanie dokumentacji w postaci zdjęć lub nagrań - apeluje Michał Wnuk, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
grafika poglądowa
video: Adriana Czekaj
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Odstrzał, odłowienie? Poseł Piotr Uruski interweniuje w Sejmie (VIDEO)
Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112