Wigilia dniem wolnym od pracy? Sejm podjął decyzję

1 miesiąc temu
Zdjęcie: fot. Leszek Szymański/PAP


Sejm przegłosował projekt ustawy w sprawie wolnej Wigilii. Uwzględnił też poprawki dotyczące handlowych niedziel w grudniu. Czy najbliższa Wigilia pozostanie jeszcze dniem roboczym, czy też będzie dniem wolnym od pracy? Zobacz, co zadecydowali posłowie.


Sejm przegłosował zmiany: Wigilia od 2025 roku wolna od pracy

Nowelizacja ustawy została przegłosowana zdecydowaną większością głosów. Za jej przyjęciem opowiedziało się 403 posłów, przeciw było 10, a 12 wstrzymało się od głosu. Wcześniejsze propozycje, aby Wigilia była wolna już w 2024 roku, zostały odrzucone. Dyskusje w Sejmie toczyły się m.in. wokół dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, co zaproponowała Koalicja Obywatelska.

Ustawa wprowadza od 2025 roku trzy handlowe niedziele przed Wigilią, a 24 grudnia stanie się dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały, iż Wigilia była dniem roboczym do godziny 14, co dla wielu pracowników oznaczało ograniczone możliwości przygotowania się do świąt.

Burzliwa debata w Sejmie: kontrowersje wokół wolnej Wigilii

Pomysł uczynienia Wigilii dniem wolnym wywołał wiele emocji. Przedstawiciele Lewicy w pierwotnym projekcie proponowali wprowadzenie tych zmian jeszcze w tym roku, z możliwością pracy maksymalnie do godz. 12. Jednakże sami wycofali tę poprawkę, uznając, iż zaskoczyłoby to zarówno biznes, jak i pracowników.

Poseł Ryszard Petru (Polska 2050) podczas dyskusji zaproponował, aby każda pierwsza niedziela miesiąca od 2026 roku była handlowa. Na ten pomysł ostro zareagowało Prawo i Sprawiedliwość. – Wolne niedziele przywróciliśmy, by rodziny mogły odpoczywać. Nie chcemy ich znów odbierać – argumentował Jan Mosiński z PiS.

Przedstawiciele biznesu ostrzegali, iż wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku wywołałoby poważne trudności, np. związane z wystawionymi już fakturami i zamówieniami.

Dlaczego Wigilia ma być dniem wolnym? Argumenty Lewicy

Lewica podkreślała, iż wolna Wigilia ma głęboki sens społeczny i kulturowy. – To istotny dzień dla pracowników i ich rodzin, pozwalający kultywować tradycje religijne i spędzić czas z bliskimi – mówiła posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Według badań, aż 74 proc. Polaków popiera pomysł, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż koszt takiego rozwiązania dla gospodarki wyniósłby od 0,3 mld do 1 mld zł. To mniej niż obciążenia związane z wolnym dniem w Święto Trzech Króli.

Jednak nie wszystkie środowiska poparły zmiany. Michał Lewandowski z OPZZ stwierdził, iż wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej jest nietrafionym pomysłem i podkreślił, iż nie wszystkie aspekty projektu są akceptowane przez związki zawodowe.

Podsumowanie: Wigilia wolna od pracy dopiero za rok

Przyjęta nowelizacja ustawy to istotny krok w kierunku poprawy warunków pracy przed świętami. Jednak jej wejście w życie zaplanowano dopiero na 2025 rok, co oznacza, iż najbliższa Wigilia pozostaje pracującym dniem. Choć zmiana wzbudza kontrowersje, z pewnością wpłynie na organizację pracy w grudniu i da Polakom więcej czasu w świąteczne przygotowania w przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału